מגזין

שלא יעבדו עליכם! (צילום: shutterstock)

5 דברים שאתם חייבים לדעת לפני שאתם מתחילים לעבוד בקיץ

דעו את זכויותיכם! 

 ראש אחד   |   17/06/2016  |    |    | 

 

 

זהו זה, החופש הגדול מתקרב אלינו בדילוגים, והחלום על השלמת שעות שינה והשגת שיזוף מושלם גם הוא קרוב להגשמה. עם זאת, לרבים מאיתנו יש תכנית אחרת לחופש - להשיג עבודה. יצאנו לבדוק אילו זכויות מגיעות לנו בתור בני נוער מועסקים: 

 

1. באיזה גיל ניתן להתחיל לעבוד? 

 

החופש הגדול כרוך בהוצאות רבות, בין אם מדובר בבילויים תכופים עם חברים ובין אם מדובר במימון הכרטיסים להופעות של שלל האמנים הצפויים לבקר בארצנו הקטנה (מישהו עדיין לא קנה כרטיס לסיה?!). משרד הכלכלה ער למצב שבו בני נוער רבים "מובטלים" מלימודים ולכן הוצאותיהם גדלות, ולכן בקיץ הוא מגמיש את טווח הגילים המותר להעסקה. על פי חוק עבודת הנוער, במהלך השנה גיל ההעסקה המינימלי הוא 15, ואילו במהלך חופשת לימודים רשמית הגיל המינימלי הוא 14, וזאת בתנאי שאין כל חשש לגרימת נזק לבריאות המועסק. חגגתם 14? ברכותינו! אתם יכולים להתחיל לחפש עבודה. דעו כי עליכם להגיש למעסיק אישור רפואי עדכני וצילום תעודת זהות שלכם או של ההורים.

 

2. מהו השכר המינימום? 

 


בני נוער רבים מקבלים שכר זעום ולא הוגן בלי להיות מודעים לפגיעה בזכותם. שכר המינימום עודכן לאחרונה באפריל 2015: בני נוער עד גיל 16 משתכרים 18 שקלים לשעה; עד גיל 17 משתכרים כעשרים שקלים לשעה; ועד גיל 18 - כ־22 שקלים לשעה. המעסיק רשאי לשלם שכר גבוה יותר, אך בשום אופן אינו יכול לשלם מתחת למינימום. בכל מקרה, המעסיק חייב לפרט את תנאי ההעסקה שלכם עד שבעה ימים לפני שאתם מתחילים לעבוד, כדי שלא יקרה מצב שבו אין תיאום ציפיות ברור ביניכם לבינו. בעיה אחרת שבני נוער רבים נתקלים בה היא הלנת שכר, ובתכלס - מעסיקים שנוטים למרוח את בני הנוער ולהתמהמה בהעברת המשכורת שלהם. חשוב שתדעו: אי תשלום שכר מינימום או איחור במועד התשלום הוא עבירה פלילית שאף אפשר לתבוע בגינה פיצויים. עוד חשוב לדעת בהקשר זה שהמעסיק מחויב לשלם לכם מכיסו ביטוח לאומי וביטוח בריאות - ולא לנכות אותם משכרכם.

 

3. הפסקות 

 


מכירים את הציטוט הנודע של רוס גלר מ"חברים"? למרבה הצער, בני נוער רבים לא יכולים להזדהות עמו, שכן הם לא מקבלים את ההפסקות המגיעות להם בחוק. מי שעובד לפחות שש שעות ביום זכאי להפסקה של 45 דקות בזמן משמרתו. אם המעסיק מונע מכם לצאת להפסקה שמגיעה לכם, אפשר להגיש נגדו תלונה ביחידת האכיפה של משרד הכלכלה. ובאופן כללי, חשוב שאתם - והמעסיקים שלכם - תהיו ערים להגבלה בשעות ההעסקה. ייתכן שבחופש הגדול אתם הופכים את היממה לחלוטין, אבל אסור לכם לעבוד בכל שעה בלילה. בני נוער עד גיל 16 אינם רשאים לעבוד משמונה בערב ועד שש בוקר, ואילו בני 16 ומעלה אינם רשאים לעבוד מעשר ועד שש בוקר, אלא בהינתן אישור מיוחד מטעם משרד הכלכלה. מלבד זאת, אסור להעסיק בני נוער יותר משמונה שעות ביום (או תשע שעות, במקומות מסוימים), ולא יותר מארבעים שעות בשבוע.

 

4. דמי נסיעות 

 


בני המזל שבינינו מוצאים עבודה קרובה לבית ויכולים להגיע אליה באופניים או ברגל. אם אתם גרים במרחק של חצי קילומטר או יותר ממקום עבודתכם, דעו שמגיע לכם החזר נסיעות הלוך וחזור לפי התחבורה הציבורית. אמנם יש מכסה יומית ולכן הסכום לא יהיה גבוה במיוחד, אך עדיין מדובר בהוצאה משמעותית, ואין להתפשר עליה! במקרה שאתם בני 16 ומעלה וקיבלתם היתר לעבוד עד חצות, דעו כי המעסיק מחויב לדאוג לכם להסעה עד לביתכם (ולא בתחבורה ציבורית).

 

 

 

5. מה לעשות אם מפירים את הזכויות שלכם?

 


ב־2013 נפל דבר בישראל: עשרות בני נוער הגישו תביעה על סך כשלושה מיליון שקלים נגד רשת מרכולים שבה עבדו כשליחים. לטענתם של הנערים, הרשת כלל לא שילמה את שכרם, וכל משכורתם התבססה על הטיפים שקיבלו. לאחר שניהלו מאבק ממושך בהנהלת הרשת, הגיעו שני הצדדים להסכם פשרה שנחשב לחסר תקדים, והרשת פיצתה את הנערים בסך של 850 אלף שקלים. אין זו הפרשה היחידה המגוללת ניצול מחפיר של בני נוער במקום עבודתם, ואולם לא כל מקרה של ניצול או של יחס מזלזל ומשפיל זוכה לסיקור תקשורתי נרחב כמו זה הנידון או מגיע לדיון בבית המשפט. יתרה מזאת, בני נוער רבים כלל לא מודעים לכך שזכויותיהם הבסיסיות במקום עבודתם נשללות מהם. בדיוק בשביל זה הוקמה הסתדרות הנוער העובד והלומד, שבתמיכתה ובסיועה אף הוגשה התביעה הנזכרת לעיל. הסתדרות הנוער העובד והלומד עוסקת בפעילויות הסברה ובקידום הצעות חוק שמטרתן להגן על בני נוער מפני ניצול תעסוקתי. חזונו של הארגון הוא ליצור שוק עבודה הוגן ומכבד שגם בני הנוער יהיו חלק משמעותי ממנו. אם אתם סבורים שהפרו את זכויותיכם במקום העבודה, פנו לארגון, והוא יעניק לכם סיוע משפטי. ביחד אפשר למגר את התופעה של ניצול בני נוער במקומות עבודה ולקבל את המגיע לנו כחוק!  ליצירת קשר היכנסו לאתר הארגון בכתובת www.minimum.org.il

 

 

WORK - אתם מתכוונים לעבוד בחופש הגדול? 

 

(מאת כת''צ נטלי נפתולישן)