מגזין

(צילום: shutterstock)

8 מיתוסים על ביסקסואלים שהגיע הזמן להפריך

"ביסקסואלים הם הומואים ולסביות שמפחדים לצאת מהארון", "ביסקסואלים לא מסוגלים להתחייב לבן אדם אחד"... יצאנו לנפץ את המיתוסים הרבים שסובבים את הנטייה הדו־מינית

 ראש אחד   |   02/04/2016  |    |    | 

 

 

 דיברנו עם שלומי אינגר, עובד סוציאלי קליני שמכהן כמנהל השירות הפסיכו־סוציאלי באגודה למען הלהט״ב כדי לעשות סדר בין המיתוסים הרבים שאופפים את קהילת הדו־מיניים.

 

 

1. המיתוס: הקהילה הביסקסואלית ממש קטנה

שלומי מנפץ: ״אי אפשר לדעת בוודאות כמה אנשים ביסקסואלים יש בחברה. אפשר לומר שיש מעט אנשים שהם רק הומוסקסואלים ומעט אנשים שהם רק סטרייטים. מרביתנו נמצאים על הרצף - יש מי שיותר הטרוסקסואל וקצת הומוסקסואל, ולהפך".

 

 

2. המיתוס: ביסקסואלים הם הומואים ולסביות שמפחדים לצאת מהארון

שלומי מנפץ: ״ביסקסואליות היא נטייה מינית בדיוק כמו הומוסקסואליות והטרוסקסואליות. ביסקסואלים הם אנשים שמרגישים משיכה מינית ורומנטית לשני המינים, כלומר הם שואפים ליחסים מיניים וקשרים זוגיים מונוגמיים עם בני זוג משני המינים".

 

 

3. המיתוס: ביסקסואלים לעולם לא יוכלו להיות מאושרים במערכת יחסים מונוגמית

שלומי מנפץ: ״ביסקסואלים זקוקים לקשר זוגי כמו כל אחד ואחת מאיתנו. העובדה שהם נמשכים לשני המינים לא אומרת שהם לא שואפים לזוגיות עם מישהו אחד או עם מישהי אחת. השאיפה להרגיש בטוחים, להיות נאמנים ולאהוב את בן או בת הזוג היא כמו אצל כל אחד אחר״.

 

 

4. המיתוס: ביסקסואלים הם סתם אנשים מבולבלים שטרם החליטו מה הם רוצים

שלומי מנפץ: ״אני חוזר ואומר - ביסקסואליות היא נטייה מינית כמו כל נטייה מינית אחרת. יש נערים ונערות שחוששים לצאת מהארון כהומוסקסואלים או כלסביות וזקוקים לזמן כדי להיות מסוגלים להצהיר בגלוי - בפני עצמם ובפני אחרים - על נטייתם המינית האמיתית ביותר. לכן, לפעמים בני הנוער האלה יעדיפו להגדיר את עצמם כביסקסואלים וכביסקסואליות. בין היתר הם יעשו זאת כדי לא לקבל תגובות שליליות מהחברים ומהמשפחה, והם מאמינים שאם יצהירו על עצמם כביסקסואלים, הסביבה תקבל אותם בקלות יותר. ובכל זאת, זה לא סותר את מה שאמרתי - ביסקסואליות היא נטייה מינית בפני עצמה״.

 

 

5. המיתוס: המשיכה לשני המינים מקשה על ביסקסואלים להתחייב ולכן הם מופקרים יותר

שלומי מנפץ: ״יתכן שבגלל המשיכה לשני המינים, חלק מהביסקסואלים יהיו לפעמים מבולבלים באשר לזהות הפרטנר שלהם - גבר או אישה - ולפעמים הם עשויים להרגיש צורך בקשר עם בן המין השני. אפשר להבין את זה, צריך לדבר על זה ולהחליט יחד מה עושים. בכל מקרה ההחלטה צריכה להיות משותפת ומקובלת על שני הצדדים בזוגיות. ודבר חשוב נוסף - אם הביטוי הוא קיום יחסי מין - הם חייבים להיות מוגנים!"

 

 

6. המיתוס: חובה להימשך רומנטית ומינית לשני המינים על מנת להיחשב ביסקסואלים

שלומי מנפץ: ״אדם לא חייב להימשך גם מינית וגם רומנטית לשני המינים כדי להיחשב לביסקסואל. יכולות להיות תקופות - אפילו תקופות ארוכות של שנים - שיש משיכה למין אחד בלבד מבלי להרגיש צורך רומנטי להיות גם עם המין האחר. למשל, ביסקסואלית יכולה להיות בקשר עם אישה כל חייה, ואילו ביסקסואל יכול להיות בקשר עם אישה כמה שנים ואחר כך להיות בקשר עם גבר כמה שנים. האפשרויות הן אין־סופיות״.

 

 

7. המיתוס: לביסקסואלים קשה לנהל חברויות אפלטוניות עם אנשים

שלומי מנפץ: ״ביסקסואליות אין פירושה להימשך לכל בני האדם בכל רגע, ממש כמו אצל סטרייטים (הטרוסקסואלים). מין אינו חזות הכול, ולנו בני האדם חשובים גם קשרים משמעותיים שאינם מיניים. גם אדם ביסקסואל מחפש קשר המבוסס על אהבה, התמסרות ונאמנות״.

 

 

8. המיתוס: ביסקסואלים נמשכים בצורה שווה לגברים ולנשים

שלומי מנפץ: ״ביסקסואלים נמשכים בכל מיני רמות לגברים ולנשים, לרוב באופן לא שווה - אך גם זה קורה. יש בנים שנמשכים יותר לגברים ופחות לנשים וההפך, וכך גם לגבי בנות".

 

 

 

 

(כת"צ עילי שמעוני \ ilay.rosh1@gmail.com)

 

 

למידע נוסף פנו ל"איגי" באתר igy.org.il או בטלפון 03-5280698 שלוחה 105