סלבס

קרדיט: GIPHY

8 כוחות על שנראים מעולה על הנייר, אבל במציאות היו מבאסים לגמרי

קבלו את הבעייתיות המדעית של כוחות העל הכי שווים שיש.

 ראש אחד   |   06/02/2016  |    |    | 

 

 

כולנו חלמנו פעם (או עדיין חולמים) שיהיו לנו כוחות על - לעוף כמו סופרמן, להילחם כמו וונדר-וומן, לרוץ כמו פלאש או להתעתק ממקום למקום כמו הארי פוטר. לצערנו, בחיים האמיתיים לאנשים אין באמת כוחות על - אבל אולי יש לזה היגיון. אספנו את כל הסיבות שמסבירות למה כוחות על לא עוברים את מבחן ההיגיון של המציאות (או שהם סתם ממש גרועים). מקווים שלא נבאס אתכם יותר מדי!

 

 

1. מהירות על

 

 

 

 

תאשימו את איינשטיין, כי המחקרים שלו הוכיחו שלרוץ מהר כמו פלאש יהיה בסופו של דבר מבאס בטירוף. איינשטיין גילה שכשחפץ כלשהו (או אדם, במקרה הזה) מתקדם במהירות שמתקרבת למהירות האור, כל שאר העולם יתקדם גם כן במהירות קיצונית. בקיצור, זה אומר שלפי חוקי הפיזיקה, ככל שפלאש ירוץ מהר יותר - כך העולם יזדקן סביבו. אז כשהוא יסיים את סיבוב הריצה שלו, הוא יגלה שהחברים שלו התבגרו, הזדקנו ואולי אפילו מתו. לא כיף.

 

 

2. טלפורטציה (להיעלם ממקום אחד ולהופיע במקום אחר)

 

נכון שב"הארי פוטר" הקוסמים יכולים להיעלם ממקום אחד ולהופיע במקום אחר בתוך שנייה? אז מתברר שבחיים האמיתיים זה לא אפשרי בכלל. הבעיה דומה לזאת שמצוינת בסעיף הקודם - כדי "להתעתק" ממקום למקום (בלי קסם) הגוף שלכם צריך להתפרק לאטומים בודדים, שיתחברו מחדש במקום שבו תופיעו. בשביל זה הם צריכים להתקדם במהירות עצומה, ולכן, כמו במקרה של התקדמות במהירות-על, גם אם תצליחו להעתיק את עצמכם - כל העולם מסביבכם לא ייראה אותו דבר בכלל. 

 

 

3. ראיית לייזר

 

 

 

 

הבאסה העיקרית בראיית לייזר היא שבהכרח שורפים את החפצים שרוצים להביט מבעדם. בינתיים זה לא נשמע כל כך נורא, לא? אז זהו, שכן. כי אתם לא תצליחו לשלוט במבט שלכם, ולכן תשרפו את כל מה שעיניכם נחות עליו. גם במקרה שתוכלו לבחור מתי להפעיל את עיני הלייזר שלכם ומתי לא, עדיין לא תצליחו למקד אותן במקום אחד, כי העיניים שלנו זזות בתזוזות קטנות ובלתי מורגשות כל הזמן - ובמקרה של עיני לייזר, זה יכול סופר-קטלני. 

 

 

 4. יכולת היעלמות

 

 

מכירים את הביטוי "רואה ובלתי נראה"? בחיים האמיתיים זה קצת יותר מסובך. כדי שנוכל לראות משהו, קרני האור משתקפות בתוך העיניים שלנו על הרשתית, והיא הופכת אותן לאותות חשמליים שמגיעים אל המוח. אם נהפוך לבלתי נראים, גם הרשתית שלנו תהיה בלתי נראית, והאור יעבור דרכה כמו זכוכית. אז אולי נהיה בלתי נראים, אך גם לא נוכל לראות - קצת חסר טעם, לא?

 

 

5. להיות עמידים לכאב

 

 

 

 

אז נכון, בעיקרון אין בעיה היום להפוך מישהו לחסין לכאב לחלוטין, ויש אפילו חומרים (כמו משככי כאבים חזקים) שעושים את זה. אבל יש סיבה שהגוף שלנו מרגיש כאב - זאת הדרך שלנו לדעת אם אנחנו נפגעים, וככה אנחנו יודעים לטפל בפגיעה ולמנוע אותה בפעמים הבאות. אם נהיה חסינים לכאב, אולי החיים שלנו יהיו יפים יותר לכמה ימים, אבל מהר מאוד כל הגוף שלנו יהיה חבורות ועצמות שבורות. 

 

 

6. שליטה בברקים

 

 

כן, לשלוט בברקים זה די מגניב. פשוט להרים את היד (או אולי את הפטיש, אם אתם בקטע של ת'ור) ולשחרר ברק קטלני לאן שתרצו. אבל מה שאתם שוכחים זה שכמו בסופה ביום גשום במיוחד, יחד עם הברקים מגיעים גם רעמים. אולי אתם שולטים על הברק עצמו, אבל הרעם שיתלווה אליו כנראה יגרום לכם ולכל מי שסביבכם להיות חירשים.

 

 

7. תעופה

 

 

 

 

מי לא היה רוצה כוח תעופה? פשוט לעוף בשמים כמו ציפור או מטוס, בלי לקחת את האוטובוס… עד כמה שזה נשמע נחמד, כנראה שיש סיבה שאנחנו לא יכולים לעוף. מדענים חישבו שתעופה צורכת כל כך הרבה אנרגיה, שתצטרכו לאכול כמעט בכל שנייה של ערות (נשמע כיף בהתחלה, אבל יש לנו תחושה שזה יימאס בתוך יומיים). חוץ מזה, אם תעופו במהירות גבוה ותיתקלו בציפור, הפגיעה תהיה כל כך חזקה, שהיא תחתוך את הגוף שלכם לשניים! אאוץ', אנחנו נעלה במדרגות... 

 

 

8. קריאת מחשבות

 

 

 

 

לא יודעים אם שמתם לב, אבל המחשבה האנושית לא נראית כמו סצנות בסדרת טלוויזיה. המחשבות שלנו מהירות, מבולבלות, חלקן כלואות בכלל בתת-מודע, ואת חלקן אפילו אנחנו לא מבינים. דמיינו לעצמכם מישהו שמנסה לקלוט כל כך הרבה מחשבות של כל כך הרבה אנשים - הוא ככל הנראה יתחרפן מהר מאוד.

 

 

BUMEER - נו טוב, אז נישאר אנושיים.....

 

 

(מאת תמר ליכטינגר / tamar.rosh1@gmail.com)