יחסים

"אני בטוחה שזה לא הדדי" (צילום: shutterstock)

XOXO: מאוהבת בידיד, ולא בטוחה שזה הדדי

XOXO – המדור שבו אנחנו עונים לכם על כל מה שמעניין אתכם באמת: ממערכות יחסים עם ההורים ועד לזוגיות ואהבה - הכול פתוח, אין סודות.

  |   09/05/2015  |    |    | 
(צילום: shutterstock) "אני בטוחה שזה לא הדדי" (צילום: shutterstock)

XOXO – המדור שבו אנחנו עונים לכם על כל מה שמעניין אתכם באמת: ממערכות יחסים עם ההורים ועד לזוגיות ואהבה - הכול פתוח, אין סודות.

לי ראובני בר דוד היא עובדת סוציאלית ומטפלת מינית מוסמכת. לי מלווה אותנו כבר שנים במדור "צעירים חסרי מנוח" בראש אחד, שבו היא עונה על שאלות הקוראים במקצועיות ובפתיחות רבה. לשמחתנו, לי והעצות הנהדרות שלה הצטרפו אלינו גם ל-R1, והיא תהיה איתנו כאן כל שבוע מחדש. בואו נתחיל.

בת 17 שואלת: הידיד הכי טוב שלי ואני מכירים כבר שנתיים. אנחנו כמעט כל הזמן יחד ואני ממש אוהבת להיות בחברתו. הוא מצחיק אותי, משמח אותי וגורם לי להרגיש מאושרת. בחודשים האחרונים התחלתי להרגיש אליו מעט רגשות של חיבה, יותר מקודם, ועם הזמן הרגשות רק גדלו וגדלו ועכשיו אני די בטוחה שאני מחבבת אותו ואפילו אוהבת אותו. הבעיה היא שאני בטוחה כמעט לגמרי שזה לא הדדי. אני לא חושבת שהוא מגדיר אותי כיותר מידידה, וזה בעצם מביך לבוא ולשאול אותו אם הוא מרגיש כלפיי משהו, כי אם הוא יענה בשלילה אני סתם איעלב ואחפש מקום לקבור את עצמי. אני פשוט לא יודעת מה לעשות. אשמח אם תעזרי לי!

לי עונה:  לרוב הבטן לא משקרת, ואם את לא מרגישה את התחושות של ההתאהבות מהכיוון שלו אף שיש לכם קשר ממושך, אכן סביר להניח שהוא רק רואה בך ידידה. משך ההיכרות שלכם הוא ארוך יחסית ואינטנסיבי כך שנראה שאם זה היה אמור לקרות, זה בוודאי היה קורה כבר. את יכולה לשאול אותו כאילו-בצחוק איך קרה שלא הפכתם עד עכשיו לזוג מאחר שאתם מסתדרים כל כך טוב יחד ותראי איך הוא מגיב. אם הוא מתחמק או צוחק כנראה שזה מתאים לו כך, אם הוא מרצין ועונה בכובד ראש - אולי זה משהו שהוא חשב עליו ושקל אותו והחליט לכאן או לכאן. בכל מקרה, לנסות זה לא בושה, וגם אם הוא יגיד לך לא, חוץ מהבאסה שבקבלת הסירוב, אל תכעסי על עצמך. להפך, זה מעיד על בגרות. חוץ מזה, אולי תשובה שלילית גם תעזור לך לסגור את הסיפור הזה ואז תתפני רגשית לקשר ממשי אחר. בהצלחה.

בת 16 שואלת: היה לי חבר לפני שנה בערך והיינו חצי שנה יחד. ממש אהבתי אותו ובעצם אני עדיין אוהבת למרות שעברה שנה שלמה מאז. לי קשה לעבור הלאה, ומאז שנפרדנו היו לו כבר מלא בנות. אנשים אומרים שזה כדי לשכוח אותי, אבל אני לא מאמינה להם. לפעמים אני שולחת לו הודעות רק כי אני מתגעגעת, והוא מתנהג כאילו הוא שונא אותי, ובתכלס אני מבינה אותו - אבל זה אוכל אותי מבפנים. אני רוצה לחזור אליו, אבל אין לי אומץ להגיד לו ואני לא יודעת איך. בקיצור, תיתני עצה.

(צילום: Shutterstock) "קשה לי לשחרר" (צילום: Shutterstock)

לי עונה: יקרה, חצי שנה היא באמת פרק זמן ממושך ומשמעותי. זה לא סתם שמצאת את עצמך בסיטואציה שבה קשה לשחרר את החבל - אכן היית במצב שבו נקשרת, אהבת, נזקקת והתרגלת לנוכחותו של האחר. בשירו "עצרי מלכת" אומר עמיר בניון שהדבר הכי קשה בפרידה הוא לקבל את העובדה שהתגברנו - כי כאילו יש בכך ויתור על משמעות הזיכרונות בעבר. זה לא נכון. להתגבר זה להשלים את כך שהעבר הוא בעבר, ואילו פנייך לעתיד. נשמע שעשית את כל אשר ביכולתך כדי לייצר שינוי, לבדוק אם יש געגוע גם בצד השני, אבל הוא לא שם. בין אם הוא מנסה להתגבר עלייך באמצעות קשרים עם אחרות ובין אם זה הצורך שלו בריגושים, הוא המשיך הלאה. הוא יוצא, בודק, מחפש זוגיות ויחסים אחרים. מדי פעם את מזכירה לו שאת שם, אבל הוא לא מגיב בחמלה; הוא קשה וגורם לך להרגיש שנואה. למה לך להישאר בסיטואציה כזו? אין סיבה. את זכאית לאהבה מלאה, לכבוד, לתחושה של הכרת תודה על כך שאת בחייו של מישהו - והוא לא יכול לתת לך את זה. אין סיבה שתיאלצי את עצמך להתפשר על פחות מהמגיע לך. נסי לייצר חוויות טובות ומעצימות, שיאפשרו לך ליהנות ממה שיש ובעיקר להכיר את האיכויות שבך, כך שלא תשקעי בעבר, אלא תתחזקי בהווה. בהצלחה.

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לענות על שאלותיכם, אבל לצערנו, אנחנו לא מספיקים לענות על כל השאלות שאתם שולחים לנו. אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לאוזן קשבת נוספת, אנחנו ממליצים לכם בחום לפנות למספרים המצורפים. טלפונים לשעת חירום:

ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) : 03-5467799 , 04-8672222

אוזן קשבת : 03-5226027 , 03-6919765

PS – מחכים לשאלות שלכם ב-questions.rosh1@gmail.com.