מגזין

(צילום מסך מאתר medium.com

נערה תבעה את בית הספר שלה בגלל קוד הלבוש הנהוג בו - וניצחה

 "מתי יפסיקו בתי הספר לבחון את מה שנערות לובשות - ויתחילו ללמד אותן?

 ראש אחד   |   06/03/2016  |    |    | 

 

 

טיילור ויקטור היא תלמידת תיכון בת 16. לפני כחצי שנה הלכה לקניון וראתה חולצה עם הכיתוב NOBODY KNOWS I’M A LESBIAN ("אף אחד לא יודע שאני לסבית"). החולצה הצחיקה את טיילור כי לדבריה כולם יודעים שהיא לסבית, ולכן החליטה לקנות אותה. יום למחרת לבשה טיילור את החולצה החדשה לבית הספר, ושם חיכתה לה הפתעה לא נעימה. מנהל בית הספר קרא לטיילור למשרדו וביקש ממנה להחליף את החולצה כי היא לא מתיישבת עם תקנון בית הספר. כשטיילור הביעה תמיהה, ענה לה המנהל כי בבית הספר אינה יכולה להפגין את מיניותה דרך הבגדים. "זה בלבל אותי, ידעתי שאין התייחסות בקוד הלבוש למילים 'לסבית', 'הומו' או 'סטרייט' או כל דבר שקשור לנטייה מינית. אבל כשאמרתי לו את זה, הוא אמר לי שאחליף את החולצה או שאלך הביתה". טיילור התקשרה לאביה שיבוא לקחת אותה והלכה הביתה. 

 

 

בערב הבינה טיילור שהיא צריכה להילחם בבית ספרה. במשך כמה ימים ניסו היא ואביה לדבר עם המנהל ועם סגן המנהל כדי שישנו את ההחלטה שלהם. הניסיון לא צלח; לדברי סגל בית הספר, החולצה גורמת ל"הסחת דעת", ואסור לתלמידים להציג "בחירה אישית ואמונות" דרך הבגדים שלהם. עוד ציינו המנהל וסגנו כי החולצה עלולה להעביר מסר של השתייכות ל"כנופיות" ושהיא "הזמנה לקיום יחסי מין".  

 

 

אחרי השיחה הזאת החליטה טיילור שהיא מתכוונת לתבוע את בית ספרה בגין פגיעה בחופש הביטוי. טיילור הייתה בטוחה שבית הספר יעדיף לוותר לה ויאפשר לה ללבוש את החולצה בבית הספר, אך זה לא קרה. בסופו של דבר, אחרי חודשים של דיונים משפטיים, הפסיד בית הספר במשפט ונאלץ לעדכן את קוד הלבוש שלו. עכשיו תלמידי בית הספר רשאים להביע את אמונותיהם גם באמצעות הבגדים שהם לובשים, ואין שום בעיה שיביעו תמיכה והזדהות עם נטיות מיניות ודעות שונות (מתברר שבזמנו אסר בית הספר גם על לבישת חולצות שהכיתוב עליהן מביע תמיכה בתורת האבולוציה). 

 

טיילור התייחסה לפרשה בפלטפורמת הבלוגים Medium וסיכמה את כל הסאגה במסר מעצים שחשוב שכולנו נזכור: "אני רק רוצה שתלמידים ידעו שזה בסדר שתהיו עצמכם בבית הספר. זה בסדר לעמוד מאחורי מה שאתם מאמינים בו, גם אם אתם מאמינים במשהו שנוי במחלוקת וגם אם זה גורם למורים שלכם או למנהל בית הספר להרגיש לא בנוח". 

 

 

LOVE - בחיינו שאנחנו מתקשים להבין מה הייתה הבעיה עם החולצה מלכתחילה. 

 

(אינה טוקר / inna.rosh1@gmail.com)