מגזין

(צילום: shutterstock)

סוף לבגרויות?

האם יש סיכוי לשנות את שיטת הבגרויות? לפי דעתו של עמית כוכבי תלמיד כיתה י',  בעזרת הנוער של היום אפשר לבצע מהפכה בשיטת הבגרויות. וואלה?

  |   19/01/2013  |    |    | 

כולנו מכירים את הבגרויות (ואם לא, אתם עוד תכירו): החומר הרב, הזמן הרב שנדרש ללמידה ובעיקר המבחן שאנחנו הכי לחוצים ממנו. אבל עיקר הטענות כיום הן שהבגרויות, שתכניתן נקבעה חפני עשרות שנים, אינה מותאמת לחיינו כיום. רבות דובר על שיטת הבגרויות ועל כך שהגיע הזמן לשנות את השיטה - אבל עדיין אף אחד לא באמת העלה רעיונות משמעותיים.

עמית כוכבי תלמיד בכיתה י' שמתמודד בימים אלה עם הבגרויות, החליט לעשות שינוי. הוא פתח דף בפייסבוק שמטרתו להביא לשינוי שיטת הבגרויות ובימים האחרונים הוא יוזם מהלכים ואוסף רעיונות על מנת לבצע שינוי כלשהו- אפילו קטן.

בראיון מיוחד שערכנו עם עמית שמענו ממנו קצת על התוכניות לגבי היוזמה ואיך הכל התחיל: "הרעיון עלה כשהשתתפתי בכנס במכללת ספיר. בכנס דיברו אנשי חינוך בכירים על מגוון נושאים, אבל הדבר הכי מעניין, הוא שאף אחד מהם לא הסכים ולא דיבר על שיטת הבגרויות, לכן החלטתי ליזום מהלך שמטרתו לבצע שינוי".

שאלנו את עמית על שיטת הבגרויות ועל כך שדיונים רבים וועידות שונות דיברו וניסו לעשות משהו בנידון, אך אף ניסיון לא צלח. בתגובה לכך אמר לנו עמית נחרצות: "אני בהחלט חושב שאפשר לעשות שינוי בשיטת הבגרויות, בעזרת שיתוף הפעולה של תלמידי ישראל ושל הגולשים בפייסבוק אפשר לעשות שינוי משמעותי ולגרום לכך שהבגרויות יהפכו ממשהו לא אהוב במיוחד למשהו הרבה יותר מהנה".

שינוי שיטת הבגרויות

עמוד הפייסבוק שפתח עמית במיוחד עבור היוזמה, מזמין את הנוער בישראל לקחת חלק בדיון המשמעותי בנושא ולהציע רעיונות לרפורמה אמיתית. באילו מקצועות ייבחנו? באיזו דרך? מה לגבי המיקוד? המטרה של עמית היא לגבש תכנית מסודרת ופרקטית, ובסופו של דבר להגישה למשרד החינוך.

"אנו מצפים לקבל את הפתרונות החלופיים, המדליקים והיצירתיים ביותר על מנת לחולל שינוי משמעותי"! מסביר עמית.

TEST - יש תקווה? תמיד שווה לנסות ולהראות שהנוער יכול להשפיע על סדר היום ועל מערכת החינוך שהוא מהווה בה חלק משמעותי אם לא החשוב ביותר.

(דניאל גיידרמן)