יחסים

אל דאגה, אנחנו פה לעשות סדר (צילום: Shutterstock)

עושים לכן סדר בראש: כל מה שאתן חייבות לדעת על גלולות

אנחנו מחכים שתלכו להביא דף ועט.

 ראש אחד   |   14/02/2017  |    |    | 

 

יש כל כך הרבה סוגי גלולות בשוק ומטרות רבות שלהן הן משמשות, לכן לא פלא אם אתן קצת מבולבלות. שוחחנו עם הרוקחת אולגה גיטלזון ושאלנו אותה את כל השאלות הבוערות לגבי גלולות.

 

 

מאיזה גיל כדאי להתחיל לנטול גלולות?

“אמצעי מניעה הורמונליים, בהם גלולות, נועדו למנוע היריון, אך יש להם גם יתרונות נוספים, ולכן אין גיל ספציפי שבו מומלץ להתחיל להשתמש בהם. מכל מקום, חשוב מאוד להתאים אמצעי מניעה מהרגע הראשון של קיום יחסי מין מלאים - ואפילו לפני כן”.

 

 

מהן הסיבות שבגללן נערות נוטלות גלולות?

“מלבד מניעת היריון גלולות עוזרות בהפחתת כאבי וסת, מקצרות את משך וכמות הדימום, מצמצמות הופעה של פצעי בגרות ושיער גוף ואף הופכות את הדימום החודשי לסדיר ומדויק. מומלץ להשתמש באמצעי מניעה הורמונליים בהיעדר וסת סדירה, למשל, כשסובלים מכאבי וסת קשים ובמקרים נוספים”.

 

 

עם מי אפשר להתייעץ בנוגע לשימוש באמצעי מניעה?

“עם רופא/ת נשים או רופא/ת משפחה. אפשר גם להגיע למרכזי 'דלת פתוחה' כדי לבחור את אמצעי המניעה המתאים”.

 

 

איך בוחרים את סוג הגלולה המתאימה?

“אמצעי המניעה המתאים תלוי בהיסטוריה הרפואית של הנערה ושל משפחתה, בטיב הקשר הזוגי, בגילה, בהרגלי עישון ובמחזור החודשי שלה. לכל אחת מתאים משהו שונה, ואין בהכרח אמצעי מניעה אחד שמתאים לכולן”.

 

 

בנות רבות מעידות על עלייה במשקל כשהן מתחילות להשתמש בגלולות. האם זה נורמלי?

“לאמצעי מניעה הורמונליים יש תופעות לוואי, חלקן טובות יותר וחלקן פחות. בשלושת החודשים הראשונים לנטילת אמצעי מניעה הורמונליים ייתכנו כאבי ראש, סחרחורות, עלייה במשקל, שינויים במצב הרוח, שיעור יתר, בחילות, דימום לא סדיר ואף היעדר דימום. תופעות לוואי אלו עוברות לאחר שלושה חודשים, ואם הן אינן עוברות, כדאי לחזור לרופא/ת הנשים להתייעצות. חשוב לזכור שלא כל תופעות הלוואי מופיעות אצל כולן. גלולות רבות מכילות רמות מופחתות של הורמונים כדי למזער את תופעות הלוואי המדוברות, ובכל זאת, כל אחת מגיבה אחרת לאמצעי מניעה. הטריק הוא למצוא את מה שהכי נכון לגופנו”.

 

 

מה עושים אם מפספסים גלולה אחת?

“אם לא קיימתם יחסי מין בסמוך לפספוס הגלולה, יש להמשיך ליטול את החפיסה כרגיל ובמקביל להשתמש בקונדום למשך שבועיים. אם מפספסים גלולה בסמוך לקיום יחסי מין, יש ליטול אמצעי מניעה לשעת חירום, כדוגמת פוסטינר, כדי לנסות ולמנוע היריון”.

 

 

האם גלולות מגנות במאה אחוז מהסיכון להיכנס להיריון?

“שימוש באמצעי מניעה הורמונליים אינו מגן במאה אחוז מהיריון מכיוון שטעויות עלולות לקרות, למשל נטילת גלולה באיחור או דילוג על גלולות. חשוב מאוד להקפיד על שימוש נכון בגלולות”.

 

 

אילו אמצעים נוספים למניעת היריון אפשר למצוא כיום?

“כיום קיימים אמצעי מניעה הורמונליים שונים, כגון מדבקה עורית, שמודבקת אחת לשבוע על העור ומפרישה הורמונים שמונעים היריון דרך העור, וטבעת נרתיקית, המוכנסת אחת לחודש לנרתיק ומפרישה הורמונים שמונעים היריון דרך עור הנרתיק. כמו כן, קיימים גם אמצעי מניעה שאינם הורמונליים. דיאפרגמה, למשל, הוא אמצעי מניעה רב-פעמי שמשמש מחסום למעבר של זרע, והאישה מכניסה לנרתיק לפני קיום יחסי מין. כמו כן יש את הקונדום הגברי, שהוא אמצעי המניעה היחיד שמונע גם מחלות המועברות במגע מיני. מלבד כל אלה, קיימים אמצעי מניעה לשעת חירום, כמו פוסטינור, שמונעים היריון לאחר קיום יחסי מין שאינם מוגנים”.

 

 

איך משתמשים בפוסטינור?

“בפוסטינור יש מינון גבוה של הורמון הפרוגסטרון, שמונע ביוץ. משמע, גם אם קוימו יחסי מין שאינם מוגנים, הכדור מונע מהביצית להשתחרר מהשחלה לחצוצרה ולהיפגש עם הזרע. הכדור אינו מסוכן ואינו פוגע בבריאות. יש ליטול אותו כמה שיותר קרוב לרגע קיום יחסי המין הלא מוגנים ועד לטווח של 72 שעות. ככל שנוטלים את הכדור בסמוך ליחסי המין הלא מוגנים, כך הוא יהיה יעיל יותר. נטילת הכדור אינה מבטיחה מניעת היריון במאה אחוז ולכן חשוב לבצע בדיקת היריון שבועיים לאחר נטילת הכדור".

 

 

למה יש לצפות לאחר שנוטלים פוסטינור?

“לאמצעי מניעה לשעת חירום יש כמה תופעות לוואי, אולם לא כולן חשות בהן. התופעה המשמעותית ביותר היא שיבוש המחזור החודשי: דחיית הביוץ ושינוי בעוצמת הדימום. ייתכן שהדימום לא יהיה סדיר כמה ימים לאחר נטילת הכדור. כמו כן, הווסת הרגילה עלולה להתעכב או להקדים. בנוסף, בימים הראשונים לאחר נטילת הכדור עלולים לחוש סחרחורת, בחילות או הקאות”.

 

 

האם יש הגבלה על מספר הפעמים שמותר להשתמש באמצעי מניעה לשעת חירום?

“אין הגבלה על שימוש באמצעי מניעה לשעת חירום, הכדור אינו פוגע בבריאות או בפוריות. עם זאת, הכדור אינו מונע היריון במאה אחוז, עלותו גבוהה יותר מאמצעי מניעה קבועים, הוא משבש את המחזור החודשי ועלול לגרום לתופעות לוואי לא נעימות. הכדור נועד למקרי חירום בלבד ולא על מנת שנסתמך עליו מראש כדי לקיים יחסי מין לא מוגנים. יש להקפיד להשתמש באמצעי מניעה באופן קבוע. רק כאשר הוא נכשל, יש לקחת מיד אמצעי מניעה לשעת חירום”.

 

 

"דלת פתוחה" – רשת מרכזי ייעוץ לנוער בנושאי גיל ההתבגרות, זוגיות ומיניות.

ניתן לפנות אלינו באינטרנט, בטלפון ופנים מול פנים. השירות הוא אנונימי וללא עלות

טלפון: 03-7714328, לרשימת הסניפים המלאה: www.opendoor.org.il

חפשו אותנו גם בפייסבוק: "דלת פתוחה" – האגודה הישראלית לתכנון המשפחה – הדף הרשמי

 

 

הכתבה נכתבה בשיתוף פעולה עם חברת “תרימה”.