סטייליש

מעוררת סערה (צילום: אימג'בנק/Gettyimages)

ריהאנה אמרה שלא תלהק דוגמנית טרנסג'נדרית לקמפיין שלה והאינטרנט משתגע

הדעות כל כך חלוקות, אבל ההסבר שלה דווקא מרגש

 נועם גורביץ'   |   04/12/2017  |    |    | 

אם חייתם במערה בחודשים האחרונים, אולי פספסתם את מותג הביוטי של ריהאנה Fenty Beauty, שהוגדר לאחרונה בתור אחד ממותגי הביוטי המצליחים ופורצי הדרך בעולם, בזכות העובדה שיש בו 40 גוונים שונים של מייקאפ! מיום הקמתו, הכריזה ריהאנה שהמטרה שלה היא שלכל גווני העור יהיה איפור מותאם ושהיא ממש לא מתכוונת לחסוך בגוונים (#אהבנו!), וההחלטה הזו השתלמה לה בענק. בהתאם לגווני המייקאפ, את הקמפיין מובילות דוגמניות מכל סוגי העור, מה שגרם למבקרים עוד יותר להלל את המותג ולנו לקוות להיות חלק מהקמפיין שלה (גוון עור ורוד פוקסיה גם מתאים?). 

אחד ממעריציה של ריהאנה מאוד אהב את בחירת הדוגמניות בקמפיין, אבל הציע בטוויטר שתגוון אותו אפילו יותר ותלהק גם דוגמניות טרנסג'נדריות. היא מיד הגיבה לו בדיירקט ותגובתה גרמה לבלאגן ברשת (תחזיקו חזק): "היה לי את העונג לעבוד עם נשים טרנסג'נדריות מוכשרות לאורך השנים, אבל אני לא אעשה ליהוק מיוחד לדוגמניות טרנס, בדיוק כמו שאני לא מלהקת במיוחד נשים שהן לא טרנס! אני מכבדת את כל הנשים, ואם הן טרנסג'נדריות או לא, זה לא ענייני. אני לא חושבת שזה הוגן שהם ינוצלו בתור כלי פרסום. לעיתים קרובות מדי אני רואה חברות שעושות את זה ושומרות מקום אחד בקמפיינים שלהם לדוגמנית 'מיוחדת', זה עצוב בעיני". 

מרגע התגובה של ריהאנה, טוויטר הוצף בשיתופים ובתגובות חלוקות בנושא. "בדיוק! נשים טרנסג'נדריות הן לנשים לכל דבר. ברגע שיש ליהוק לנשים, זה רלוונטי לכל הסוגים - טרנס, אסיאתיות, לבנות, שחומות, מידות גדולות ועוד", כך כתב אחד המעריצים, בעוד שאחר הגיב: "אני מכבד את ריהאנה ומסכים עם דעתה שנשים טרנסג'נדריות מנוצלות כדי שמותגים יוכיחו שהם מקבלים את כולם, אבל השורה התחתונה כאן היא נראות, זה קריטי לקהילה הזו. יותר מותגים צריכים לקחת דוגמנים ודוגמניות כאלה, וזאת רק בשביל שתהיה נוכחות שלהם בתקשורת". 

דעתה של הזמרת בהחלט נכונה, אין צורך להבדיל בין סוגי הנשים ולערוך ליהוקים מיוחדים לכל סוג, כולן שוות וחזקות בפני עצמן (#גירל_פאוור!), אבל הדעה המנוגדת מציבה כאן עובדה עוד יותר נכונה - נושא הטרנסג'נדריות עלה הרבה בתקופה האחרונה, אבל אין עדיין מספיק מודעות וקבלה לקהילה הזו. אחד הכלים החזקים ביותר הוא פרסומות וקמפיינים, ואם למישהו יש את הכוח להפנות זרקור לנציג מהקהילה, זה צריך לקרות בשביל שהחשיפה תמשיך לגדול. 

אפשר להבין למה כולם כל כך חלוקים בדעותיהם, שני הצדדים כאן צודקים ומעלים טענות חשובות, אבל לדעתנו טענה אחת חזקה יותר מהשנייה - נשים טרנסג'נדריות הן נשים לכל דבר, ואולי יום אחד זה כבר לא יהיה נושא כל כך בוער ומעורר מחלוקות, אבל בינתיים חשיפת נשים מהקהילה הזו היא קריטית בשביל שהעולם יצליח להגיע למקום של קבלה כמעט מוחלטת. רירי, רשמת לעצמך? אם יש מישהי שיכולה להביא טרנסג'נדרים לקדמת הבמה בסטייל, זו את. 

via GIPHY