יחסים

אמא, תנסי להבין (צילום: shutterstock)

XOXO: "זה שאני נמשכת לבנות לא משנה אותי"

השבוע ב-XOXO: אימהות. התמודדות של אימא אחת עם היציאה מהארון של בתה, ומדוע אימא אחרת מסרבת להסכים לבת שלה להתקדם בזוגיות החדשה שלה. כרגיל, הכול פתוח, אין סודות.

 ראש אחד   |   28/06/2015  |    |    | 
אמא ובת אמא, תנסי להבין (צילום: shutterstock)

השבוע ב-XOXO: אימהות. התמודדות של אימא אחת עם היציאה מהארון של בתה, ומדוע אימא אחרת מסרבת להסכים לבת שלה להתקדם בזוגיות החדשה שלה. כרגיל, הכול פתוח, אין סודות.

לי ראובני בר דוד היא עובדת סוציאלית ומטפלת מינית מוסמכת. לי מלווה אותנו כבר שנים במדור "צעירים חסרי מנוח" בראש אחד, שבו היא עונה על שאלות הקוראים במקצועיות ובפתיחות רבה. לשמחתנו, לי והעצות הנהדרות שלה הצטרפו אלינו גם ל-R1, והיא תהיה איתנו כאן כל שבוע מחדש. בואו נתחיל.

בת 16 שואלת: השנה יצאתי מהארון בפני אימא שלי. אני יודעת שאני נמשכת לבנות כבר מהילדות ועברתי תהליך ארוך עם עצמי. יצאתי מהארון כי הרגשתי שאני בטוחה ומבינה מה קורה איתי, אבל אימא שלי קיבלה את זה קשה מאוד. עברו כבר כמה חודשים והסערה נרגעה, אבל אני מרגישה שיש המון מתח בינינו, אני מרגישה כאילו היא כועסת עליי או מפחדת ממני. פעם היינו ממש קרובות והיום אנחנו מרוחקות. המרחק רק הולך וגדל, ואני לא יודעת איך לשנות את זה, איך להראות לה שאני עדיין אותו בן אדם גם אם אני נמשכת לבנות, ושזה לא משנה אותי - את האופי והאישיות שלי. ניסיתי לומר לה, אבל היא לא מוכנה להקשיב. אני מפחדת שאנחנו נתרחק לגמרי ולא נוכל להתקרב בחזרה יותר... מה לעשות?  

לי עונה: לצערי, מדובר בתהליך ידוע וקבוע שההורים נכנסים אליו כשהילדים יוצאים מהארון. הם מרגישים בושה, אשמה וקושי בלתי נסבלים. לפעמים הם מאשימים את עצמם ובעיקר הם מאוד מודאגים ולא יודעים מה לעשות כדי להקל על חיי הילדים האהובים שלהם. לעתים קרובות חושבים שאם זה לא היה קורה, אז אולי הכול היה קל יותר. ברור שזה לא מציאותי או הגיוני, ועדיין צריך לחשוב ולראות מה עושים כדי לעזור לך ולה להבין שזו המציאות. לדעתי, פנייה לקבוצת תמיכה כמו "תהילה", שמעניקה סיוע ותמיכה להורים, יכולה לעזור ולעשות את העבודה עבורכן. אם אימא שלך תתחיל תהליך קבלה או ליווי בתמיכתה של אימא אחרת שהייתה בדיוק באותו מקום שהיא נמצאת בו היום, אולי יהיה לה קל יותר. אני לא אומרת שאת צריכה להסכים ליחס כזה, אבל כרגע עלייך להבין שהיא עוברת תהליך, וכמו שאת התבשלת עם התהליך שלך כך גם היא. מקווה שתעברו אותו יחד ובקלות גדולה. בהצלחה.

בת 12 שואלת: יש לי חבר כבר חודש וקצת, ואנחנו ממש אוהבים זה את זה. הבעיה היא באימא שלי. דיברתי איתה והיא לא מסכימה שנתנשק (שאת זה אני די מבינה), שנתחבק או שנחזיק ידיים. ניסיתי לשכנע אותה כבר כמה פעמים, אך ללא הצלחה. אני לא מבינה אותה וחושבת שהיא מגזימה. מה לעשות?

לי עונה: השאלה שלך קצת מפתיעה כי נשמע שאת ואימא מאוד קשורות, כך שאת ממש מדווחת לה על כל דבר שאת עושה. רוב המתבגרים יוצרים לעצמם זהות נפרדת מההורים במהלך תהליך ההתבגרות, ומתנשקים או יוצרים קשרים מבלי לדווח להם, וזה בסדר, כל עוד זה מתוך בחירה שלמה ואין לחץ מכיוונו של אף צד בקשר. לדעתי, העובדה שאת זקוקה לאישור ממנה עשוי להצביע על כך שאולי את בעצמך לא ממש שלמה עם הנשיקה ועם התקדמות הקשר. אפשר להיות בזוגיות ולהיות מאוהבים ולא צריך לרוץ ולמהר לעשות פעולות בהקשר הזה. כשזה יתאים בלי הרבה תכנון או מחשבה, זה ירגיש טבעי והגיוני ולגמרי מרצון. בהצלחה!

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לענות על שאלותיכם, אבל לצערנו, אנחנו לא מספיקים לענות על כל השאלות שאתם שולחים לנו. אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לאוזן קשבת נוספת, אנחנו ממליצים לכם בחום לפנות למספרים המצורפים. טלפונים לשעת חירום:

ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) : 03-5467799 , 04-8672222

אוזן קשבת : 03-5226027 , 03-6919765

PS – מחכים לשאלות שלכם ב-questions.rosh1@gmail.com.