מגזין

אוהבים לכתוב? (צילום: shutterstock)

10 טיפים לכתיבת ספר בעצמכם

אז איך מתחילים לכתוב, איך שומרים על פוקוס, מה עושים כשאין השראה ואיך מוציאים את הספר לאור? הסופרת נועה רום משתפת בסודות המקצוע.

 ראש אחד   |   18/07/2015  |    |    | 
(צילום: shutterstock) אוהבים לכתוב? (צילום: shutterstock)

אז איך מתחילים לכתוב, איך שומרים על פוקוס, מה עושים כשאין השראה ואיך מוציאים את הספר לאור? הסופרת נועה רום משתפת בסודות המקצוע.

כתיבת ספר היא מרגשת וגם מורכבת. אנחנו נכנסים לעולם של דמיון, עולם קסום, מרגש, מצחיק ועצוב. מי שכותב חי את הדמויות, הן חלק מחייו, וכשהספר מסתיים, יש תחושת סיפוק שהוצאנו אל הדף את שעל לבנו. אבל איך מתחילים לכתוב סיפור? מה קורה כשנגמרים הרעיונות? על שאלות אלו ועוד בכתבה שלפניכם.

1. נושא לסיפור

חשבו על הנושא שעליו אתם רוצים לכתוב. רצוי שהנושא יהיה קרוב ללבכם. לדוגמה, אם אתם רוצים לכתוב ספר בתחום המדע הבדיוני אבל מעולם לא קראתם ספרים כאלה, עדיף שלא תיגשו לכתיבת ספר בז'אנר הזה.

2. השראה לספר

ההשראה לכתיבת ספר מגיעה ממקומות שונים: הדמיון שלנו, החיים שלנו, המציאות שסובבת אותנו. לדוגמה, אם אתם כותבים על דמות שחווה קשיים בחטיבת הביניים, אתם יכולים לחשוב על עצמכם, על החברים שלכם, אולי אפילו על אח או על אחות. אפשר לראיין אותם ולשמוע את הזווית שלהם לחוויות שעיצבו את החיים שלהם, ומומלץ גם להיכנס לבלוגים ופורומים של נוער.

3. בניית ראשי פרקים

לאחר שבחרתם נושא, בנו שלד לסיפור - ראשי פרקים הכוללים עלילה ראשית, עלילות משניות, דמות ראשית ודמויות משניות. חשוב שבכל פעם תחזרו לשלד שבניתם כדי לא לשכוח את הדמויות השונות ואת קווי העלילה שבחרתם.

נהוג בדרך כלל לכתוב ספרים בגוף ראשון, כלומר הדמות מספרת את הסיפור: "נכנסתי לאמבטיה, שטפתי את עיני שהתחילו להאדים. הבטתי במראה. שיער ארוך בצבע חום. עיניים חומות. נערה רגילה" (מתוך הספר "החיים החדשים שלי: ספר ראשון :המעבר"), או בגוף שלישי, כלומר הסופר מספר את הסיפור דרך עיניו: "לאיתן ולשירי הייתה מריבה קשה".

4. פתיח לספר

הפתיח של הפרק הראשון חשוב מאוד כי הוא אמור לגרום לקוראים להמשיך לקרוא. כדאי שהפתיח יהיה מסקרן ויספק רק מעט מידע (לא לכתוב את כל המידע על הדמות הראשית מיד בהתחלה, למשל).

5. איך מתחילים לכתוב?

הפרק הראשון נועד להצגת הנושא ,אתם יכולים להציג את הדמות הראשית (עם זאת, אין צורך לכתוב את כל הפרטים כדי להשאיר עניין בהמשך) אתם יכולים לפתוח באירוע שקרה או לשלב בין שניהם . לא פעם יש נטייה ל"שפוך" את כל המידע ואתם מוצאים עצמכם מגיעים לאמצע הספר ונתקעים. חזרו בכל פעם לראשי הפרקים שהכנתם ועשו סדר בסיפור .

6. מה קורה כשנתקעים?

כתבתם שלושה פרקים - ואתם לא יודעים איך להמשיך. זו בעיה של כל סופר. כתיבה היא תחום יצירתי, לפעמים כותבים ללא הפסקה ולעתים לא יודעים מה לכתוב בפרקים הבאים. עשו הפסקה; אל תחשבו על הספר זמן מה ואז חזרו אליו, קראו מחדש את הפרקים שכתבתם, והרעיונות יגיעו. אפשרות נוספת היא להכין לעצמכם דד-ליין (מועד אחרון להמשך הכתיבה). למשל, תחליטו שיש לכם שלושה ימים לא לכתוב ואז אתם מחויבים לכתוב, אפילו רק כמה שורות.

7. לעקוב אחר העלילות והדמויות

עצרו כמה פעמים במהלך הכתיבה וקראו את הטקסט שכתבתם. לעתים, ובעיקר אם יש כמה דמויות ועלילות, יש נטייה לשכוח לפתח את הסיפור של אחדות מהן.

(צילום: shutterstock) מה קורה כשאין השראה? (צילום: shutterstock)

8. מה קורה כשאתם לא מרוצים מהטקסט?

סופרים רבים כתבו ספרים והחליטו לבסוף לא להוציא אותם לאור. זה בסדר אם כתבתם סיפור ואתם לא אוהבים אותו או שהוא לא מספיק טוב לדעתכם. עם זאת, קחו בחשבון שעבודה על ספר היא מורכבת. סופרים עובדים עם עורך או עורכת שעוברים על הטקסט, ויחד איתם הם משנים, עורכים, מוחקים ומתקנים.

9. הסיום

הפרק האחרון חשוב כי הוא מסכם את הספר. יש שלל אפשרויות לסיום: פתרון של העלילות, סיום פתוח שמשאיר את הקוראים עם חשק לקרוא ספר המשך, סיום שמח, סיום עצוב .

10. איך מפיצים את הספר

הוצאות ספרים לא מוציאות לרוב ספרים של בני נוער. אבל אל תתייאשו, יש כמה דרכים להפיץ את הסיפור שכתבתם:

- להעלות אותו לבלוג.

- להדפיס כמה עותקים ולחלק לחברים או לבני משפחה.

- אם לבית הספר שלכם יש אתר אינטרנט או עיתון, תוכלו להציע למורה לספרות, למחנכת או למי שמרכז את המגזין לפרסם פרק מהספר.

(צילום: shutterstock) איך מפיצים את הספר? (צילום: shutterstock)

MOST IMPORTANT - תיהנו. גם אם לא תפרסמו את הסיפור הראשון שכתבתם, הניסיון רק יהפוך אתכם לטובים יותר, והכתיבה תסב לכם הנאה וסיפוק. בהצלחה! 

נועה רום היא מורה, מרצה וסופרת לנוער, מחברת הספרים "עד הבת מצווה זה יעבור" (נכנס למצעד הספר תש"ע) ,"כמה שאת נהדרת", "נוגה", "תראו אותם" ואת הסדרה "החיים החדשים שלי': 'ספר ראשון: המעבר" (נכנס למצעד הספרים תשע"ה), "ספר שני: התסריט" ו"ספר שלישי: הסיפור האמיתי". בימים אלו עובדת על סדרה חדשה לנוער.