יחסים

מה אפשר לעשות? (צילום: shutterstock)

XOXO: "אנחנו מפחדות שהם יתגרשו"

השבוע במדור: בת 15 מספרת שההורים שלה רבים כל הזמן, ובן 12 מפחד שאיבד את האהבה שלו לנצח. XOXO - המדור שעונה לכם על כל מה שמעניין אתכם באמת. הכול פתוח, אין סודות.

  |   07/06/2015  |    |    | 
הורים רבים מה אפשר לעשות? (צילום: shutterstock)

השבוע במדור: בת 15 מספרת שההורים שלה רבים כל הזמן, ובן 12 מפחד שאיבד את האהבה שלו לנצח. XOXO - המדור שעונה לכם על כל מה שמעניין אתכם באמת. הכול פתוח, אין סודות.

לי ראובני בר דוד היא עובדת סוציאלית ומטפלת מינית מוסמכת. לי מלווה אותנו כבר שנים במדור "צעירים חסרי מנוח" בראש אחד, שבו היא עונה על שאלות הקוראים במקצועיות ובפתיחות רבה. לשמחתנו, לי והעצות הנהדרות שלה הצטרפו אלינו גם ל-R1, והיא תהיה איתנו כאן כל שבוע מחדש. בואו נתחיל.

בת 15 שואלת: ההורים שלי רבים כל הזמן, כמעט כל יום. היום אימא שלי צעקה על אבא שלי בגלל שהוא לא שאל אותה אם היא רוצה קפה. אני לא יודעת מה לעשות. הם רבים על דברים כל כך מטופשים לפעמים. אני מבינה שיש משהו מאחורי הריבים שקשור ביחסים ביניהם, אבל לא נראה שהם מנסים אפילו לפתור את הבעיות האלו. אני ואחותי ניסינו לדבר איתם בהגיון כמה פעמים. אולי אנחנו לא צריכות להתערב, אבל אנחנו לא יודעות איך לפתור את זה. אנחנו לא רוצות שהם יתגרשו. בבקשה, יש איזושהי דרך לעזור להם? תודה.

לי עונה: אני מניחה שזה לא נעים לגור בבית שרבים בו כל הזמן; גם המתח, גם הלחץ, גם הדריכות. זה פשוט לא נעים. מצד שני, יש להורים גם את הקשר שלהם, שהוא הזוגיות מעבר לתפקיד שלהם בתור אבא ואימא. כמו שאת ואחותך מבינות היטב, הריב הוא לא על מי יכין קפה לשני, אלא על היחס, האכפתיות, הכבוד והפרגון. נשמע שהם לא מצליחים לגשר על פער מסוים וגורמים לכל הסביבה אי נעימות בכך. שווה לך ולאחותך להגיד להם שלא נעים לכן להיות לידם ברגעים האלה ושאתן מעדיפות שהם יריבו בפרטיות. אולי זה יעורר בהם הבנה שצריך לפעמים לשחרר ולהרפות כי אתן מושפעות מכך. בהצלחה.

אהבה נכזבת על אהבה כזאת אי אפשר לוותר (צילום: shutterstock)

בן 12 שואל: יש ילדה בכיתה שלי שאני אוהב, אבל אמרתי לה שאני אוהב מישהי אחרת למרות שזה לא נכון. באותו יום היא אמרה לי שהיא מסתכלת עליי קצת שונה. פעם היינו צמד חמד, והיום היא אמרה שהיא מסתכלת עלינו רק בתור חברים. הבנתי שעשיתי טעות שלא אמרתי לה שאני אוהב אותה, אז למחרת אמרתי לה שאני אוהב אותה. היא אמרה לי שהיא ירדה ממני ברגע שאמרתי לה שאני אוהב מישהי אחרת. אני לא יודע איך לדעת אם היא אוהבת אותי או לא, ואני לא יודע מה לעשות. אני באמת חושב שעל אהבה כזאת אי אפשר לוותר. בבקשה תעזרי לי!

לי עונה: נשמע שהיא ממש נפגעה ושהדרך הכי טובה שלה להתמודד עם הדחייה זה לעשות "אחורה פנה" כדי לא לקחת יותר סיכון מולך. זה בוודאי מאוד מכאיב גם לך, אבל זה גם משהו ללמוד ממנו. נכון שלעתים אנחנו יכולים לתקן שגיאות בדרך, אבל יש טעויות שקשה לתקן, בעיקר כאלה שנוגעות ללב ועוד יותר מכך - ללב של הצד השני. לא משחקים ברגשות של האנשים הקרובים לנו, בטח לא אלה שאוהבים אותנו במיוחד. זה לא מכבד. אני מניחה שאם הקשר שלכם היה משמעותי, אז יש סיכוי לנס. אולי אם תהיה עקבי, אם תוכיח לה שאתה ראוי לאמון שלה, אולי היא תשנה את דעתה. ואם לא, אין מה לעשות אלא לשחרר באהבה. להבא, עדיף לא לשקר, אלא לומר את האמת ולהיות אמיצים. בהצלחה.

 

אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לענות על שאלותיכם, אבל לצערנו, אנחנו לא מספיקים לענות על כל השאלות שאתם שולחים לנו. אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לאוזן קשבת נוספת, אנחנו ממליצים לכם בחום לפנות למספרים המצורפים. טלפונים לשעת חירום:

ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) : 03-5467799 , 04-8672222

אוזן קשבת : 03-5226027 , 03-6919765

PS – מחכים לשאלות שלכם ב-questions.rosh1@gmail.com.