מגזין

דילמה דילמה... (צילום: יוטיוב)

עולים לכיתה י'? הנה 6 טיפים שיעזרו לכם לבחור מגמה

לא צריך להטיל מטבע! אנחנו פה לעזור לכם לקבל את ההחלטה בצורה הטובה ביותר.

 אביטל וסרמן   |   01/06/2017  |    |    | 

אם אתם עולים לכיתה י', אתם בטח כבר יודעים שתהליך בחירת המגמה הוא ארוך ולא קל. זה מתחיל מהמון דיבורים על "שנת הכוון", דילמות, חששות ומסתיים בערב חשיפת מגמות בבית הספר. כדי להמנע מבחירת מגמה בשיטה ה"אן דן דינו" אספנו בעבורכם כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור מגמה בצורה הטובה ביותר:

 

 

מעניין לי!

 

המשוואה פשוטה - אם תבחרו במגמה שמעניינת אתכם, אתם תהנו ללמוד אותה, מה שיוביל לכך שתשקיעו בלימודים, ותיהיה לכם יותר מוטיבציה להגיע לשיעורים וללמוד. #גו_יו! אל תבחרו במגמה שנחשבת "טובה" אבל לא מעניינת אתכם כלל, עדיף לנסות ולמצוא מגמה שתלמדו בה חומר שבאמת ירתק אתכם.

via GIPHY

 

 

F.R.I.E.N.D.S

כן, אנחנו יודעים שאין כמו לשבת ליד הבסטי בשיעור, אבל כדאי לבחור במגמה שמעניינת אתכם באמת, ולא רק בגלל שכל החברים שלכם בוחרים בה. סביר להניח שתכירו אנשים חדשים במגמה, וכך גם תלמדו משהו שבאמת מעניין אתכם וגם תגדילו את מעגל החברים שלכם, או כמו שאנחנו קוראים לזה - #Win_Win

via GIPHY

 

בלי לחץ

לפעמים ההורים או המורים שלנו חושבים שהם יודעים מה הכי טוב בשבילנו ודוחפים אותנו לבחור מגמות שלא בהכרח מתאימות לנו. אל תשכחו - אתם מכירים את עצמכם הכי טוב ויודעים מה הכי נכון לכם. הקשיבו לעצות שנותנים לכם, אך בסופו של דבר זיכרו כי אתם אלה שצריכים ללמוד את החומר במגמה שתבחרו, לכן רצוי שזו תהיה הבחירה שלכם.

via GIPHY

 

עשו עבודת תחקיר

אם אתם מתעניינים בכמה מגמות שונות, אבל לא יודעים באיזו מהן לבחור, נסו לדבר עם תלמידים משכבות בוגרות יותר שלומדים במגמות האלה או עם המורים של המגמה וכך תקבלו חוות דעת אמיתית וכנה על התוכן ורמת הקושי. יכול להיות שלאחר שיחה עם בעלי ניסיון תקבלו תמונת מצב שונה ממה שחשבתם ואולי אפילו תבינו שהמגמה בכלל לא מתאימה לכם.

via GIPHY

 

 

נצלו את הכישרון שלכם

כל אחד מאיתנו מוכשר במשהו אחר- אז למה שלא תנצלו את הכישרון שלכם ותפתחו אותו? נסו לחשוב מה מבין המגמות השונות הכי תואם את כישוריכם, תחשבו על זה - אין דבר יותר כייפי מללמוד מקצוע שאוהבים! מעניין אם יש מגמת פיצה?...

via GIPHY

 

מגמה או שתי הגברות?

ברוב בתי הספר ניתן לבחור בין מגמה לשתי הגברות. האופציה של שתי הגברות מומלצת למי שמתעניין בשני מקצועות שונים, שלא תמיד קשורים אחד לשני (מקצוע מדעי ומקצוע הומני, לדוגמה). לעומת זאת במגמה לומדים רק מקצוע אחד, אבל באופן יסודי ומעמיק. נסו לחשוב איזו מבין האופציות הכי מתאימה ונכונה לכם מבחינת החומר ותחומי העיניין.

via GIPHY

 

 

לסיכום, אל תפחדו להעז ולנסות כיוונים חדשים, המגמה שתבחרו לא תקבע את העתיד המקצועי שלכם. אלו השנים האחרונות שלכם בבית הספר והייתם רוצים לנצל אותן ולהנות מהן, לא?

שעות המגמה שלכם יהוו חלק משמעותי במערכת, אז כדאי להשקיע מחשבה ולבחור משהו שאתם באמת אוהבים, ואם לא תהיו מרוצים? תמיד אפשר לעבור מגמה.  

via GIPHY

בהצלחה!