מגזין

מעגלי שיח (קרדיט: יח"צ "איגי")

עומדים ביחד, בלי פחד: כל מה שקרה אתמול באירועי יום ההבנ"ה

אתמול "איגי" ציינו את אירועי יום ההבנ"ה בשלושה מוקדים שונים בארץ - תל אביב, חיפה ובאר שבע. 

 גאיה גורפינקל   |   17/05/2017  |    |    | 

באירוע שנערך בפעם הראשונה בבאר שבע, התקבצו יחד חניכים מתנועות נוער שונות - "איגי", "הנוער העובד והלומד" ה-"הצופים" ועוד, וקיימו ביחד שיח פתוח על להט"בופוביה (שנאת להט"ב). בתחילת הערב התכנסו קבוצות בליווי מדריכים מ"איגי", ודיברו על הסטיגמות שקיימות בנושא הקהילה הגאה, קראו כותרות מכתבות שתיארו מקרי להט"בופוביה והעלו רעיונות ליצירת מרחב בטוח לנוער גאה בתנועות השונות.

(קרדיט: יח"צ "איגי")

"בדרך לפה אבא שלי אסף אותי ושאל לאן אני הולך. עניתי לו: 'ליום ההבנ"ה, יום שנועד להעלאת המודעות ללהט"בופוביה'. הוא שאל אותי מה זה אומר ועניתי לו שמדובר בשנאת להט"בים. ואז הוא שאל: 'מה? איך אתה מתחבר לשטויות האלה?'. אני חושב שמפה אפשר להבין עד כמה היום הזה באמת חשוב וכמה לאנשים אין מושג על הקהילה הגאה", סיפר לנו אלון, חניך מהקבוצה הצעירה של "איגי" בבאר שבע.

לאחר מעגלי השיח התחיל טקס מרגש, בו הוקרן סרטון של חניכי וחניכות "איגי" ששיתפו במקרי להט"בופוביה שחוו. לאחר הסרטון רן לייבל, מנכ"ל שותף ב"איגי", שיתף את הקהל בדברים הבאים: "אני חושב שעד היום כשאני הולך בשעת לילה מאוחרת, ונמצא בסביבה שאינני מכיר - אם תעבור מולי חבורה של אנשים זרים זה יעורר בי קצת פחד ובאופן אינטואיטיבי אני אחשוב לעצמי 'האם רואים עליי?'  וזאת הומופוביה". עוד הוסיף ודיבר על הכוח שיש לקבוצות קטנות ליצור שינוי גדול: "אני מסתכל על היום וזוכר את יום ההבנ"ה הראשון שצוין לפני שש שנים. היינו בערך ארבעים ילדים באיזה מרכז נטוש בתל אביב. היום יש כמעט אלף בני ובנות נוער בחיפה, בתל אביב ובבאר שבע, שמתאספים, מדברים, חושבים ונאבקים בתופעה הזאת. אני אומר בשיא הכנות ובלי טיפה של ציניות: אני אופטימי שבעוד 15-20 שנה הנוער הגאה לא יהיה בארון ולא יצטרך להיות בארון כי נהיה חברה פחות אלימה, פחות גזענית, פחות סקסיסטית, פחות שוביניסטית ופחות להט"בופובית".

(קרדיט: יח"צ "איגי")

יום ההבנ"ה, היום הבינלאומי למאבק בלהט"בופוביה, נערך היום, ה -17/5.