מגזין

קרדיט: GIPHY

10 מכות חופשת פסח שלא פוסחות על אף אחד

מכת הניקיון, מכת השיעמום ובואו לא נשכח את מכת המצות. #כשהתור_לקולנוע_נראה_כמו_זירת_קרב

 ראש אחד   |   29/04/2016  |    |    | 

חצי הכוס הריקה - תורים ארוכים, מזג אוויר בוגדני ושיעורי בית, כל כך הרבה שיעורי בית. חצי הכוס המלאה – זה הרבה פחות גרוע מדם, צפרדע, שחין ושאר מכות מצרים.

 

1. מכת דמי הכיס


נניח שההורים זרמו ונתנו לכם שי קטן לחג ונניח שחסכתם כל השנה - לא משנה איך התחלתם את החופש הזה, בסופו תמצאו את עצמכם חסרי כול ומוכנים לקרוא שוב את ההגדה מההתחלה ועד סופה בשביל חתיכת מצה. חופש פסח מביא עמו ימבה זמן פנוי והזדמנויות לבזבוזים, ומבלי שתשימו לב תתרוקן קופת החיסכון שלכם לחלוטין. פה כרטיס לסרט ושם מבצע מדהים בקניון, והופ! בן הדוד הקטן שמצא את האפיקומן בליל הסדר עשיר מכם בהרבה.

 

2. מכת הריבים


אמרתם פסח, אמרתם דרמות משפחתיות. יש משהו בחג הזה שגורם גם למשפחות השלוות ביותר להיגרר למריבות מטופשות. ההורים עלולים להתווכח היכן מתארחים בליל הסדר ("בשנה שעברה היינו אצל אימא שלך, השנה הולכים לאימא שלי!"), והאחים במשפחה עלולים להתווכח על כל דבר כי יותר מדי זמן ביחד הוא מתכון לאסון. מובן שאל לנו לשכוח את הריב המסורתי של ליל הסדר, כשבני הדודים הצעירים רבים על מציאת האפיקומן. "זה לא פייר! הוא רימה!", אמר כל ילד במדינת ישראל.

 

3. מכת המצות


בפסח נצטווינו להימנע מאכילת חמץ ולאכול מצות לזכר יציאת מצרים. ביום הראשון של פסח זה עוד נחמד - מצטיידים באריזות ענק של מצות ונזכרים בטעם המופלא של מצה עם שוקולד, מתווכחים על הדרך הנכונה לאכול מצה־ברייט וחושבים לרגע קט שעוגיות פסח "לא כאלה נוראיות". אבל כעבור כמה ימים כל שנותר במקרר הוא גפילטע פיש ומרור בעודנו משתוקקים לפרוסת לחם. וקרואסון. ופוקצ'ה. ופיצה. ובייגלה חם. על מה דיברנו? #מריירים

 

4. מכת הניקיון


ובהמשך ישיר ל”עלק יצאנו מעבדות לחירות”: אין דבר ששורף לנו את הפיוז כמו המבצע השנתי "נקה את חדר, יא אמבה!". פרט לאלה שנהנים לנקות ולסדר (עיין ערך מוניקה גלר) כולנו תמיד נמנעים מהמטלה הזו בעיקר כי כבר נקשרנו לתלתלי האבק במדף העליון של הארון וכי העובש באמבטיה הוא יצירת אמנות מופשטת שאנו עמלים עליה כבר שנים!

 

5. מכת השעמום


אתם ודאי חושבים שמכת השעמום סותרת את מכת שיעורי הבית, אבל אם אתם דחיינים כמונו, אין זה בהכרח נכון. למען האמת, חרף כל המשימות והמטלות שמפילים עלינו המורים וההורים אנו מעבירים את מרבית החופש בשעמום משמים, ועד שאנו מצליחים לגרד את עצמנו מהמיטה, נגמרה החופשה. ואיכשהו - לא ברור איך - הצהרות בסגנון "החופש הזה אנצל את הזמן כדי לעשות סדר בארון" הופכות ל"החופש הזה אסיים את כל העונות של 'האנטומיה' ".

 

6. מכת המלתחה


בערב החג אנו פותחים את הארון, מאחלים חג שמח לתלתלי האבק, שופכים את תכולת הארון על המיטה שבדיוק סידרנו (סתם, לא באמת) ואיכשהו מצליחים לגרד אאוטפיט סביר. הצרות מתחילות כאשר אנו מוזמנים לעוד ועוד ארוחות חג (הנמשכות עד שהמשפחה מצליחה לחסל את שאריות האוכל מליל הסדר), ולצערנו הרב זה לא מקובל חברתית ללבוש את אותם הבגדים יום לאחר יום. לכן אנחנו מוצאים את עצמנו נאבקים עם המלתחה ומנסים לשכנע את ההורים שללבוש ג’ינס וכפכפים לארוחת החג השני אצל סבתא זה לגיטימי (וזה לא).

 

7. מכת השיעורים


תכננתם לבלות את כל החופש בחוף הים? בכיף, אנחנו אומרים, רק אל תשכחו לארוז קרם הגנה, מים, פירות וספרי לימוד כי שיעורי הבית לא יכינו את עצמם. כן, כן, המכה הקשה מכולן היא ערמת העבודות, השיעורים והמטלות שיש להכין. שלא לדבר על התגבורים הנוראיים בבית הספר שהמורים קובעים על חשבון הימים הראשונים של החופש. עלק יצאנו מעבדות לחירות.

 

8. מכת מזג האוויר המזגזג


מבחינתנו חופש פסח מסמל שני דברים: אלרגיות ומזג אוויר דו־פרצופי. גם אלה שאינם סובלים מאלרגיות בעונות מעבר מוצאים את עצמם נלחמים בצינון טורדני הודות למזג האוויר המזגזג שפוקד אותנו בחופש פסח. בבוקר חום אימים, בצהריים גשם המלווה באובך ובלחות ובלילה - כפור שהיה מעלה חיוך רק על פניו של אולף. ככה נפערת תהום עצומה בין איך שאנו מדמיינים את חופש פסח - פרפרים, בריזה ופרחים בשיער - לבין איך שחופש פסח נראה באמת - גלילי נייר טואלט, קפליות למציצה וקשרים בשיער.

 

 

9. מכת הדודות


בליל הסדר נקרית בדרכנו ההזדמנות להיפגש עם המשפחה המורחבת, ואתם יודעים מה זה אומר... שאלות חטטניות מפי הדודות האהובות! אחרי כל החיבוקים, הנישוקים וההערות בסגנון "וואו! איך גדלת! אני זוכרת שרק אתמול החלפתי לך חיתול" מתחיל מטר שאלות מביכות הכולל קלאסיקות כמו "נו, אז איך בבית הספר? המבחנים קשים?" או "איך אין לך חברה? חתיך שכמוך, בטח כל הבנות נופלות לרגליך". בעודנו מהנהנים בנימוס ומנסים נואשות למצוא איזה בן דוד שיגאל אותנו מייסורינו, הדודה כבר מספיקה להחתים לנו נשיקה על הלחי וגם לנקות את שאריות האודם עם הרוק שלה.

 

10. מכת הצפיפות


אלא אם כן אתם מתכוונים לשבת בבית במשך כל החופשה, כנראה שגם אתם תיתקלו בצפיפות האוכלוסין שפוקדת כל קניון, פארק ואתר תיירותי במהלך החג. רציתם לחוות קצת טבע עם המשפחה? קיבלתם צרור ילדים בוכים מכל עבר. רציתם לשאוף קצת אוויר צח בפארק שליד הבית? קיבלתם משב רוח מרענן של עשן מנגלים. חשקה נפשכם בקצת שופינג כי אין על הסיילים של פסח? מסרו ד"ש לכל מדינת ישראל.

 

קרדיט: GIPHY

 

OH NO - איזו "מכת חופש פסח" הכי משגעת אתכם?

 

(כת”צ עדי לשם)