יחסים

האם יש לי הפרעת אכילה? (צילום: shutterstock)

XOXO: "יש לי רגשות אשם אחרי שאני אוכלת"

הפעם במדור שבו תמצאו את כל התשובות: איך מתמודדים עם הפרעת אכילה? ומה עושים עם סיוטים טורדניים שמופיעים מדי לילה? כרגיל, הכול פתוח, אין סודות.

 ראש אחד   |   22/07/2015  |    |    | 
האם יש לי הפרעת אכילה? (צילום: shutterstock) האם יש לי הפרעת אכילה? (צילום: shutterstock)

הפעם במדור שבו תמצאו את כל התשובות: איך מתמודדים עם הפרעת אכילה? ומה עושים עם סיוטים טורדניים שמופיעים מדי לילה? כרגיל, הכול פתוח, אין סודות.

לי ראובני בר דוד היא עובדת סוציאלית ומטפלת מינית מוסמכת. לי מלווה אותנו כבר שנים במדור "צעירים חסרי מנוח" בראש אחד, שבו היא עונה על שאלות הקוראים במקצועיות ובפתיחות רבה. לשמחתנו, לי והעצות הנהדרות שלה הצטרפו אלינו גם ל-R1, והיא תהיה איתנו כאן  כדי לענות לכם על כל מה שאתם רוצים לשאול. בואו נתחיל.

בת 14 שואלת: מגיל שמונה בערך אני בדיאטות למיניהן. הכול התחיל כשהאחים שלי אמרו לי שאני צריכה לרזות, ולי, בתור ילדה קטנה, זה ממש נכנס למוח. בשנה שעברה באה אלינו לבית הספר דיאטנית. היא שקלה אותי ואמרה לי שאני בעודף משקל קטן. זה ממש טלטל אותי ולא ידעתי מה לעשות עם עצמיהתחלתי לעשות דיאטה מטורפת שבסופו של דבר הפסיקה לי גם את המחזור. ככה הבנתי שקצת הגזמתי אז התחלתי לאכול נורמלי, ובסופו של דבר המחזור חזר.
אני באמת לא יודעת מה לעשות. כל המחשבות האלו על אוכל כל היום ממש מקשות עליי; כמה קלוריות אכלתי היום, איזה כיף לה שהיא רזה, וכל מיני דברים כאלו שמטריפים לי את המוחיש לי המון רגשות אשם אחרי כל פעם שאני אוכלת, וזה כבר מתיש אותי. מה אני יכולה לעשות? יש לי הפרעת אכילה?

לי עונה: יקרהכשאנחנו חשים חרדה וחוסר שליטה, אנחנו נוטים להקצין התנהגויות שאמורות להגן עלינו. אבל כמו שאת רואה, זה לא מגן עלינו רגשית ולא מקל את האתגרים. את רוצה להיות רזה, וזה הכי לגיטימי בעולם, אבל חשוב גם לזכור שהבריאות חשובה לא פחות. לכן אני מציעה לך בחום לפנות קודם כול לדיאטנית, אשת מקצוע מומחית למתבגרים, שתוכל להתאים לך דיאטה ספציפית, שגם תקנה לך שליטה במצב וגם תבטיח לך בריאות בלי לפגוע בגוף שלך. זה מאוד חשוב. עוד משהו שלדעתי יעזור הוא לפתח יחסים טובים עם הגוף באופן כללי, כלומר ליצור חוויה של הנאה ממנו. אפשר, למשל, ללכת לחוג ריקוד, תנועה או פעילות גופנית מתונה אחרת שממנה את נהנית. אם תפתחי משהו שתאהבי, תלמדי לסמוך על עצמך ולטפח קשר מכבד ואוהב עם גופך. זה מאוד חשוב ועוזר המון. מאחלת לך הצלחה וקיץ נעים.

מפחדת ללכת לישון (צילום: shutterstock) מפחדת ללכת לישון (צילום: shutterstock)

בת 15 שואלת: בזמן האחרון יש לי סיוטים נוראיים כל לילה. לא פעם אני מתעוררת בוכה ולוקח לי המון זמן להירדם חזרה. גם אם הצלחתי לחזור לישון מהר, אני מתעוררת בבוקר גמורה מעייפות, כאילו לא ישנתי בכלל. כבר הגעתי לרמה שלא בא לי ללכת לישון, כי אני מפחדת שיחזרו הסיוטים, אז אני נרדמת ממש מאוחר ושוב אני עייפה. זה מעגל שאני לא מצליחה לצאת ממנו. מה אני יכולה לעשות?

לי עונה: הלילה הוא הזמן שבו אנחנו ישנים ומעבדים את כל מה שקרה לנו במהלך היום. אם קרו לנו דברים קשים, מאתגרים, מפחידים, מאיימים, אז השינה תהיה סוערת ומסויטת. לא פירטת מה קורה בחייך ומה מסב לך קושי, אבל נשמע שיש משהו שמעיב עלייך. אני מציעה לך לפנות לאיש מקצוע כמו פסיכולוג או עובד סוציאלי (כי עכשיו קיץ ואין יועצת זמינה בבית הספר) ולבדוק איתו מה את יכולה לעשות כדי להרגיש יותר טוב, להרגיע את החרדות ולחזק את עצמך. שמרי על עצמך ואל תישארי לבד. בהצלחה.

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לענות על שאלותיכם, אבל לצערנו, אנחנו לא מספיקים לענות על כל השאלות שאתם שולחים לנו. אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לאוזן קשבת נוספת, אנחנו ממליצים לכם בחום לפנות למספרים המצורפים. טלפונים לשעת חירום:

ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) : 03-5467799 , 04-8672222

אוזן קשבת : 03-5226027 , 03-6919765

PS – מחכים לשאלות שלכם ב-questions.rosh1@gmail.com.