מגזין

"רשימת שינדלר" (צילום: יוטיוב)

7 סרטים שחובה לראות ביום השואה

 יום השואה מזכיר לנו את האסון הגדול ביותר שקרה לעם היהודי בכל שנות קיומו.

 נעמה מורד   |   09/05/2017  |    |    | 

 

יום השואה מזכיר לנו את האסון הגדול ביותר שקרה לעם היהודי בכל שנות קיומו. ביום זה אנחנו נזכרים בששת המיליונים שנרצחו בדם קר בידי הנאצים. על אף שנושא זה הוא כבד מנשוא, חובתנו לזכור ולא לשכוח. ליקטנו עבורכם שבעה סרטים על השואה, שמציגים נקודות מבט שונות מאותה תקופה. שתהיה לכם צפייה משמעותית.

 


1. "התנגדות"
עלילת הסרט מתרחשת בבלרוס, שאותה כבשו הנאצים במלחמת העולם השנייה. הסרט מבוסס על סיפורם האמיתי של ארבעת האחים למשפחת ביילסקי היהודייה, שהוריהם נרצחו מיד עם הכיבוש הגרמני של מזרח פולין. על מנת לשרוד בורחים האחים אל היערות ושם הם נאבקים מול איתני הטבע וכוחות הצבא הנאצי. במהלך שהותם ביער מגלים האחים עוד ועוד יהודים שמסתתרים ביערות כפרטיזנים ומחליטים לחבור אליהם ויחד להקים כוח לוחם. הסרט חושף אותנו לקשיים שהאחים מתמודדים עמם ולהתעקשותם על שמירת צלם אנוש.

סרט זה מציג לפנינו צד פחות מוכר של היהודים בשואה - הצד הלוחם - שביקש להתקומם מול הנאצים.

 

 

2. "רשימת שינדלר"


הסרט מספר את סיפורו האמיתי של התעשיין הגרמני אוסקר שינדלר, שהציל את חייהם של יהודים רבים במהלך השואה. אוסקר שינדלר היה איש עסקים גרמני שהגיע לפולין כדי לנצל את המלחמה לשיפור מצבו הכלכלי. שינדלר התקרב מאוד לצמרת הנאצית באמצעות מתן שוחד, ותחילה כל שראה לנגד עיניו הוא עושרו האישי. עם הזמן נחשף שינלדר למצב המזעזע שבו חיו יהודי הגטו, והוא הפך את המפעל שלו למקום מקלט לאלפי יהודים.

 

 

3. "הנער בפיג'מת הפסים"


הסרט מגולל את סיפורו של ברונו, ילד בן שמונה שאביו הוא קצין נאצי. בעקבות הצבת האב במחנה השמדה עוברים ברונו ומשפחתו לגור ליד המחנה. ברונו מתחבר עם שמואל, ילד יהודי שנמצא במחנה ההשמדה. הסרט מגולל את החברות האמיצה והתמימה של השניים, ואיך הם מצליחים לשחק ביחד, לצחוק ולדבר למרות הגדר המפרידה ביניהם.

בסרט יש מסר חזק מאוד לצופים, שעל מנת לגלות מהו תצטרכו לצפות בסרט עד סופו.

 

 

4. "החיים יפים"


"החיים יפים" מספר את סיפורו של גווידו, יהודי איטלקי, בתקופה שלפני השואה ובמהלכה. לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה נלחם גווידו על לבה של אהובתו, דורה, ולאחר חיזורים רבים הם מתחתנים ומביאים לעולם ילד בשם יהושע. הסרט מדלג כמה שנים קדימה לפרוץ מלחמת העולם השנייה. גווידו ומשפחתו נלקחים למחנה ריכוז ביום הולדתו של יהושע. האב והילד מופרדים מהאם, והאב דואג לעטוף את ילדו בבועה ומציג עבורו את המציאות האכזרית כמשחק שבו צריכים לנצח. הסרט שזור בדיחות מפני שהאב דואג להציג לילדו מציאות ורודה המנותקת מהמציאות שמבחנה הריכוז.

הסרט מרגש עד דמעות וגורם לצופים לתהות כיצד היהודים שמרו על שפיות ועל רוח חיים בעולם האכזר שהקיף אותם.

 

5. "הפסנתרן"


הסרט מבוסס על סיפורו האמיתי של ולדיסלב שפילמן - פסנתרן יהודי מחונן מוורשה שמנגן ברדיו הפולני. שפילמן ומשפחתו נלקחים לגטו ושם עובד שפילמן כפסנתרן בבית קפה קטן. בהמשך משפחתו של שפילמן נשלחת למחנה השמדה, והוא ניצל בזכות מכר ותיק אשר מוציא אותו מהתור לרכבת בשנייה האחרונה. מאותה רגע נאבק שפילמן על חייו - ומגלה שנשארו עוד אנשים טובים בעולם.

 

 

6. "אנה פרנק: הסיפור המלא"


העלילה מבוססת על יומנה האישי של אנה פרנק, שאותו כתבה במהלך המלחמה. הסרט מגולל את סיפור חייה של אנה מהמחבוא שבו היא מסתתרת עם משפחתה ומשפחה נוספת - חדר סודי שהוסתר מאחורי שידת ספרים. חייה של אנה במקום המסתור הקטן, בשקט מוחלט, בפחד נורא, שזורים גם בסיפור האהבה התמים שלה ושל ופטר, הנער ששהה יחד עם משפחתו במחבוא.

 

 

7. "האי ברחוב הציפורים"


הסרט מגולל את סיפורו של ילד ושמו אלכס, שמסתתר בבית הרוס. על-פי הוראת אביו וחבריו, אלכס מתחבא בבית מספר 78 ברחוב הציפורים, ושם הוא מחכה לאביו שהבטיח לו כי יחזור אליו. במהלך הסרט אנחנו נחשפים להישרדות היומיומית מנקודת מבטו של ילד שצריך להתמודד לבדו עם המציאות האכזרית העוטפת אותו. אלכס נאבק על חייו ושומר על שפיותו בעזרת עכבר המחמד שלו.