מגזין

(צילום: יח"צ)

ראיון: אוזי זולטק

יש זמרי פופ, יש זמרי רוק, אבל אוזי זולטק יש רק אחת. ירדן בן אביב נפגש עם האחת והיחידה לשיחה צפופה על חייה.

  |   10/01/2014  |    |    | 
אוזי זולטק

יש זמרי פופ, יש זמרי רוק, אבל אוזי זולטק יש רק אחת. ירדן בן אביב נפגש עם האחת והיחידה לשיחה צפופה על חייה.

למה באת לעשות מוזיקה?

"מגיל קטן רקדתי ושרתי בלי הפסקה. ההורים שלי חשבו שאני לא בסדר אבל הרופאים הרגיעו אותם ואמרו להם שאני אהיה על במה. זה מצחיק אבל הם צדקו. אחר כך מגיל שלוש עד היום בעצם גילו לי בעיות אוזניים רציניות. נקרע לי עור התוף ועשו לי ניתוחים אבל מאז ומתמיד שרתי. אני הייתי חיה בעולם משלי".

באילו רגעים זה הקשה עליך?

"זה הקשה עלי ככל שהמצב של האוזניים שלי הדרדר. אנשים דברו אלי, אמרו לי משהו ואני שמעתי משהו אחר ועניתי להם על משהו אחר. אבל במוזיקה זה אף פעם לא הפריע לי. הייתי תמיד בלהקות ייצוגיות- להקות שבהן אתה סולן או שאתה עושה קולות. אני עשיתי את הקולות ולא בלטתי במיוחד. אני לא אוהבת להגיד 'אני - אני' כל הזמן. מה שקורה זה מה שאמור לקרות וזה מה שאמיתי. סביר להניח שגם ראיתם את זה בתכנית 'מה שקורה באילת'. מה שמגיע לי זה מה שאקבל".

איך התמודדת?

"בעצם למדתי 10 קולות. למדתי לזהות צלילים בצורה נכונה, זיופים. לפעמים היה לי קשה להביע כל דבר שאני מרגישה אבל היום אני הבנתי: מוזיקה זה כלי. זה כלי ליצירת אינטראקציה. כלי להעברת מסר, כלי לחיזוק של מישהו אחר. אני לא חושבת שהקטע הרפואי מבדיל אותי מאמניות אחרות בביצה. אני חושבת שמה שהופך אותי למי שאני, לאוזי זה שאני רב גונית. מוזיקה מבחינתי זה מכלול. אין לה הגדרה מדויקת. אני משתוללת על הבמה. אני לא מכלילה אמנים אחרים ולא אומרת שהם כן/לא עושים את זה, אבל אני אשיר אך ורק דברים שאני רוצה להעביר דרכם מסר. לא כי יש בהם משהו אחר. חוץ מהשיר שלי עם הצל. זה שיר שלקחתי אותו כגימיק אחד ויחיד".

עכשיו בואי ותפתרי את התעלומה- למה את לא אוהבת שמגדירים אותך כגותית?

"כי אני לא גותית. אני חלק מלהקה שהיא שייכת לסצנה הגותית אבל זה לא הופך אותי לאחת כזו. גותים הם בכלל אנשים מהעבר. הם היו מרדנים כאלה. עולם ומלואו שלם של אנשים שאוהבים להתלבש שונה. ב"מה שקורה באילת" ראו אותי רק בשחור והיה נראה שפשוט לא בא לי על כלום. כשראיתי את הסדרה היה חשק שלי להעיף לעצמי אגרוף. 75 אחוז ממה שאמרתי פשוט לא עלה לשידור בסוף".

אוזי זולטק

תגדירי את השירים שלך.

"מה שאני רוצה להעביר איתם זה שאף פעם לא וויתרתי לעצמי. תמיד ידעתי שהחיים זה מתנה שאסור לוותר עליה וצריך לנצל כל רגע ורגע. כשאני רואה מישהו זוכר שיר שלי בעל פה אני מרגישה שעשיתי את שלי".

אם כבר הזכרת מקודם את 'מה שקורה באילת', מה ששודר זה באמת איך שהתנהגת והיית?

"הייתי חברה של כולם. התחברתי שם לכולם. ביום הראשון שאספו אותנו מליד המוניות אני וגילי דיברנו. בסדרה היה נראה שיש מחנות בבית וזה מה שניסו להראות. נזכרתי במשהו, היה לנו ערב קריוקי במרפסת והייתה חפלה מזרחית וזה. לא יכולתי לשמוע את זה יותר ואמרתי 'חלאס'. שרתי שיר של היהודים ובאמת שכולם התלהבו. אבל מה? בעריכה קיצרו לי את זה לשורה ועוד יצרו אשליה שאנשים הלכו וסבלו בזמן שאני שרתי. כמובן שלקחתי את זה בהומור וצחקתי בגלל זה".

שאלון מהיר:

תלבושת אחידה - "איכס! אני בגיל 14 באתי להורים שלי וביקשתי נזם. הם אמרו לא. חזרתי עם נזם הביתה. חינכתי את ההורים שלי לחינוך מודרני. בבסיס אני ילדה טובה אבל פשוט רציתי לעשות דברים שבא לי לעשות. צבעתי את השיער מגיל צעיר ואני חושבת שילדים נועדו להיות ילדי חופש שצריכים להביע את עצמם".

יש בזה פרנסה לעתיד? "בנישה שלי אי אפשר להתפרנס רק מלהיות זמרת. התחלתי לדגמן ולעבוד על עוד כל מיני דברים".

תגובות רעות של הורים נגד סדרה גאה בערוץ הילדים - "אני חושבת שבן אדם צריך להיות מה שהוא רוצה. יש הרבה ילדים שרוצים להיות ילדות והרבה ילדות שרוצות להיות ילדים. אל תתסכלו את הילד ותתנו לו לחיות חיים כפולים. להיות מאושר זה הבסיס. וזה טוב מאוד ולא פרובוקטיבי. אפשר לאכול את זה וזה חמוד בעיני".

קמפיין נגד השמנת ילדים-  "אוי זה מזעזע! מה יעשו הילדים שהם כבר ככה? זה גורם למודעות ופתאום יכולים לעשות עליהם חרם. פתאום יכולים להיזכר שאותם ילדים הם כבדי משקל ויתעללו בהם בגלל שזה אסור?".

מסר לחיים?

"אל תבואו לתעשייה כלשהי בשביל פרסום. תבואו, תעשו את העבודה כי אתם טובים בזה ובגלל ההצלחה שלכם בתחום תזכרו להכרה ופרסום. אני לא מאמינה בפרובוקציות. אני מקבלת צומת לב מבלי לעשות פרובוקציות. אני לא משדרת. אני משודרת. אני לא צריכה לעבוד קשה בשביל לשדר X או Y. אנשים משדרים אותי".

OZY - הכי מקסימה שיש!

(כת"צ ירדן בן אביב)