מגזין

(צילום: shutterstock)

10 שירי זיכרון מרגשים במיוחד לכבוד יום הזיכרון לחללי צה"ל

ליקטנו עבורכם אוסף שירים נוגעים ללב.

 נעמה מורד   |   06/05/2017  |    |    | 

 

יום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות האיבה מזכיר לכולנו את כל גיבורי המלחמה שחירפו נפשם בהגנה על מדינת ישראל. מתוך רבבות שירים שנכתבו על אותם חללים אספנו עבורכם עשרה שירים הטומנים בחובם סיפורים עצובים ומרגשים עד דמעות.

 

 

1. "כאב של לוחמים" / עידן עמדי


השיר של עידן עמדי "כאב של לוחמים" זכה בתואר "שיר השנה" של גלגל"צ בשנת 2011, והפך להמנון בקרב חיילים רבים. עידן כתב את השיר כמכתב לחברתו בתקופת שירותו בצבא, ובו הוא מספר על כל הדברים שרצה לומר לה. השיר גורם לשומעיו להתחבר לכאב שחווים הלוחמים בזמן שירותם בצבא ולהתמודדות היומיומית שלהם במאמץ להסתיר את כל מה שראו וחוו.

 

 

 

2. "מיליון כוכבים" / עמית פרקש
השיר נכתב לזכרו של תם פרקש ז"ל, אחיה של עמית, שנהרג בהתרסקות מסוק במהלך מלחמת לבנון השנייה. את השיר כתב והלחין יפתח קרזנר. עמית ביצעה אותו לראשונה בהלווייתו של תם, ובמהרה הושמע השיר בכל תחנות הרדיו. השיר פונה לתם בבקשה לומר לו רק עוד פעם אחת שלום ומתאר את חייו מלאי השאיפות והחלומות.  

 

 

3. "בן יפה נולד" / אהוד מנור


אהוד מנור ז"ל כתב את השיר לאחר נפילת אחיו הצעיר, יהודה, בתעלת סואץ. השיר מתאר את הכאב והשכול של המשפחות השכולות ומראה כיצד נגדעים חייו של נער צעיר. בזמן שכולם ממשיכים לגדול ולהתבגר, הנער שנהרג במלחמה נשאר צעיר לנצח.


 

 

4. "עד אשר ישוב" / קרן פלס ורמי קלינשטיין
זהו הסינגל הראשון מתוך האלבום המשותף של קרן פלס ורמי קלינשטיין. השיר, שנכתב במבצע צוק איתן, מבוסס על סיפורה האמיתי של החברה הכי טובה של קרן פלס. השיר מספר על אישה וילדיה שמחכים לשובו של הבעל והאב, שגויס למילואים ובינתיים כותב להם מאוהל בעזה.

 

 

 

5. "המכתב האחרון" / עידן עמדי


השיר "המכתב האחרון" מורכב משורות שנלקחו ממכתבים שכתב סמ"ר משה אוחיון ז"ל לחברתו. משה שירת בחטיבת גולני כמפקד עמדת המרגמות במוצב ריחן. הוא נהרג ב-1995 בתאונה מבצעית בהיותו בן עשרים.

 

 

6. "אצלנו בגן" / יפתח יפתי קרזנר


השיר, בביצוע שי לי עטרי, מספר על המציאות היומיומית בארץ ישראל. קרזנר שיתף את הסיפור שמאחורי כתיבת השיר בערוץ היוטיוב שלו: "השיר נכתב על ההתמודדות הקשה עם המציאות הישראלית, מציאות שככל שעוברות השנים אנו נתקלים בה שוב ושוב והיא גובה מאיתנו מחיר יקר. מציאות שבה הילדים שלנו רק מסיימים בית ספר, עדיין רוצים לבלות ולהתאהב, להכיר ולהתרגש, וכבר הם הופכים להיות הגיבורים שמגנים על המדינה. השילוב המטורף הזה יוצר את ההוויה הישראלית. נותר לנו רק לחזק את אלה שיוצאים לקרב ולנחם את שאיבדו קרובים ואהובים".

 

7. "שלחי אותו" / רוני דלומי


את השיר כתב טוראי בנימין (בני) פרנק ז"ל, ושרה אותו רוני דלומי במסגרת הפרויקט "עוד מעט נהפוך לשיר" של גלי צה"ל. למרות שהיה לו פרופיל רפואי נמוך, התעקש בני לשרת בצה"ל וגויס לחיל הקשר, שם עבר קורס צפנים. חודשיים לאחר גיוסו נהרג בתאונת אימונים והוא בן 19.

 

 

 

8. "פרח" / צרויה להב


את המילים כתבה צרויה להב כשיר הנצחה לילדים שנהרגו בפיגוע בראס בורקה בסיני, והלחין אותו יהודה פוליקר. ב-5 באוקטובר 1985 ירה חייל מצרי לעבר קבוצה של 12 מטיילים ישראלים באתר נופש בראס בורקה שבסיני. בפיגוע נרצחו שבעה ישראלים, מהם ארבעה ילדים.


 

 

9. "מה אברך" / רחל שפירא


רחל שפירא כתבה את השיר לזכרו של בן כיתתה בקיבוץ, אלדד (דדי) קרוק ז"ל, שנפל במלחמת ששת הימים בהיותו בן 22. שיר הספד זה מספר על הברכות הרבות שהנער בשיר קיבל מהשמים - אך רק ברכה אחת לא קיבל, והיא ברכת החיים.

 

 

 

10. "פרי גנך" / יוני רועה


"פרי גנך" נכתב בשנת 1989 לזכרו של חן ברוד ז"ל, חברו של יוני רועה מהתיכון. חן שירת כמפקד מחלקה בגדוד צבר של גבעתי ונהרג בתנועה מבצעית בשנת 1985. השיר מספר על אם שמחכה לבנה ימים ארוכים שישוב מהמלחמה, כפי שהבטיח, ומסרבת להאמין שהוא נהרג במלחמה.