ראשי

קטן קטן אבל גדול (צילום: shutterstock)

5 דברים שתמיד רציתן לדעת על המחזור החודשי

בואו נדבר על מחזור (כן, הלכנו לשם) - מה זה בדיוק? מה נורמלי? מה לא? מתי צריך לדאוג? וואו, כמה שאלות! ובכן, בנות, שלפו את העפרונות, כי לפניכן חמשת הדברים שרציתן לדעת ומעולם לא העזתן לשאול.

 ראש אחד   |   15/07/2015  |    |    | 
טמפון קטן קטן אבל גדול (צילום: shutterstock)

בואו נדבר על מחזור (כן, הלכנו לשם) - מה זה בדיוק? מה נורמלי? מה לא? מתי צריך לדאוג? וואו, כמה שאלות! ובכן, בנות, שלפו את העפרונות, כי לפניכן חמשת הדברים שרציתן לדעת ומעולם לא העזתן לשאול.

ראשית, דעו שכשאומרים "מחזור חודשי", לא מתכוונים רק לווסת, אלא לתהליך כולו. מהו התהליך? כל מה שקורה החל מיום הדימום הראשון ועד שהשחלות משחררות ביצית (זה נקרא ביוץ!), אז הרחם הופך רך וספוגי. אם הביצית מופרית, יש היריון. מחזור זה נמשך 35-21 ימים!

1. מה זה מחזור "נורמלי"?

אין דבר כזה. מחזור משתנה מבחורה לבחורה. חלק חוות מחזור קל וקצר המופיע כל 28 ימים כמו שעון, ואחרות מקבלות מחזור כבד יותר שמגיע מתי שבא לו (כיף). ככלל, רוב הנשים חוות מחזור הנמשך שלושה עד שבעה ימי דימום, ובהם הן מאבדות 12-4 כפיות של דם ונוזלים. אגב, אם אתן רואות כל מיני גוונים וצבעים שונים שם למטה, דעו שזה טבעי לחלוטין. גוון הווסת נע בין אדום בהיר לחום כהה. מלבד זאת, אין מה לפחד מ"גושים". אלו קרישי דם הנוצרים כאשר הדימום כבד (אף שבזמן המחזור הגוף מייצר נוגדי קרישה טבעיים כדי לדלל את הדם!).  

2. מה זה PMS?
PMS זה תסמונת קדם וסתית, AKA מגוון תסמינים "מקסימים" שבנות חוות בימים הקודמים למחזור. למשל: רכבת הרים רגשית, כמיהה למאכלים מסוימים וגוף תפוס וכאוב. כל אלה הם תוצאה של שינויים הורמונליים בגוף בשבוע או בשבועיים הקודמים לדימום, אז אל תיתנו לאף אחד לומר לכן שאין דבר כזה!

3. מה קורה בזמן "התכווצות"?

שרירי הרחם מתכווצים כדי לפרק את הרקמה שגדלה על בטנת הרחם ולהוציאה מהגוף. סורי, אין כל כך מה לעשות עם הכאבים האלה חוץ מלקחת משככי כאבים, לישון או להתפנק באמבטיות חמות. במקרים קשים אפשר להניח מטלית חמה או בקבוק חם על הבטן ועל הגב התחתון כדי לרכך את השרירים. כאשר הכאבים ממש (אבל ממש!) בלתי נסבלים ואי אפשר לצאת מהמיטה למרות הכול, עדיף לפנות רופא.

4. מה נחשב ל"דימום כבד"?

אלו אותם מחזורים שבהם אתן מוצאות את עצמכן מחליפות טמפון פעם בשעה. אבל אם המחזור שלכן קשה וכבד מדי חודש, מומלץ לראות רופא. למה? ובכן, כשמאבדים כמות גדולה כל כך של דם, מאבדים גם ברזל ועלולים לפתח אנמיה. בכלל, מומחים ממליצים לאכול מאכלים עשירים בברזל כמו בשר בימי הדימום.

5. עוד משהו שחשוב לדעת?

כן. זכרו שהמחזור שלכן הולך להשתנות לאורך חייכן, וכל דבר – מתח, ירידה במשקל או שימוש בגלולות למניעת היריון - עשוי להשפיע על אופיו. אבל אם אתן מרגישות שמשהו אינו כשורה, לכו לראות רופא. שימו לב לזמני המחזור שלכן, ואם אתן רואות שפספסתן למעלה משלושה מחזורים בשנה, שקיבלתן מחזור פעמיים בחודש או שהמחזור שלכן ארוך יותר מ-35 ימים, לכו לראות רופא.

טמפון הזמן הזה בחודש (צילום: shutterstock)

THAT TIME OF THE MONTH- מה עוד רציתן לדעת ולא העזתן לשאול?

תוכן שיווקי 

בחסות .O.B