יחסים

מסתכלת על עצמי ורק רואה פגמים (צילום: Shutterstock)

XOXO: "אני מרגישה שאני מכוערת"

הפעם במדור שבו תמצאו את כל התשובות: מה לעשות אם אתם מרגישים מכוערים? והאם שווה לתחזק קשר בשלט רחוק? כרגיל, הכול פתוח, אין סודות.

 ראש אחד   |   09/08/2015  |    |    | 
(צילום: Shutterstock) מסתכלת על עצמי ורק רואה פגמים (צילום: Shutterstock)

הפעם במדור שבו תמצאו את כל התשובות: מה לעשות אם אתם מרגישים מכוערים? והאם שווה לתחזק קשר בשלט רחוק? כרגיל, הכול פתוח, אין סודות.

לי ראובני בר דוד היא עובדת סוציאלית ומטפלת מינית מוסמכת. לי מלווה אותנו כבר שנים במדור "צעירים חסרי מנוח" בראש אחד, שבו היא עונה על שאלות הקוראים במקצועיות ובפתיחות רבה. לשמחתנו, לי והעצות הנהדרות שלה הצטרפו אלינו גם ל-R1, והיא תהיה איתנו כאן כדי לענות לכם על כל מה שאתם רוצים לשאול. בואו נתחיל.

בת 14 שואלת: אני לא יודעת איך להתחיל אז אני פשוט אגיד את זה: אני מרגישה מכוערת. לפני כשנתיים אימא שלי אמרה לי לעשות תרגיל בביטחון עצמי: לעמוד מול המראה ולהגיד לעצמי שאני יפה ושאני אוהבת את עצמי. אז הצלחתי, היום כבר לא. אני לא מצליחה לעשות את זה כי אני באמת מרגישה מכוערת. אני מסתכלת במראה ועוברת חלק חלק בגוף ורואה את הפגמים. לפעמים אני אומרת לעצמי שאם אני לא יפה אז לפחות אהיה רזה, וכבר התחלתי לרזות... עכשיו אני שוקלת רק שלושה קילו פחות ממה שאני צריכה לשקול. מצד אחד אני מפחדת להגזים ומצד שני אני רוצה להיות רזה, אני מרגישה שזה המינימום שאני יכולה לעשות כדי להיות קצת פחות מכוערת. זה נשמע גרוע, אבל אני לא מרגישה שזה כל כך נורא. אל תציעי לי לרקוד או משהו כזה כי אני לא אוהבת, ואם מילות עידוד היו מעודדות אותי, הכול כבר היה מסתדר מזמן. שום דבר מזה לא עוזר כי אני מרגישה מכוערת מבפנים. 

לי עונה: יקרה, את נמצאת בגיל קשה וצריך להסתכל עליו כעל עוד שלב בדרך, כמו שלב הגולם בדרך להפוך לפרפר או כמו הצמיחה של הברווזון המכוער. בגיל ההתבגרות כולם משתנים, כולם לא רגילים לגוף שלהם; הכול צומח, אבל לא בפרופורציה, ובעצם יש תקופה שאותה כולם עוברים שבה הם לא נראים במיטבם. זה נורמלי וטבעי. דעי שמתישהו, פתאום בבת אחת, כולם ייראו לך מקסימים - וגם את. זה פשוט קורה כך תמיד. אין סיבה להתבאס, צריך לקבל את זה. בינתיים אפשר לחזק חלקים אחרים יפים ומקסימים בתוכך שלא קשורים רק במראה, לדוגמה איכויות רגשיות, נדיבות, נתינה, הומור, שמחת חיים, עידוד לך ולחברים שמסביבך. כשאת שמחה, מעורבת חברתית, עושה דברים שמשמעותיים עבורך, אז החיים לגמרי מחייכים אליך. מראה חיצוני הוא רק חלק מתוך כל הדברים הללו. אני בטוחה שההורים שלך חושבים שאת הכי יפה והכי מקסימה בעולם, ואם את צריכה מילות עידוד, תפני גם אליהם, תגידי להם שחשוב לך לקבל מהם ראי אוהב ותומך. גם חברות טובות בוודאי יגידו לך את אותו הדבר. בעיניי, הפתיחות והכנות שלך הם מקסימים ומיוחדים, ואלו דברים חשובים ולא מובנים מאליהם בכלל. בהצלחה, יקרה.

(צילום: shutterstock) האם להמשיך לתחזק את הקשר? (צילום: shutterstock)

בת 13 שואלת: חבר שלי נסע לאמריקה לשנתיים, ואנחנו מנסים לנהל קשר בשלט רחוק, אבל זה לא הכי עובד. ידיד ממש טוב שלי אמר לי שהוא אוהב אותי ושקשה לו להיות בקשר איתי בגלל החבר שלי. אני לא יודעת מה לעשות, שניהם ממש חשובים לי.

לי עונה: אני יכולה להבין את את הרצון להיות נאמנה ולשמור אמונים לקשר שהוא משמעותי עבורך. יחד עם זאת, את צעירה מאוד. בגיל הזה עוברים המון שינויים, והמחשבה שדרך סקייפ, למשל, תוכלו לנהל קשר משמעותי היא לא כל כך ישימה כי התהליכים שאת עוברת חזקים מכך. לנהל קשר בשלט רחוק (כמו שאת קוראת לזה) נשמע לי בעיקר כמו ניסיון לשלוט על האחר מרחוק בעודך מחזיקה בראש תמונה של איך הוא מבלי לקבל את השינויים שאת והוא עוברים. זה ממש חבל ולא מתגמל. אני מציעה לך לבדוק איתו אפשרות שכרגע תהיו חופשיים כדי לבדוק מה מתאים לכם ברמה האישית. בשובו לארץ תבדקו אם אתם מתאימים ואם בכלל תרצו להיות בקשר. עדיף לסיים בטוב כשאפשר לדבר על הגעגועים והקושי, במקום להיות בחוויה של שליטה, אכזבה ותסכול הדדיים. לגבי הידיד, ברגע שתהיי חופשייה ופנויה לבדוק איך את מרגישה כלפיו, אז זה יהיה רלוונטי. כרגע התחושות שלו לא צריכות להיות בראש סדר העדיפויות שלך. בהצלחה.

 

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לענות על שאלותיכם, אבל לצערנו, אנחנו לא מספיקים לענות על כל השאלות שאתם שולחים לנו. אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לאוזן קשבת נוספת, אנחנו ממליצים לכם בחום לפנות למספרים המצורפים. טלפונים לשעת חירום:

ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) : 03-5467799 , 04-8672222

אוזן קשבת : 03-5226027 , 03-6919765

PS – מחכים לשאלות שלכם ב-questions.rosh1@gmail.com.