מגזין

(צילום: GettyImages)

צער בעלי הפרווה

פרוות נותנות מענה שיקי לימי החורף הקרים - זאת עובדה; אבל האם אי־פעם חשבתם מה עובר על היצורים החמודים וחסרי האונים בדרכם להפוך למעיל או צעיף? יצאנו לבדוק, וחזרנו מזועזעים.

  |   07/12/2013  |    |    | 
קים קרדשיאן

פרוות נותנות מענה שיקי לימי החורף הקרים - זאת עובדה; אבל האם אי־פעם חשבתם מה עובר על היצורים החמודים וחסרי האונים בדרכם להפוך למעיל או צעיף? יצאנו לבדוק, וחזרנו מזועזעים.

פלאשבק לשנת 1996: חברת "דיסני" מציגה את סרטה החדש "על כלבים וגנבים", שבו מכשכשי הזנב המנוקדים מנצחים את קרואלה דה־ויל המרשעת שמנסה להפוך אותם למעילים. מהמם! הבעיה מתחילה במקום שהסרט נגמר: במציאות, אין־ספור חיות תמימות וחסרות ישע לא מסוגלות לפעול להגנתן, והתוצאות אכזריות - הרבה פחות ורודות מאלה שהציגו לנו כשהיינו ילדים. כדי להבין את התופעה באמת, פנינו לג'יין הלוי, מנכ"לית ומייסדת "הקואליציה הבין־לאומית נגד תעשיית הפרוות".

אכזריות ללא גבולות
"היום אנחנו כבר יודעים בוודאות שבארצות רבות מתבצעות פשיטות פרווה מבעלי חיים בעודם בחיים", אומרת הלוי. עובדה מחרידה זו נחשפה בשתי חקירות נפרדות שנעשו בסין בשנים האחרונות: עובדים בחוות פרווה צולמו כשהם מפשיטים כלבים, דביבונים ושועלים מפרוותם כשהם עודם בחיים. "לפי הערכת החוקרים, כ־20% מהחיות עדיין בהכרה בעת פשיטת הפרווה שלהן", מספרת לנו ג'יין בזעזוע, ואנחנו מזדהים.

תת־תנאים
"למעשה, כל היבט בתעשיית הפרוות כרוך בסבל בלתי מתקבל על הדעת, כבר מדרכי הציד והכליאה", מספרת לנו הלוי. "מלכודות הציד גורמות לשברים בעמוד השדרה ובגפיים ואינן חוקיות בארצות רבות. החיות נכלאות בכלובי רשת צרים, בדרך כלל בבידוד, ללא טיפול וטרינרי וללא כמות מספקת של מים ומזון, ורבות מהן מתות בגלל התנאים האיומים. הובלת החיות נעשית בצפיפות נוראה, גפי החיות נשברות בעת פריקת הכלובים מהרכבים, וכל זה עוד לפני שהזכרנו את שיטות ההריגה המזעזעות הכוללות, בין היתר, שימוש בחשמל ובגז, שבירת מפרקות, הכאה באלות, חבטות חוזרות ונשנות באדמה וקיצוץ כפות הגפיים על מנת לשלוף את הפרווה".
"חשוב לזכור", ממשיכה ג'יין, "כי בעוד עור הוא מוצר לוואי של תעשיית הבשר והמזון, פרווה אינה כזו. רוב החיות המומתות בשביל פרוותן אינן משמשות למאכל (כלבים, שועלים, דביבונים ועוד). נוסף לזה, פרווה אינה מספקת צורך קיומי, מטרתה היא אך ורק גנדרנות".

FYI – הכתבה המלאה נמצאת בגיליון החדש של ראש1!

(הדר אזולאי)