בידור

(צילום: ברק רובין)

ראיון: רותם כהן

הוא פועל כבר יותר מעשור בתעשיית המוזיקה, אבל כנראה שרובכם מעולם לא שמעתם עליו. עד עכשיו. עילי שמעוני שוחח עם הזמר העולה רותם כהן על שינויי כיוון בחיים, השראה ומוזיקה. 

  |   22/12/2013  |    |    | 
רותם כהן

הוא פועל כבר יותר מעשור בתעשיית המוזיקה, אבל כנראה שרובכם מעולם לא שמעתם עליו. עד עכשיו. עילי שמעוני שוחח עם הזמר העולה רותם כהן על שינויי כיוון בחיים, השראה ומוזיקה

מסתבר שעולם המוזיקה היה יכול בקלות להפסיד את רותם כהן (31) לטובת המשחק.
״למדתי בבית הספר למשחק ניסן נתיב, וכמו שאתה מתאר לעצמך, בתיאטרון משלבים מוזיקה, פיתוח קול וכאלה. לפעמים מצאתי את עצמי בורח משיעורי התיאטרון בשביל לנגן בפסנתר ולהלחין. אחרי שנה וחצי הודעתי על פרישה מבית הספר, וגיליתי שוב את אהבתי למוזיקה״.

איך הייתה ההתחלה? מאיפה מקבלים השראה?

״שאבתי את ההשראה שלי מהאהבות שלי, מהאכזבות שלי ומדברים שמרגשים אותי אצל הקרובים שלי״.

עד לאחרונה הלחנת וכתבת שירים עבור זמרים אחרים. מה גרם לך לרצות לעבור פתאום למרכז הבמה?

״מראש התכנון היה שאני אהיה במרכז הבמה ואשיר את מה שאני מלחין וכותב, אבל לאלוהים היו תכניות אחרות בשבילי. יצרתי עבור אחרים שירים שמאוד הצליחו, עד שזה בער בי וכבר הרגשתי שמגרד לי הגוף ויש לי עקצוצים בלב וזה שלי, אז החלטתי להקליט את ״אל העולם שלך״ (סינגל הבכורה של רותם, ע״ש), ומשם אתה יודע איך זה התגלגל״.

היו גם קשיים בדרך?

״מה זאת אומרת? הדרך מורכבת מקשיים, וההופעות הן בעצם האתנחתא מהדרך הארוכה. זה מצחיק, כי אלה שעה וחצי של הופעה לעומת כל ההכנות, והכתיבה, וכאב הלב והחשיפה. מהצד אתה אומר ׳זה בכלל שווה לי? כל הכאב שאני עובר בדרך בשביל שעה וחצי של עונג צרוף?׳, וכשאתה בתוך זה אין לך את הפרופורציות והפרספקטיבה, אז אתה לפעמים מתייאש. לפני כמה ימים הופעתי ברידינג 3, ועשר דקות לפני ההופעה באתי למנהל שלי ואמרתי - ׳תגיד לי, הגיעו אנשים?׳, ההופעה הייתה סולד-אאוט ברוך השם, אבל אלה תחושות לא קלות. הקסם שקורה בהופעות פשוט גורם לי לשכוח הכל״. 

הכוכב הבא

אבל התגובות מהקהל, כך מסתבר, שוות הכל.

״אני יומיים אחרי הופעה ועדיין עונה לסמסים ומכתבים מאנשים. זה כל כך מרגש. יש מישהי שמאוד אוהבת את מה שאני עושה ומתחברת אליי, יש לה איזו בעיה בריאותית והיא מרגישה שבזכות המוזיקה שלי היא מצליחה להזיז את הידיים. זה לא הגיוני, הכח הזה של המוסיקה״.

היית הולך לריאלטי?

״בשום אופן, בשום צורה ולדעתי גם בשום גלגול שלי. זה הדבר שהכי מפחיד אותי בעולם. מפחידה אותי חשיפה שמגיעה בלי שהקהל יודע למה הוא חושף אותי. הם פשוט רוצים להוריד את הווילון ואין להם שום ידע למה. הם נדלקים אולי כי הזמר נראה טוב או כי הזמרת צמררה אותם, אבל הם לא מכירים אותם באמת. גם הזמרים עצמם שבאים להבחן, לא יודעים מה יש להם להציע כי הם צעירים ועוד לא שם. אתה לא יכול להכניס לתנור משהו ולהגיד ׳אין לי זמן אז אני אשים חום גבוה וזה יתבשל מהר׳ - זה לא יתבשל מהר, זה פשוט יישרף״.

קצת בלאגן עכשיו בעולם המוסיקה.

״יש כל מיני סוגי התנהגויות אחרי הופעות, לצאת לבלות, להתפרק לשתות… וכשאני נכנס לאוטו אחרי הופעה, אני אפילו לא יכול כששמים רדיו. אני רוצה שקט, ולא לצאת לבלות או לשתות - שום דבר. אני רוצה להגיע הביתה לבדי. אני מעדיף לא להתייחס לדברים בצורה שלילית. אני מתחבר לכל אומן, אומנית, יוצר ויוצרת שבוחרים בדרך הארוכה והקשה״. 

השמיים הם הגבול

רותם כהן

יש לך מודל לחיקוי בתחום?

״לאונרד כהן. אני אוהב את העומקים בטקסטים שלו, את הנחת שיש לו כשהוא שר - הוא לא מחפש להיות וירטואוז או להרשים. הוא פשוט שם והוא אישיות קסומה, הכל אצלו מאוד ייחודי וחכם״.

היית רוצה להיות כמוהו?

״אני כהן והוא כהן, אז אולי אני הבן שלו. אי אפשר לדעת היום… אבל אני רוצה להיות רותם כהן, לא אף אחד אחר״.

איפה אתה רואה את עצמך בעוד עשר שנים?

״אני רואה את עצמי בעזרת השם עם אישה שאוהבת אותי ואת מה שאני עושה ומכבדת את החופש שלי, אני רואה את עצמי על במות בארץ שכולם כבר יודעים מי אני, ויודעים שלבוא להופעות שלי זו חוויה. אני באלבום החמישי-שישי שלי, ומופיע כל יום כמה שאני רק רוצה״.

מה תגיד לבני נוער שרוצים להיות זמרים ואנשי תעשיית המוסיקה כשיגדלו?

״אני אדבר כמו שהייתי מדבר איתם; אני בטוח שבעיניכם יש כל כך הרבה כישרון, כל כך הרבה יצירה וכל כך הרבה יופי, אל תרצו להיות ילדי פלא ולהצליח כאן ועכשיו. אני מקבל הרבה פניות מאנשים - ׳אני בן 17 ודברים לא זזים לי׳, בן אדם - אתה עוד ילד! תן לעצמך לגדול, תכיר את עצמך. המסר שלי הוא לא לתת לכישרון שלכם להטעות אתכם. לפני שאתם מפתחים את הכישרון שלכם, תפתחו את האישיות שלכם, ואז הכישרון יהיה הרבה יותר גדול. כל זמר מצליח חייב בסיס״.

מסר לגולשים?

״תקומו בבוקר ותרצו להיות אנשים יותר טובים, קודם כל״.

http://www.youtube.com/watch?v=hC8q4Gab_xM

FYI - אתם מוזמנים לבקר בעמוד הפייסבוק של רותם ולקבל מידע על יצירות חדשות והופעות. לחצו כאן. 

(כת"צ עילי שמעוני)