מגזין

(צילום: Shutterstock)

8 מקומות שווים שתרצו לעשות בהם שנת שירות לפני הצבא

שנת שירות? מכינה קדם צבאית? הנה כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול.

 ראש אחד   |   05/11/2016  |    |    | 

 

רוב בני הנוער הישראלים הולכים במסלול הקבוע של גיוס לצבא מיד בתום 12 שנות לימוד, אך יש הבוחרים לדחות את גיוסם בשנה ומנצלים את הזמן להתנדבות בשנת שירות או ללמידה במכינה קדם־צבאית. מה עושים בהן? והאם זה מתאים לכל אחד?

 

שנות השירות והמכינות הקדם־צבאיות הן מסגרות קהילתיות הנמשכות כשנה ופרושות בכל רחבי הארץ. הן מיועדות לבוגרי כיתות י"ב, ובני נוער המשתתפים במסגרות האלה מחויבים בשירות צבאי עם סיומן. מה בעצם קורה שם? בני הנוער מתנדבים בקהילה ומתחנכים על אהבת הארץ, על תרומה לאחר ועל מציאת מכנה משותף עם האחר, כל מסגרת וגישתה. המסגרות האלה שמות דגש על תרומה לקהילה ועל התפתחות אישית, והן נועדות לבני נוער אחראים ורציניים שרוצים לתרום מעצמם, לכן הדרך להשתלב בהן כרוכה בתהליך מיון אישי. אז מה ההבדל בין שנת שירות ומכינה? ההסבר המלא לפניכם, ואפילו איגדנו בעבורכם כמה אפשרויות לשנות שירות ולמכינות קדם־צבאיות ברחבי הארץ.

 

מה זה שנת שירות?


בשנת השירות מתנדבים בקהילה. המתנדבים מקדישים שעות רבות במסגרות קהילתיות מגוונות, בהן בתי ספר, פנימיות חינוכיות, פנימיות טיפוליות וכפרי נוער בארץ ובחו"ל, בדרך כלל כמדריכים וככוח עזר לסגל בכיר. להבדיל ממכינות קדם־צבאיות, שנות שירות אינן כוללות לימודים ואינן מכינות את המתנדבים בהן לשירות צבאי - העיקר בהן הוא התנדבות בקהילה.

 

"היה לי ברור שאעשה שנת שירות מאז ומתמיד. בשבילי זו שנה שמעניקה הזדמנות חד־פעמית לתרום מעצמי ובמקביל להתפתח, ללמוד דברים חדשים ולהכיר הרבה אנשים מיוחדים. בתקופה הזו כולם סביבך יתעסקו בהתקדמות האישית שלך לצד ההתנדבות. שנת שירות זו סביבה מעולה להתפתח, תמיד יש למי לפנות ומי שדואג לך מרחוק או מקרוב. במשך שנה שלמה התנדבתי למען אחרים בקהילות ובמסגרות שונות, אך הרגשתי שקיבלתי הרבה יותר", מספרת נעה נאור, בוגרת שנת שירות בגרעין צמר"ת, שנת שירות המשלבת בין נוער דתי לחילוני ועיקרה הוא התנדבות עם בני נוער בכיתות ז’ עד י”ב ובקליטת עולים חדשים מאירופה.

 

מה זו מכינה קדם־צבאית?

 


בדומה לשנת השירות, גם במכינות הקדם־צבאיות מדגישים את ערך ההתנדבות ואת ערך קבלת האחר ובנוסף מפתחים ומעודדים מנהיגות צעירה. ההבדל העיקרי הוא שבשנת שירות הפן הבולט הוא זה ההתנדבותי, ואילו במכינה ההתנדבות היא משנית לעיקר, שהוא הכנה לקראת שירות צבאי, הכוללת אימונים ולימודים עיוניים. מטרת המכינות הקדם־צבאיות היא להעניק לכל משתתף חוסן רוחני ופיזי לקראת גיוסו לצבא ולהעשיר את עולמו הפנימי בנושאי ציונות ומנהיגות. מכינה קדם צבאית מחולקת לשלושה סוגים עיקריים: מכינה דתית, המכינה מבחינה דתית ונפשית לשירות צבאי משמעותי ולהתנדבות במגזר הדתי; מכינה חילונית, המחנכת למנהיגות צעירה ולגיבוש הזהות האישית; ומכינה מעורבת, המגשרת בין פערי העולמות של בני הנוער מהמגזרים השונים. "רציתי להפוך את הערכים שמובילים אותי לדרך חיים ועשיתי זאת כשהלכתי למכינה. במהלך השנה התנדבתי, טיילתי, למדתי המון על החברה הישראלית והרגשתי מוכנה ומלאת מוטיבציה לקראת גיוסי לצבא", אומרת עדי ירושלמי (19), בוגרת מכינת הנגב.

 

קבלו 8 מקומות שווים שתרצו לעשות בהם "שנת שירות": 

 

1. שנת שירות בגרעין "אחריי"


שנת השירות עוסקת בהכנה לשירות בצה"ל ומעודדת מעורבות חברתית וחינוך בני נוער למנהיגות צעירה. הייחוד בגרעין "אחריי" הוא שהליווי וההדרכה משנת השירות ממשיכים גם לשירות הצבאי ושאפשר להתגייס לנח"ל כגרעין ולשרת בחטיבת הנח"ל כלוחמים באותה מחלקה במשך כשנה וחצי. לאחר כשנה וחצי כל חברי הגרעין יוצאים למשימת התנדבות משותפת לפרק זמן משתנה, למשל קליטת עולים, עבודות קהילתיות ועוד. בתום המשימה הבנות משתחררות והבנים ממשיכים את שירותם הצבאי.

 

 

2. שנת שליחות בסוכנות היהודית

 


המתנדבים בשנת השירות נשלחים על ידי הסוכנות היהודית בקבוצות קטנות לערים שונות מסביב לעולם. המתנדבים עוסקים בחיזוק הקשר בין יהודי התפוצות לקהילה בישראל ולעתים גם בהוראת השפה העברית לילדים ובני נוער. הפעילויות האלה מתרחשות במסגרות חברתיות מקומיות כגון תנועות נוער, מתנ"סים, בתי ספר יהודים וכדומה.

 

 

3. המכינה הקדם־צבאית - "עין פרת"

 


"עין פרת" היא מכינה מעורבת לבני נוער דתיים וחילוניים. המכינה עוסקת רבות בביסוס היהדות הציונית באמצעות למידה מעמיקה של טקסטים מארון הספרים היהודי, פילוסופיה מערבית, הגות ציונית וחיים משותפים כקבוצה.

 

4. המכינה הקדם־צבאית - "מכינת הנגב" "מכינת הנגב" היא מכינה יהודית חילונית המוקדשת לפיתוח מנהיגות חברתית, חינוך לקבלת אחריות בצבא ובחברה, הנחלת ערכי חברת המופת (קיימות, טוהר המידות, רדיפת שלום וצדק תוך חינוך), התנדבות בקהילה וטיולים לבני נוער.

 

לפרטים נוספים, ולהיכרות עם מכינות ושנות שירות נוספות הקליקו כאן.

 

 

5. שנת שירות בעמותת “עמיחי”  

 

התנדבות עם ילדים ובני נוער בעלי פיגור שכלי וצרכים מיוחדים.

 

6. שנת שירות בארגון “השומר החדש” 

 

 

היא שנת שירות העוסקת בעבודה, למידה ושמירה. במהלך שנת השירות עובדים בחקלאות במשקים, מסייעים לחקלאים בשמירה על אדמתם ועוסקים בתחומים מגוונים ביותר - מלימוד קרב מגע ועד ללימודי יהדות, לימודי ציונות ולימודי השפה הערבית.

 

7. המכינה הקדם־צבאית “בני ציון”

 

היא מכינה המשלבת בני נוער חילונים ודתיים ופועלת לגיבוש בוגרים מנהיגים צעירים שיובילו את הדור הבא למנהיגות, ישרתו בשירות משמעותי בצה”ל ויפעלו מתוך אחריות לעתיד עם ישראל, וזאת בשילוב לימודי ידיעת הארץ, אימוני הכנה לצבא והתנדבות ברחבי הארץ.

 

8. המכינה הקדם־צבאית “המכינה הירושלמית”

 

היא מכינה הפועלת לקיום “חברה מתוקנת”. המסגרת מעודדת את חניכיה להכיר לעומק את מציאות החיים המורכבת בישראל ולפתח חשיבה ביקורתית, חוש מנהיגות, תחושה של ערבות הדדית ורצון להוביל לשינוי. מלבד זאת יש גם הכנה לשירות משמעותי בצה”ל באמצעות אימונים, לימודים עיוניים והתנדבות בקרב אוכולוסיות שונות שונות בארץ.

 

 

נו, אז מצאתם מקום שמתאים לכם?

 

 

(כת"צ דפנה ירושלמי)