מגזין

ספרים רבותי, ספרים

8 ספרים מומלצים ליום השואה

לכבוד יום השואה החלטנו להמליץ לכם על 8 ספרי שואה מרתקים, כואבים ומרגשים. 

 ראש אחד   |   09/05/2017  |    |    | 

 

1. "עד שאבא יחזור" / יהודית רותם

ad_sheaba(1)

כשאביה של יהודית רותם, רובי, גסס, הוא לקח את ידה וביקש ממנה לתעד את סיפור ילדותו המרגש במלחמת העולם השנייה. סיפורו של רובי מתחיל כשהוא היה בן שמונה בלבד, אחרי שהנאצים כבשו את מולדתו והוא נאלץ לנדוד לבדו בדרכים. רובי התחבא במקומות שונים ומשונים, ובכל מקום שאליו הגיע היה עליו להסתגל לשם אחר ולחוקים אחרים - הכול כדי להציל את עצמו ולשכוח את עברו. זהו סיפור התבגרות נוגע וכואב שיסחוף אתכם למקומות ולזמנים אחרים.

 

2. "המחבוא" / לואיק דווילייה, מרק ליזנו וגרג סלסדו

126996

"המחבוא" הוא ספר קומיקס המתאר את זיכרונותיה של סבתא דוניה, המגוללת את קורותיה באוזני נכדתה. דוניה גדלה בצרפת, וכשהנאצים הגיעו באישון הלילה לביתה, הוריה המבוהלים החביאו אותה בארון הבגדים. כשדוניה יצאה מהארון, היא גילתה שכול עולמה השתנה - הוריה נעלמו. שכנתה המבוגרת של דוניה, שהייתה חברה במחתרת הצרפתית, לקחה את דוניה תחת חסותה. שתיהן העמידו פני אם ובת נוצריות והסתתרו יחד בחווה מחוץ לפריז. כך בעצם ניצלו חייה של דוניה.

 

3. "דמעות של אש" / דבורה עומר

9105

הספר מספר על מעלליה של צביה לובטקין, ממנהיגות מרד גטו ורשה, מהיום שהתגנבה לוורשה הכבושה בתחילת מלחמת העולם השנייה, עבור במרד, בשריפת הגטו, בבריחה דרך תעלות הביוב ועד לסיום מלחמת העולם השנייה. דבורה עומר מתארת בצורה מדהימה את חייה של צביה וסוחפת אותנו אל עולמה - הרעב, הפחדים, העבודה הקשה, ולצד כל אלו גם אהבת אמת, חברות ומנהיגות יוצאת דופן שהובילה אותה ואת חבריה לגלות אומץ לב.

 

4. "אמיל וקרל" / יעקב גלאטשטיין

31-4917a3

 

הכול התחיל בערב מלחמת העולם השנייה, כשאמהותיהן של אמיל וקרל נלקחו למאסר. באותו הערב אמיל וקרל, שני החברים הכי טובים, לא יכלו אפילו לתאר לעצמם כמה חייהם הולכים להשתנות ואילו דברים הם הולכים לעבור ביחד. כאשר כל עולמם מתפרק ושום דבר לא נשאר כמו שהיה, הדבר היחיד שנותר להם הוא החברות האמיצה ביניהם.

 

5. "בחזרה אל הבונקר" / אורה מורג

בחזרה-אל-הבונקר

 

תמיד תהיתם מה בדיוק קרה בבונקר של היטלר ב-1945? הספר "בחזרה אל הבונקר" מספר את סיפורו של פטר, נער גרמני החבר בתנועת הנוער ההיטלראי. פטר שומע כי הצבא הגרמני זקוק לחיילים וממהר אל ברלין המופגזת. זה קורה בסוף המלחמה, כשצבאות רוסיה פורצים לגרמניה ואש משתוללת ברחובות. פטר נקלע לבונקר של היטלר ועובר שם שרשרת אירועים לא פשוטים. שנה לאחר מכן הוא שב לאותו מקום, הפעם עם עפרה, נערה מארץ ישראל. האם תיתכן ידידות בין נערה יהודייה ובין נער גרמני אחרי מלחמת העולם השנייה? ומה קרה בבונקר של היטלר בימים האחרונים של המלחמה?

 

6. "לאורך המסילה" / תמר ברגמן

0770000140820

משפחתו של יענקלה ברחה מפולין לרוסיה מפחד ההשמדה. ברוסיה יש מחסור במזון, הגברים מגויסים לצבא, והנשים נשלחות לעבודת פרך. הגרמנים מפציצים את הרכבות בנסיעתן, רבים נפגעים, משפחות נפרדות וילידם נותרים לבדם. יום אחד יענקלה מוצא את עצמו לבדו לאחר הפצצה. מעתה עליו לשרוד בכוחות עצמו, לדאוג לעצמו למזון ולמחסה. הוא מחפש את אמו ואת אחותו שאבדו ונאבק בבדידות, בקור, ברעב ובפחד. יענקלה מתגנב לרכבות ומתחבא בערימות הפחם. בחיפושיו הוא עובר על פני אזורים נרחבים של ברית המועצות. הוא מגיע לערים מוסלמיות ונוצריות, למקומות להוטים בחומם ולמקומות קפואים בשלג. גם בשעות הקשות ביותר אינו מאבד את התקווה.

 

7. "הילדים מרחוב מאפו" / שרה נשמית

31-428_a3(2)

זהו סיפורם של קבוצת ילדים שגרו באותה השכונה בעיר קובנה שבליטא. עם תחילת מלחמת העולם השנייה הילדים מגורשים מבתיהם, וכל חייהם מתהפכים בבת אחת. חלקם מגיעים אל הגטו, חלקם נמלטים למקומות מסתור, ליערות, למנזרים, וחלקם מובלים אל קרונות המוות. מה יעלה בגורל כל אחד מהם? האם יצליחו לשרוד?

 

8. "האי ברחוב הציפורים" / אורי אורלב

Ha'iBrchovHaziporim

ספר מרתק שמספר את סיפורו של אלכס, ילד יהודי שמסתתר בבית הרוס ברובע רפאים בגטו. הרובע פונה מדייריו, שהשאירו שם כמעט את כל רכושם. הבית ההרוס נמצא ליד חומת הגבול, ומבעד לפתח האוורור שבפינת המסתור שלו יכול אלכס לצפות בנעשה ברובע הפולני. עליו להמתין בין ההריסות לאביו, שהבטיח לחזור כעבור כמה ימים. אך הימים הופכים לשבועות והשבועות לחודשים, ובזמן הזה קורים מאורעות רבים והפתעות רבות.

 

READ - לזכור ולא לשכוח!

 

(כת"צית לירי גושן / liri.rosh1@gmail.com)