מגזין

אל תתביישו בלקויות שלכם (צילום: shutterstock)

סובלים מהפרעות למידה? אתם עדיין יכולים לסיים את הלימודים בהצטיינות

ראיון עם נער שהצליח כנגד כול הסיכויים לנצח את המערכת. 

 ראש אחד   |   14/03/2016  |    |    | 

 

מי מאיתנו לא מכיר מישהו עם לקויות למידה? חשבתם פעם מה היה קורה אילו היו מונעים מכם או מחבריכם את ההקלות? כן, זה יכול לקרות. זה קרה לשחר לוי, נער שמוריו חשבו שהוא עצלן, עד שאובחן כלקוי למידה. בזכות העזרה של הוריו, אגודת ניצן ומוריו בתיכון, הוא הצליח להתקדם ולסיים את הלימודים. ולא סתם לסיים אותם, אלא בהצטיינות. מוכנים לסיפור מעורר השראה?

 

מתי הייתה הפעם הראשונה שהבנת שיש לך לקויות למידה?

"כשהתחלנו לכתוב חיבורים בכיתה ו'. ליקויי הלמידה שלי הם ויזו-מוטורי וגרפו-מוטורי וזה בעצם אומר שיש לי קושי בלהעתיק מהלוח ולכתוב באופן כללי. יום אחד, בשיעור תנ"ך, היד שלי התחילה לבעור מכאבים ואז שמתי לב שבמחברת שלי יש משפטים שלא קשורים אחד לשני או לנושא שכתבנו."

 

איך הרגשת כשהשקעת כל כך הרבה ולא הצלחת?

"כשאתה כל כך משתדל להשקיע ואתה לא מצליח להוציא ציונים טובים, זה באמת מתסכל ומבאס. אתה יושב וחורש למבחנים ואתה מקבל במקום 90-100, 30-50. ואז עולות לך המחשבות של "בשביל מה בכלל להשקיע?"

 


איך התמודדת עם זה?

"הורי פנו לבית הספר ואמרו שיש לי בעיות בלימודים. הגענו לניצ"ן לאבחון וגילו שאני לקוי למידה עם הלקויות שציינתי. הייתי אצל המון מורים פרטיים וגם לקחתי שיעורים אצל אנשים מקצועיים בניצ"ן כדי  שיעזרו לי להבין איך להתמודד עם הליקויים האלה ולעקוף אותם."

 

מה היו התגובות של הסביבה?

"המורים לא עזרו, בית הספר לא נתן לי את ההקלות שמגיעות לי (בחינה בע"פ או עם בוחן ניטרלי שיכתוב במקומי ולמידה עם מחשב במקום עם מחברת). המורים התנכלו, קיללו וביישו אותי לפני כל החברים ותלמידים אחרים. בתקופה בה השקעתי הכי הרבה הם צרחו עליי שאני לא מבין כלום כי אני עצלן, ושעם קצב הלמידה שלי אני עוד אהיה הומלס ולא ייצא ממני כלום. החברים פרגנו לי ותמכו בי, המשפחה שלי תמכה ונלחמה על הזכויות שלי מול המערכת עד לרגע שעזבתי לתיכון. רק בזכות התערבותה האישית של מנכ"לית ניצ"ן קיבלתי חלק ניכר מההקלות שהגיעו לי."

 

מה היה השינוי כשהגעת לתיכון?

"כשעליתי לתיכון זה כבר היה עולם אחר, הצוות של בית הספר עשה מעל ומעבר כדי שאקבל את כל התנאים וההקלות שלהם הייתי זקוק כדי שאוכל להצליח בלימודים, בעקבות זאת המאיות התחילו להגיע."

 

האם יש לך טיפים לבני נוער שמתמודדים עם לקויות למידה?

 

"כן! דבר ראשון ואולי הכי חשוב הוא לא להתייאש ולא לוותר על מה שמגיע לכם! לא להתבייש בלקויות שלכם ולקבל אותן כי זה חלק מכם, וזה שאתם מאובחנים בתור לקויי למידה, לא אומר שאתם חכמים פחות מכל אחד אחר שלא מאובחן ככזה. יש פתרון כמעט לכל לקות למידה והיעזרות במשפחה ואנשי המקצוע הנכונים תביא לתוצאות מעולות והצלחה! ויותר מזה, חשוב לא להתבייש לקבל את העזרה שאתה צריכים. אני יכול לומר מניסיון שבהתחלה היה לי מאוד קשה להסכים לגשת לאבחון, רק לאחר מכן הבנתי שהאבחון ייתן לי את הכלים להתגבר על הקשיים שלי ולעקוף אותם. אבל למדתי את כל זה בדרך הקשה."

 

אגודת ניצן פועלת למעלה מ- 51 שנה לקידום ילדים ובוגרים עם ליקויי למידה, קשיי תפקוד והסתגלות והפרעות קשב וריכוז. יום ההתרמה השנתי של אגודת ניצן יתקיים מחר, 15 במרץ, במשותף עם ארגוני החרשים, ער"ן (עזרה ראשונה נפשית בטלפון) ונט"ל (נפגעי טראומה על רקע לאומי).

 

 

GOALS- עם תמיכה ואמונה אפשר לעשות הכל, רק אל תוותרו לעצמכם! 

 

 

(כת"צית לירי גושן \ liri.rosh1@gmail.com)