מגזין

(צילום: אינסטגרם)

פינות יופי ומפגשים עם החבר'ה: כל הפרטים על המועדון החדש של "איגי" לנוער טרנסג׳נדרי

 עילי שמעוני   |   16/05/2017  |    |    | 

 

זה לא סוד שארגון "איגי" עושה רבות למען קהילת הלהט"ב, וכעת הקים הארגון את ״המטרייה״ - מועדון נוער חדש שמתאים לכל מי שמגדיר או מגדירה את עצמם על ״המטרייה הטרנסג’נדרית״. 

 

מאיה ארבל, רכזת פעילות תחום הטרנס ב"איגי", שיתפה אותנו בתחושות שהובילו להחלטה החשובה הזו: ״אנחנו מופצצים בתדמיות שמלמדות אותנו למי מותר להיות גבר או אישה ואיך. כשתחושת העצמי שלי לאו דווקא תואמת את הגוף אליו נולדתי, את התפקידים החברתיים שאני צריכה למלא או את לשון הפנייה בה פונים אליי - אני הופכת להיות קצת יותר שונה במרחבים חברתיים״, מספרת מאיה ומוסיפה: ״אני מרגישה מחויבת להסביר את תפיסת העצמי שלי הרבה לפני שאפשר להתחיל בכלל שיחת חולין עם זרים״.

 

״איגי״ הוא ארגון נוער גאה שמפגיש לסביות, הומואים, טרנסים, ביסקסואלים, א-מיניים, קווירים ועוד בגילאי נוער וצעירים מכל הארץ, דרך קבוצות ומועדונים. הארגון שם לעצמו למטרה להיות מענה חברתי לתחושות של משיכה מינית ונטייה מגדרית. מאז שנולדנו אנחנו מחפשים קבוצות חברתיות להשתייך אליהן, חברים להתפתח יחד איתם ומקומות בהם אנחנו מרגישים בבית. לעיתים המשימה הזו קשה הרבה יותר כשמדובר בבני ובנות הקהילה הגאה - על אחת כמה וכמה במקרה של טרנסג׳נדרים. פעמים רבות בני נוער שמגדירים את עצמם טרנסג׳נדרים נתקלים בחוסר הבנה מצד החברה שסובבת אותם ומתקשים ליצור קשרים חברתיים.

 

מאיה, איך עלה הרעיון לפתוח את ״המטרייה״?

״כשיש מקום מפגש לחבר'ה שנמצאים בחוויה מגדרית - טרנסיות, טרנסים, ג'נדרקוויר, בי ג'נדר ועוד זהויות בהגדרות שונות על רצף של מגדר - החוויה שלי, תפיסת העצמי שלי, הרגישות שלי או הציפיות שלי מהסביבה מובנות ומקובלות ואני יכולה להיות פשוט אני. הצורך במועדון טרנסי עלה מתוך המחשבה הזו בדיוק - רצינו לייסד מקום שמבין וחושב חוויות מגדריות מתוך כוונות העצמה ומתוך רצון למצוא את החברים הכי טובים הבאים שלי ולזהות את הפרצופים המוכרים במסיבות. הכל נובע מההבנה שאפשר לשתף בקול רם את מה שעובר עליי עם עוד אנשים״.

 

איך, למעשה, המועדון החדש עונה על הקשיים שמתמודדים איתם בני נוער טרנסים?

״כשמדברים על התמודדות דרך מגדר, בין אם ההתמודדות שלי היא שהמגדר שלי לא תואם את המין, שאני חווה את שני המגדרים בתוכי או שאף אחד מהמגדרים לא מרגיש לי נכון, תמיד יהיה חוסר הבנה מצד החברה. אני חושבת שכשיש לנו עניין ספציפי דרכו אנחנו מתמודדים מול כלל החברה, מחזק ביותר למצוא חברים נוספים בהתמודדויות דומות או קרובות״.

 

מה בעצם קורה במועדון?

״ב׳מטרייה׳ יש פינות ישיבה, פינת יופי ופינת התלבשות שכוללת בגדים ותאי מדידה - הכל עטוף באווירה של סלון על גג. אנחנו שבעה מדריכים ומדריכות במועדון, כשלכל אחד ואחת מאיתנו יש זהות שונה ונראות אחרת. ממש כמו הקהילה, גם צוות המתנדבות והמתנדבים במועדון מגוון מאוד״.

 

״אנחנו מזמינות ומזמינים את כל מי שמרגיש אחרת, שואל את עצמם שאלות מגדריות, מדמיין את עצמו אחרת - לבוא ולפגוש עוד חבר'ה, לדבר, לצחוק ולהכיר את עצמו ואנשים אחרים״, מסכמת מאיה.

 

 

מפגשי ״המטרייה״ מתקיימים בימי שלישי ב-18:30, אחת לשבועיים, במרכז תל אביב. ליצירת קשר - mayarbel@igy.org.il.