סלבס

OMG (צילום מסך מיוטיוב)

עצם הזנב ועור ברווז: שרידים מהאבולוציה שאפשר למצוא על גופנו

כופפו את כף היד שלכם לכיוון הגוף, האם מתרומם תחתיה שריר בצורת פס או לא? #טירוף

 ראש אחד   |   22/03/2016  |    |    | 

 

אנחנו אולי לא מודעים לזה, אך הגוף שלנו מלא בחלקים שאין להם שום שימוש חיוני עבורנו בחיי היום יום, הסיבה שהם שם היא העובדה שאבות אבותינו הקדמונים הזדקקו להם. אותם חלקים אמנם כבר אינם משרתים את המטרה לשמה נוצרו, אך אינם מהווים מטרד לגופנו ולכן לא הייתה לגוף סיבה של ממש להיפטר מהם במהלך השנים. הסרטון המדהים הזה מונה את החלקים בגופנו המוכיחים את תורת האבולוציה בצורה מובהקת, פשוט משום שאין שום הגיון בקיומם, פרט לעובדה שאבות אבותינו נזקקו להם ו... הם פשוט נשארו שם.

 

 

שריר הכף הארוך

מוכנים לניסוי? כל מה שאתם צריכים לעשות זה להושיט את ידכם קדימה, לקרב את האגודל לזרת ולכופף את כף היד מעט פנימה. האם בקצה כף היד שלכם מתרומם שריר בצורת פס? נעים מאד, גופכם הוא מוזיאון לאבולוציה. האם לא התרומם אצלם אף שריר שכזה? ברכותינו, אתם שייכים ל-10-15 אחוזים מאוכלוסיית העולם ששריר הכף הארוך לא קיים אצלם. אל דאגה, השריר הזה, או היעדרו, לא הופך אתכם לחזקים או חלשים יותר, אין לו שום משמעות לבני אדם. שריר הכף הארוך מופיע אצל יונקים רבים, בעיקר אצל אלה המשתמשים בגפיים כדי לטפס קופים למשל, והוא פשוט נשאר כעדות לאבולוציה שעברנו. 

 

 

נענוע אוזניים

מכירים אנשים שיכולים להזיז את האוזניים שלהם? יונקים שונים משתמשים בשרירי האוזניים על מנת להזיז אותן ולאתר בעזרתן קולות. בני האדם אמנם לרוב לא מסוגלים לעשות זאת, אך מחקרים מצאו שהשרירים האלה קיימים אצל בני האדם, ומפותחים אפילו יותר אצל אלו שמסוגלים לנענע את האוזניים. #WIGGLE_WIGGLE

 

עור ברווז

מכירים את הנקודות הקטנות שעור גופנו מתמלא בהן כשיש לנו צמרמורת? כשקר לנו, שרירים קטנים המחוברים לשערות גופנו מתרחבים וגורמים לשערות להזדקר. חיות מכוסות פרווה משתמשות בסימור שערותיהן כדי להגביר את בידוד גופן, מה שמסייע להן לשמור על החום. לנו אולי אין פרווה, אבל כשקר לנו גם אנחנו מתמלאים בעור ברווז. למה? כי זה פשוט נשאר. אחד ההורמונים הקשורים בתגובת הגוף לקור הוא אדרנלין, שמהווה גם חלק מתגובת הגוף לרגש מפתיע או עצמתי במיוחד. סימור הפרווה עוזר לחיות להיראות גדולות יותר כאשר הן מפחדות, וזו כנראה הסיבה שסיטואציות מפתיעות או מרגשות במיוחד גורמות לאנשים לעור ברווז (האזנה לשיר של אדל, לדוגמה).

 

 

עצם הזנב

תודו שחיכיתם לסעיף הזה: איך לא? עצם הזנב שבתחתית עמוד השדרה שלנו. מתברר שלכולנו היה זנב בשלב מסוים בחיינו (סירייסלי). בשלבי ההתפתחות הראשונים של העובר בבטן אימו, מופיע שלב התפתחותי מוקדם של זנב. אצל בעלי חיים מסוימים הזנב ממשיך להתפתח, אבל אצל בני אדם התאים שלו מתוכנתים לרוב למות לאחר מספר שבועות. נשבעים שלא המצאנו. עכשיו תצפו בסרטון המדהים הזה ונראה אתכם אומרים שלא זעזענו את עולמכם.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=rFxu7NEoKC8

 

 

WOW- אילו שרידים לאבולוציה קיימים על הגוף שלכם?

 

 

(דנה זקס \ danaz.rosh1@gmail.com)