מגזין

(צילום: אילנית כהן, זיו אבוטבול, דניאל קמינסקי)

12 בני נוער שהכי מגיע להם להדליק משואה השנה

החלטנו להקדיש 12 משואות לטופ של בני הנוער בישראל - יזמים מעוררי השראה, מובילי מחאות חשובות ואמנים צעירים שמעלים לנו חיוך על הפנים מדי יום.

 ראש אחד   |   11/05/2016  |    |    | 

 

 

הרשו לנו לגלות לכם את העתיד: בעוד כמה שעות תשבו יחד עם ההורים על הספה בסלון, תצפו בטלוויזיה ותמתינו לתחילת חגיגות יום העצמאות. מיליוני מסכי טלוויזיה בישראל משדרים פעם בשנה את אותו הדבר - טקס הדלקת המשואות המסורתי בהר הרצל במעמד האישים המכובדים במדינה, שייערך השנה בסימן גבורה אזרחית. במרכז הטקס עומדות 12 משואות (כמספר 12 השבטים), ואותן מדליקים בכל שנה אנשים מעניינים ומעוררי השראה שנבחרו בקפידה.
החלטנו להעתיק (טוב, נו, לעשות גרסה מוקטנת שלו) את המנהג המרגש, אז קבלו במחיאות כפיים את מדליקי המשואות של הנוער בישראל, לתפארת מדינת ישראל!

 

 

1. פרויקט “קונטקט"

 

קונטקט צילום פרטי

 


סמי ביבאר ונועה הילזנרט, דרוזי ויהודייה פעילי מועצת התלמידים והנוער הארצית, הקימו פרויקט שמטרתו להצליח היכן שרבים נכשלו - לקרב בין שני עולמות, להכיר אנשים חדשים ממקומות זרים ולהיחשף לתרבויות ולחוויות שונות. פרויקט "קונטקט" הוא מיזם לחיבור בין בני נוער דרוזים ויהודים. במסגרתו אפשר להכיר זה את זה עוד לפני הצבא או לפני הלימודים באוניברסיטה, וכך להיות מוכנים לעתיד הקרב וגם לרכוש מיומנויות חברתיות. אם להיפגש, לדבר, להקשיב, לשבור סטיגמות ולהכיר חברים חדשים נשמע לכם טוב, בקרו אותם בעמוד הפייסבוק ״קונטקט - تواصُل״.

 

4. ישי עוליאל


הוא תושב רמלה, מתאמן מאז גיל חמש בטניס ואחד מתשעה טניסאים ברחבי העולם שזכו פעמיים בתחרות האורנג׳ בול היוקרתית - גם עד גיל 12 וגם עד גיל 14. הכירו את ישי עוליאל, אחד הספורטאים הצעירים המצליחים ביותר בארץ. ישי מספר כי הוא שואף להגיע לצמרת, הוא חדור מטרה ומתמיד באימונים - הכול כדי לזכות בתארים הנחשקים. ועם כזו נחישות, אנחנו בטוחים שהוא לא יפספס אף הזדמנות בדרך.

 

2. נדב גדג'

צילום: דניאל קמינסקי צילום: דניאל קמינסקי


לאחר שזכה בשנה שעברה בתכנית הריאליטי "הכוכב הבא לאירוויזיון" וקיבל כמויות אדירות של אהבה מהקהל, נבחר נדב גדג' בן ה־17 לייצג את ישראל באירוויזיון. הוא גבר על עשרות נציגים, העפיל לגמר וקטף את המקום התשיעי ובעיקר הוכיח לכולם שכאשר עובדים קשה ושואפים גבוה, הגיל לא משנה. גולדן בוי, ללא ספק!

 

3. להקת "על הבמה"

 

על הבמה צילום: להקת על הבמה, התאטרון העירוני הרצליה

 


כאשר שוחררה אפליקציית בליינדספוט לחנויות האפליקציות, רבות דובר על הסכנה הטמונה באפליקציה שמאפשרת לשלוח הודעות אנונימיות. איתמר אביב, ממובילי המחאה שהתקיימה נגד בליינדספוט, משתף אותנו בתהליך שעבר יחד עם חבריו ללהקת "על הבמה” מהרצליה. "כאשר החל הקמפיין המסיבי של בליינדספוט, מיד הבנו שאסור לנו להיות אדישים ושחייבים לעשות משהו בנושא". איתמר והחברים בלהקה השיקו קמפיין אינטרנטי להעלאת המודעות להשלכותיה של האפליקציה, שעלולה לשמש במה לבריונות מקוונת. הפוסט שהעלו בנושא הפך לוויראלי ביותר והוכיח שלרשתות החברתיות צדדים טובים ורעים - ואנחנו הם שבוחרים באיזה צד לעמוד.

 

5. נעמה זלצמן והדר הרני

 

 


מתווה הגז לא ירד מהכותרות בשנה האחרונה ולמרות הרלוונטיות של הנושא לחיים של כולנו, בני נוער רבים נמנעים מלעסוק בו מפאת חוסר התמצאות. נעמה זלצמן והדר הרני, תלמידות מסלול מנהיגות סביבתית בתיכון ״הכפר הירוק״, החליטו שנמאס להן וסברו שהגיע הזמן שגם בני נוער יהיו פעילים במאבק נגד המתווה. הדר מספרת לנו איך הכול התחיל - "ההורים לקחו אותי להפגנות נגד המתווה, ולאט־לאט הבנתי שזה העתיד שלנו ושחשוב להיאבק עליו”. הבנות הציבו מטרה - להנגיש את הנושא המדובר לבני נוער - והצליחו בה בגדול. אלפי בני נוער יצאו לרחובות, הוקמה קבוצת פייסבוק תוססת (״מאבק הגז הצעיר״), ובסופו של דבר בג״ץ (בית הדין הגבוה לצדק) דחה את המתווה. אין ספק שכולנו יכולים ללמוד מהן על מעורבות ועל הירתמות למאבק על מה שחשוב לנו.

 

 

6. אליאב בטיטו

 

צילום: זיו אבוטבול צילום: זיו אבוטבול

 


מדי יום אנחנו שומעים בחדשות על הפגנות ועל מחאות, ואפשר להיות בטוחים שיש נציג אחד ״משלנו״ - יו״ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, אליאב בטיטו, שעובד מסביב לשעון כדי להגן על הזכויות של בני הנוער בישראל. ״ההרגשה שאני יכול להשפיע על המון דברים לטובה ולשפר את ‏רווחת בני הנוער במדינת ישראל היא מאוד מספקת. זה השפיע עליי המון״, הוא מספר. ‏בין המאבקים הרבים שהוביל אליאב אפשר למנות את מחאת הטסטים ואת המאבק נגד הפסקת הפעילות החוץ־בית ספריות של ארגון המורים. אין לנו ספק שהוא עתיד להפוך את הפוליטיקה לקריירה, ואנחנו לא יכולים לחכות עד שזה יקרה.

 

7. בן חושן

 

בן חושן צילום: אלבום פרטי


חשבתם שפוליטיקה היא עסק של גדולים? היכרות קצרה עם בן חושן, יו״ר ״נוער מרצ״, תוכיח לכם אחרת. בן הצטרף לתנועה לפני חמש שנים וגילה שמדובר בהרבה יותר מפעילות פוליטית - ״נוער מרצ עזר לי לפתח לא רק את כישוריי הפוליטיים, אלא גם את כישוריי החברתיים והיכולת שלי להתמודד ולבטא את עצמי״, הוא כתב בפוסט בפייסבוק לאחר שנבחר לתפקיד. ״השתתפתי בצעדת זכויות האדם יחד עם בית הספר וביקשתי מהמורה שנצעד בגוש של 'מרצ'. אחד הפעילים רשם את הפרטים שלי ומאז אני פה״, הוא מספר על ימיו הראשונים בתנועה. ״אין דבר שיכול לעמוד בפני בני נוער שרוצים לשנות את המציאות, לתקן את החברה ולהפוך אותה לשוויונית יותר, צודקת יותר ומקבלת את השונה״.

 

8. עילי הספרי

עילי הספרי צילום: אלבום פרטי


כוח רצון, נכונות לתרום, היכולת לשנות וכושר מנהיגות יוצא מן הכלל - אלו הן רק חלק מהתכונות שהובילו את עילי הספרי לכהן בתפקיד יושב ראש תנועת ״נוער הליכוד״. עילי מספר שמאז ומתמיד היה מעורב בכל מה שקורה בארץ ובפוליטיקה: "הרגשתי מחויב לבטא את עצמי בתחום הזה, שכל כך חשוב לי". כיום הוא וחבריו תורמים ונותנים מעצמם כמה שרק אפשר - "אני מוביל פעילות ערכית, אידאולוגית וציונית הפועלת למען החברה והכלכלה. אנחנו מתנדבים המון בכל מסגרת אפשרית והובלנו קמפיין מאוד גדול כנגד תופעת השיימינג ברשת". עילי מדגיש שבני הנוער מחויבים לפעול ולעשות ״כי אנחנו דור העתיד״ ומבקש לסיים עם משפט שאמר זאב ז’בוטינסקי - "בלעדי הנוער לא תיתכן שום תנועה".

 

9. איתי וסטרייך

 


איתי עוד לא סיים את התיכון, וכבר הצליח להדהים את קהילת השחמט העולמית. ביום המשחקים הראשון של אליפות אירופה בשחמט 2015, שנערכה בירושלים, גבר איתי על אלוף ישראל, רב אמן ויקטור מיכלבסקי, שמבוגר ממנו בכמה עשורים. ההישג הזה רק מוכיח שהשקעה רבה מובילה בסופו של דבר לתוצאות מדהימות. איתי ייצג בכבוד את המדינה ובוודאי יסחוף אחריו עוד שחקני שחמט צעירים שרוצים לכבוש את התחום כמוהו.

 

10. שי המבר

 

שי המבר (2) צילום: אילנית כהן

 


כשהייתה בת 13, הצטרפה שי המבר לעונה הראשונה של "בית ספר למוסיקה", ולא לקח זמן רב עד שגרמה לכולנו להתרגש ולהתפעל מהיכולות הווקאליות שלה. היום שי כבר בת 18, והיא כובשת את הפלייליסט עם הסינגלים “יונתן” ו”יגיע מבול” ואף הוציאה לאחרונה אלבום בכורה. כמו כל תלמידי י"ב גם שי לומדת לבגרויות ומשקיעה, ובד בבד שוקדת על קידום הקריירה שלה בארץ ובחו"ל. שי שואפת להגיע רחוק בקריירה המוזיקלית שלה, ואנחנו בטוחים שהיא בדרך לפסגה.

 

 

11. נועה קורנייב

 

נועה קורנייב צילום: אלבום פרטי


נועה קורנייב הגיעה למסקנה שלנוער בישראל אין מספיק מידע המאפשר להם להתמצא בעולם הכלכלה, ולכן הקימה את "מאני טיים", חברה לחינוך פיננסי. נועה ושותפיה מעבירים סדנאות והרצאות בתיכונים ונותנים כלים מעשיים וטעימה מהתחום הכלכלי - החל מפתיחת חשבון בנק ועד יזמות עסקית וחברתית. "את הרעיון קיבלתי מתוך שילוב של צורך אישי ודאגה למדינה שלי; התחלתי לעבוד בכיתה י', קיבלתי משכורת ולא ידעתי מה אני אמורה לעשות כדי לחסוך את הכסף שלי בבנק. הבנתי שאם אני מרגישה כך, כנראה שאני לא היחידה, והשאיפה שלי היא להגיע למצב שכל אחד בישראל ירגיש בטוח ואחראי על החיים הכלכליים שלו״, פרסה בפנינו נועה את החזון שלה.

 

12. איתי פנקס

 

איתי פנקס צילום: אלבום פרטי


איתי פנקס בן ה־14, או בכינויו "נער הפלא של ההייטק הישראלי", הספיק לפתח יותר מעשרים אפליקציות שפורסמו בחנויות האפליקציות. איתי מספר: ”תחום המחשבים דיבר אליי מאז ומתמיד, ודאגתי להתעדכן בחדשות בנושא. אני משתדל להרחיב את הידע שלי בתחום - לומד, מתכנת, מפתח ועובד על פרויקטים שאני מאמין בהם. זה נותן לי תחושת סיפוק עצומה - להשקיע במשהו שאני מאמין בו ולבסוף לראות תוצאות מוצלחות”.

 

 

INSPIRE - ולתפארת מדינת ישראל

 

(כת"צ אביב מסיקה)