מגזין

הידעתם שיש שני סוגים של שעווה באוזניים? (צילום: shutterstock)

11 דברים שלא ידעתם על שעווה באוזניים

מה עושים כשיש שעווה על האוזניות שלנו, איך נהגו אנשים בעבר לנקות את האוזניים, ולמה לעזאזל יש לנו שעווה באוזניים?! 

 ראש אחד   |   18/03/2016  |    |    | 

 

 

אז נכון ששעווה באוזניים היא דבר די מגעיל, אבל נראה לנו שאחרי שתסיימו לקרוא את הכתבה הזאת תעריכו את שעוות האוזניים יותר, כי בכל זאת - היא שם כדי להגן על מנגנון השמיעה העדין של בני האדם. קבלו את 11 עובדות מגניבות על שעווה באוזניים: 

 

 

1. למרות שמקלוני צמר גפן נראים די תמימים, דעו ששימוש לא זהיר בהם יכול לגרום לניקוב של עור התוף העדין, מצב שיכול לגרום לירידה משמעותית בשמיעה ואף לחירשות. לכן, ההמלצה הרפואית היא להימנע מהשימוש בהם. 

 

 

2. הצטברות של שעווה רבה מדי באוזן עלולה להוביל לירידה באיכות השמיעה.

 

 

3. אחת הדרכים היעילות ביותר לניקוי שעווה מהאוזניים היא לטפטף פנימה שמן זית, שמן תינוקות או אפילו שמן קנולה. פשוט זלפו כמה טיפות לאוזנכם - חכו מעט ואז שטפו את האוזן במים חמימים. שעוות האוזניים השומנית נקשרת בקלות אל השמן, וככה האוזניים זוכות לניקוי איכותי, פשוט ומזיק הרבה פחות ממקלות צמר גפן!

 

 

4. גם לבעלי חיים יש שעווה באוזניים! ואגב, גוש השעווה הכי גדול שנמצא בטבע שייך ללווייתן הלבן - גודלו היה 25 ס"מ. #אימא'לה   

 

 

5. יש שני סוגי שעווה: שעווה לחה (השעווה שאנחנו מכירים) ושעווה יבשה, שהיא בצבע אפור כהה ובעלת מרקם מתפורר. שעווה זו נפוצה יותר בקרב אסייתים ואמריקאים.

 

 

6. מחקרים מלמדים כי לשעווה תכונות אנטיבקטריאליות ושהיא בעצם מגנה עלינו. השעווה מונעת מחיידקים ופטריות לשרוד בחלל האוזן.

 

 

7. בני המאיה מאמינים כי לא לנקות את האוזניים יביא מזל רע בעתיד. #מפחיד

 

 

8. המרקם הדביק והצמיגי של השעווה מסייע לה ללכוד לכלוך, חיידקים וגופיפים שונים שעלולים להזיק לבריאות האוזן. איזה חכם זה, לא?

 

 

9. זה קורה לכולנו: אנחנו מאזינים לשיר האהוב עלינו באוזניות ובתום השיר מוציאים החוצה את האוזניות ומגלים שהן מלאות שעווה! הדרך הטובה ביותר להסרת שעוווה זו היא להפריד את הגומי של האוזניות מהאוזניות עצמן ולהשרות אותו לכמה דקות במים חמימים. כך השעווה תרד מעצמה ואתם תישארו עם אוזניות נקיות ורעננות! #קל_קל_קל

 

 

10. שעוות אוזניים בעצם מורכבת מארבעה חומרים: קשקשי קרטין, חומר שמנוני הנקרא סבום, חומר דמוי שעווה המופק בבלוטות החלב ומרכיבים נוספים שקשורים לסביבה החיצונית שלכם כגון אבק, תכשירי קוסמטיקה ועוד!

 

 

11. לפני המצאת מקלוני האוזניים נהגו אנשים לנקות את האוזניים בעלים.

 

 

EAR WAX - בכל יום לומדים משהו חדש! 

 

 

(כת"צ פז כגן \ paz.rosh1@gmail.com)