מגזין

צילום: אוהד צויגנברג

6 בנות נוער מספרות למה הן הולכות לצעוד בצעדת השרמוטות מחר

מחר תתקיים בתל אביב צעדת השרמוטות. דיברנו עם שש בנות נוער ושאלנו אותן שאלה פשוטה: למה הן צועדות? 

 ראש אחד   |   07/07/2016  |    |    | 

 

 

מחר תתקיים בתל אביב צעדת השרמוטות השנתית. מדובר באחת ההפגנות הכי חשובות שמתקיימות במדינת ישראל מאחר שהיא יוצאת נגד תופעת האשמת הקורבן. לצערנו, כשדנים בפגיעה מינית ובאונס, פעמים רבות מדי נשמע המשפט "הן הביאו את התקיפה על עצמן", שרוצה לומר כי הלבוש של הנפגעות, הניסיון המיני שלהן או העובדה ששתו אלכוהול, למשל, הם שגרמו לתקיפה. הגישה הזאת, שבו הקורבן נתפס כמי שאשם במצבו, נפוצה בכל מקום בחברה שלנו - בתקשורת, בבתי הספר והכי גרוע - גם במוסדות החוק, במשטרה ובבתי המשפט, המקומות שתפקידם להגן על הנפגעות ולמצות את הדין עם התוקפים.

 

צעדת השרמוטות הראשונה התקיימה בקנדה ב-2011. זו הייתה תגובה מחאה על אמירתו הפומבית של שוטר קנדי ש"נשים צריכות להפסיק להתלבש כמו שרמוטות אם הן לא רוצות להפוך לקורבנות של אלימות מינית". כבר חמש שנים שצעדות כאלה מתקיימות במדינות שונות בעולם והמטרה שלהן הוא להעביר את המסר ההפוך והחשוב - אישה לעולם אינה אשמה בכך שתקפו אותה או אנסו אותה. אף אחת לא ״מבקשת״ אונס, ושום התנהגות, לבוש או מעשה הם לא תירוץ לזה. האשמה מוטלת על האנס בלבד - הוא שפגע, הוא שניצל והוא שצריך להתבייש בעצמו ולהיענש, ולא הקורבן. 

 

משתתפות הצעדה בעצם עושות ריקליימינג למילה "שרמוטה", כלומר מנכסות לעצמן את כלי הנשק המילולי שבדרך כלל משמש לפגיעה בהן ומנטרלות את משמעותו השלילית.

 

 

דיברנו עם שש נערות ועם נער אחד, והם סיפרו לנו למה הם מתכוונים לצעוד מחר: 

 

 

נטע שמגר, בת 16:

 

נטע שמגר

 

"בשבילי, הצעדה היא דרך לקחת בעלות על הגוף שלי. כשגברים שאני מכירה או לא מכירה מטרידים אותי, מחפיצים אותי או קוראים לי שרמוטה, אני מרגישה שהם משייכים את הגוף שלי להם. הם משתמשים בגוף שלי בלי רשותי ומגנים את המיניות שלי בזה שהם קוראים לי שרמוטה. אז לא, הגוף שלי הוא שלי, אני מחליטה מה ללבוש, ואף אחד לא ישפיל אותי בגלל זה".

 

נעה אלגר, בת 17:

נעה אלגר

 

"השנה היא 2016, וקורבנות אונס עדיין נאלצות להתמודד עם האשמת הקורבן, שנותנת לגיטימציה לאונס, כאילו הן לא עברו מספיק נזקים נפשיים ופיזיים. השנה בחרתי לקחת חלק בארגון צעדת השרמוטות התל אביבית. ההשתתפות בצעדה היא הדרך שבה בחרתי, יחד עם נשים רבות אחרות, לשנות את המציאות. דרך לנקוט עמדה, להעלות את המודעות ולהיאבק בתרבות האונס. בואו לצעוד איתנו".

 

יובל לישע, בת 14:

 

יובל לישע

 

"אני מגיעה לצעדת השרמוטות כי אנחנו צריכות להעלות את המודעות למאבק הפמיניסטי; לאונס, לזנות, לפערי שכר, להטרדות מיניות, ובראש ובראשונה לשוויון - או לאי השוויון. הדברים האלו מאוד נוגעים אליי, אפילו בגילי, כיוון שאני עוברת את חלקם כבר עכשיו. אני מאמינה שעם הרבה עבודה והסברה דברים יכולים להשתנות!"

 

 

עופרי ואתורי, בת 16:

 

עופרי ואתורי. צילום קורל דביר (צילום: קורל דביר)

 

"השנה בחרתי לקחת על עצמי אחריות ענקית בנוסף לכל הבגרויות והמטלות הרבות בבית ספר; לארגן את צעדת השרמוטות בתל אביב. בחרתי לעשות זאת כי אני מאמינה ברעיון בכל לבי, אני מחוברת לכל מה שהאירוע הזה מייצג. אני מאמינה שמגיעה לנו מציאות שונה - ללכת בלי פחד ברחוב, ללבוש מה שאנחנו רוצות ולא להתבייש במי שאנחנו. בגלל זה לקחתי על עצמי בשיא כיתה י״א ובשיא עונת הבגרויות את הפרויקט הזה, ואין בי טיפת חרטה".

 

נגה פרישוף, בת 17:

 

נגה פרישוף

 

"אני מתכוונת לצעוד בצעדת השרמוטות, לצעוק את הססמאות, להזיע ולספוג את המבטים העקומים מהרחוב כי נמאס לי שנשים צריכות להתמודד עם החברה שממשיכה להאשים אותן, לקרוא להן שרמוטות, לטעון שהאונס וההטרדות המיניות שהן עוברות נגרמים בגלל אורך החצאית או שקיפות החולצה. נמאס מזה שהשאלה הראשונה ששואלים נפגעת אונס היא ׳מה לבשת?׳. נמאס שהמחשבה היא על האנס וכמה שחייו ייהרסו במקום לחשוב על הנפגעת. נמאס מהאשמת קורבן".

 

מאי כאץ, בת 16:

 

מאי כאץ

 

"אני משתתפת בצעדה כי אונס הפך ללגיטימי וכי נורא קשה ללכת ברחוב עם חולצה ומכנסיים שגורמים לי להרגיש טוב עם עצמי מבלי לקבל מבטים. הפכנו לחברה ששופטת, מאשימה וזורקת מבטים לכל כיוון, וזה גורם לי להרגיש לא בטוחה. אני מקווה שהצעדה תחזיר לשיח הציבורי נושא חשוב ושבסופו של דבר אנשים יפסיקו להפוך נשים ואנשים לחפץ, אלא יכירו בעובדה שכל אחת תלבש מה שבא לה ועדיין לא תזמין אונס".

 

אלון נוידרפר, בן 17:

 

אלון נוידרפר

 

"צעדת השרמוטות חשובה לי ממש. היא לא בנויה על כאלה עקרונות מסובכים - הסכמה היא דבר פשוט. המחשבה שלכל כך הרבה אנשים קשה לתפוס קונספט כה פשוט גורמת לי ולרבות אחרות לכעוס. איך אדם, כל אדם, שופט או מוזיקאי או שחקן, יכול להסתכל לנערה בעיניים ולהגיד לה שהיא אשמה בזה שהותקפה מינית? זה מעלה בי כעס אמיתי. אני יוצא לרחובות ביום הצעדה כדי לתמוך בזכותן של נשים לעשות כרצונן עם הגוף שלהן. די לניצול נשים. די להאשמת הקורבן. די לתרבות האונס".

 

SLUT WALK - צעדת השרמוטות בתל אביב תצא ביום שישי הקרוב (8.7) בשעה 11:00 מכיכר רבין. מוזמנות ומוזמנים לבוא! 

 

 

(כת״צ עילי שמעוני / ilays.rosh1@gmail.com)