מגזין

אבוש... זה אתה? (צילום: shutterstock)

5 דמויות ממגילת אסתר שממש מזכירות טיפוסים מהחיים שלנו

שמתם לב שאחשוורוש קצת דומה למנהל של בית הספר? ושמרדכי ממש מזכיר את אבא?! לכבוד חג פורים צללנו אל תוך מגילת אסתר וגילינו כמה טיפוסים מוכרים!

 ראש אחד   |   24/03/2016  |    |    | 

 

 

כולנו מכירים את סיפור מגילת אסתר ואת הדמויות שמככבות בו. המן, מרדכי, ושתי, אחשוורוש ואסתר המלכה - כולם ליוו אותנו ואת חג פורים מאז ילדותנו. ככל שהתבגרנו, התחלנו להבחין בכמה נקודות דמיון משעשעות בין אותן דמויות לבין טיפוסים מחיי היומיום שלנו. קבלו את מגילת אסתר - גרסת חיינו!

 

 

(צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)

 

 

1. המן הרשע הוא בעצם... המורה ששונא אותנו

 

במגילת אסתר: המן מתואר כאיש סופר־דופר חשוב בממלכת פרס. בעצם, הוא כל כך בכיר, עד שהמלך מורה כי יש להשתחוות לפניו! סירובו של מרדכי היהודי להשתחוות מעורר את זעמו של המן הרשע, והוא מחליט כי יש להשמיד את כל יהודי הממלכה.

בחיים האמיתיים: בחיים האמיתיים המן הוא המורה הוותיק הזה בבית הספר שכולם תופסים ממנו ומאייש משרה בכירה כמו רכז השכבה או סגן המנהל. לפעמים הוא מתנהג מגעיל וגורם לנו להרגיש קטנים ולא חשובים רק מפני שהוא יכול. הוא גם אותו מורה ש... לא נעים להודות, כן? אבל די שונא אותנו, וסביר להניח שהוא המורה היחיד שגורר אותנו לוויכוחים סוערים (אם אי פעם יעיפו אותנו מהכיתה, זה כנראה יהיה בשיעור שלו!). 

התנהגות טיפוסית: זהו המורה שמאמין בעונשים קולקטיביים ויכול להעניש את כל הכיתה ולתת הר של שיעורי בית רק כי הוא כועס שהפרענו לו במהלך השיעור.

 

 

2. אחשוורוש הוא בעצם... מנהל בית הספר

 

במגילת אסתר: המלך אחשוורוש עומד בראש האימפריה הפרסית, שהשתרעה מהודו ועד כוש וחלשה על ארצות רבות. הוא ממש בקטע של הארמון המפואר שלו ונוהג לערוך שם מסיבות רבות. כאשר אשתו ושתי מסרבת להופיע במשתה שלו, הוא מחליף אותה במלכה חדשה - אסתר.

בחיים האמיתיים: אחשוורוש הוא מנהל בית הספר שלנו! הוא שולט בממלכה שמורכבת ממסדרונות וכיתות, הוא המנהיג הבלתי מעורער של כולם, הוא שנותן את האישור הסופי, קובע את כל הכללים והתקנות ושולט בכל המורים. כמו גרסתו במגילת אסתר, גם המנהל שלנו מאוד גאה בבית ספרו. אף שהוא לא "רע" בהגדרתו, כולם יודעים שעדיף לא להמרות את פיו או לעצבן אותו.

התנהגות טיפוסית: הוא מנצל כל הזדמנות להשוויץ ולפאר את בית הספר, גם אם זה מאולץ ותלוש (באמצע טקס יום השואה, למשל) וגם אם אין כל כך במה להשוויץ או מה לפאר. אם תצליחו להתחבב על המנהל, הוא יזכור אתכם לטובה (וזה ממש יעזור לכם בעתיד), בדיוק כפי שאחשוורוש זכר למרדכי את הפעם שהיא שהוא הציל אותו מפני שני בוגדים שתכננו להתנקש בו.

 

 

3. ושתי היא בעצם... החברה הזו שתמיד עומדת על שלה

 

במגילת אסתר: ושתי מסרבת לציווי המלך להתייצב במשתה כדי שיוכל להתרברב ביופייה פשוט כי זה לא מתאים לה, כי לא בא לה ותכלס - היא כבר במסיבה משלה שארגנה לנשות החצר. אחשוורוש השיכור והעצבני חושש שהנשים יקראו תיגר על שלטון הגברים בממלכה ולכן הוא מחליט להחליף את ושתי ולחפש מלכה חדשה - אסתר.

בחיים האמיתיים: ושתי היא החברה הפמיניסטית הבועטת שלנו! בדיוק כמו בסיפור המגילה גם ושתי האמיתית תמיד עומדת על שלה ומתאפיינת בתכונות נהדרות כמו נחישות ואסרטיביות. היא החברה האקטיבית והאקטיביסטית, זו שתמיד יוזמת וזו שמתייחסת לחוקים כאל המלצה בלבד. אין טעם לנסות ולשכנע את ושתי לעשות דברים שלא בא לה עליהם, כי מדובר בבחורה שעושה מה שהיא רוצה וכשהיא רוצה, כזאת שדבקה בעקרונותיה ולא משנה מה יהיו ההשלכות של מעשיה.

התנהגות טיפוסית: פמיניזם! היא דוגלת בשוויון בין גברים לנשים, יש לה דעות נחרצות (בייחוד בענייני דת ופוליטיקה), היא תמיד מצביעה בכיתה ולעולם אינה חוששת להביע את דעתה בנושאים הבוערים. אגב, זו גם מישהי שתמיד תשמח לארגן מסיבת פיג'מות כיפית עם כל החברות, אבל זכרו - הכניסה לבנות בלבד!

 

 

4. אסתר היא בעצם... The girl next door

 

במגילת אסתר: אסתר היתומה מצאה בית מאמץ אצל דודה מרדכי. כאשר מרדכי שומע שהמלך מחפש מלכה חדשה במקומה של ושתי, הוא משכנע את אסתר לגשת לארמון, והיא גוברת על יתר הבחורות שמתמודדות על כס המלכה (האם זו ההשראה לתכנית "הרווק"?). אסתר מסתירה את זהותה היהודית לבקשת מרדכי, שדואג לשלומה. כאשר המן משכנע את אחשוורוש להשמיד את כל היהודים בממלכתו, אסתר מתאבלת ומבינה שאין בררה - היא חייבת לגלות לבעלה את זהותה היהודית כדי לנסות ולהציל את עמה. ידה, ידה, ידה... היא מצליחה להציל את העם היהודי.

בחיים האמיתיים: השכנה המהממת ההיא שגרה בבית ממול? אז היא. בת השכן היא נערה אדיבה, מתוקה, ענווה וביישנית. אף שהיא יפה, היא לא חושבת שזה מאפשר לה להתנהג ביהירות או בשחצנות, וכן, לפעמים זה קצת מעצבן כמה שהיא מושלמת. קל מאוד להעריץ אותה ואפילו לחשוב לעתים שהבחורה אשכרה נסיכה אמיתית. "אסתר" נחמדה לכל הסובבים אליה, ואם זה לא מספיק, היא גם חברה טובה שעושה הכול בעבור אלה שחשובים לה.

התנהגות טיפוסית: ב־רור שאף אחד לא מושלם, אבל לפעמים היא גורמת לנו לחשוב שהיא מתקרבת לטייטל. כאילו, היא תמיד מנופפת לנו לשלום בחיוך רחב, והשיער שלה נראה כמו בפרסומת לשמפו. איף.

 

 

5. מרדכי היהודי הוא בעצם... אבא

 

במגילת אסתר: מרדכי היהודי הוא דודה של אסתר, והוא אימץ אותה כשהתייתמה מהוריה. מרדכי משרת בחצרו של המלך אחשוורוש. יום אחד הוא נקלע לסכסוך עם המן לאחר שאינו מסכים להשתחוות לפניו מפאת אמונתו באלוהים. המן זומם להרוג את כל יהודי פרס ומטיל פור כדי לקבוע את התאריך - מזימה שמתבטלת לאחר שאסתר אוזרת אומץ לדבר על זה עם אחשוורוש (#ספוילר). אחשוורוש נזכר שמרדכי גילה נאמנות וסייע לסכל את ההתנקשות בו ומצווה על המן להלביש את מרדכי בבגדי מלכות, להושיבו על סוס ולהוליכו ברחובות שושן הבירה.

בחיים האמיתיים: מרדכי אימץ את אסתר היתומה ודאג לה באהבה כמו הייתה בתו. האבות שלנו אולי שונים זה מזה, אבל מה שמשותף לרובם היא הדאגה והאכפתיות שהם נותנים לנו מהרגע הקסום שנולדנו!

התנהגות טיפוסית: תמיד שם בשבילנו, תמיד מסכים להקפיץ אותנו לכל מקום, שואל איך היה לנו היום בבית הספר ולאן אנחנו רוצים לצאת לטיול משפחתי בסוף השבוע. #אוהבים_אותך_אבא

 

 

מגילת אסתר (צילום: shutterstock)

 

 

HAPPY PURIM- אילו עוד דמויות מהחיים מזכירות לכם דמויות ממגילת אסתר?

 

 

(כת”צ עדי לשם \ adil.rosh1@gmail.com)