מגזין

כאן לא מטרידים!

נלחמים בהטרדות המיניות: היוזמה המבורכת הזו תיצור מרחב בטוח לכולם

להם.

 ראש אחד   |   11/04/2017  |    |    | 

 

 

ביום רביעי הקרוב ייפתח במתחם אשכול פיס בתל אביב כנס עולמות 2017. נספר למי מכם שבדיוק הקיץ מתרדמת המצות של ליל הסדר: הכנס, מייסודה של האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטסיה, מתקיים זה 12 שנה והוא מציע מציע למבקריו שלל הרצאות בתחום, סדנאות, קוספליי, דוכני יד שנייה ואף השתתפות בתחרות סיפורים קצרים בז'אנר. הכנס הוא אחד מיני אירועים רבים שיוזמת האגודה בשיתוף עם ארגונים אחרים, כגון עמותת טולקין הישראלית, והגדול והמוכר בהם הוא פסטיבל אייקון, שנערך מדי שנה בסוכות.

 

 

האירועים הססגוניים האלה מושכים אליהם אלפי ילדים, בני נוער ומבוגרים, ואף שהם מציעים אסקפיזם מבורך, למרבה הצער אי אפשר להימלט לגמרי מתופעות מציאותיות חמורות כמו הטרדות מיניות. בפסטיבל אייקון האחרון, שהתקיים בחודש אוקטובר השנה ומשך אליו כ-15 אלף איש, החליטו להרים את הכפפה ולהיאבק בתופעה. האגודה הפעילה צוות מיוחד שתפקידו לשמור על מרחב בטוח מהטרדות מיניות. חברי הצוות עברו הדרכה במרכז לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית כדי שידעו להעניק תמיכה הולמת למוטרדים ולמוטרדות והפעילו מערך תורנים כדי להיות זמינים  מסביבה לשעון לכל באי הפסטיבל. "מספר הטלפון שלנו נמצא בכל עמדות הכנס - מכירת כרטיסים, מודיעין, עמותות, אצל כל אנשי הסגל, על שלטים, בחדרי השירותים ובחדרי הקוספליי", מספרת רותם ברוכין, אחת מחברות הצוות.

 

 

הפעילות החשובה של הצוות זכתה לתהודה מיוחדת בזכות יוזמה מבריקה שהגו רותם וחבריה – הדפסת אלפי מדבקות שעליהן סיסמאות דוגמת "גיקים וגיקיות נגד הטרדות" ו"כאן לא מטרידים" וחלוקתן לבאי האירוע. המדבקות הצליחו להעלות למודעות את הנושא ולפרסם את פעילותו הנמרצת של הצוות. "בעקבות היוזמה עלתה כמות התלונות על הטרדות, אבל מבחינתי זה רק אומר שקודם אנשים לא הצליחו למצוא אותנו – ועכשיו מצליחים", אומרת רותם. "כשאני רואה כמה גברים ונשים, נערים ונערות, מכל הגילים והמגדרים, שמחים על הנוכחות ועל הטיפול שלנו, כמה הם מרגישים רגועים להגיע לבד לכנס או לשלוח את הבנים והבנות שלהם, מבחינתי יש בזה סיפוק מדהים". קמפיין המדבקות, שבכנס אייקון מומן באופן פרטי ובעזרת תרומות, הצליח עד כדי כך, שבכנס עולמות הקרוב תממן אותו האגודה למדע בדיוני ופנטסיה. זאת ועוד, האגודה מצאה לנכון לשכור את שירותיה של יועצת מהמרכז לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, שנשארת לישון במתחם הלינה של הכנס ומטפלת בכל אירוע שקורה בשעות הלילה.

 

 

היוזמה הברוכה של הצוות, שפועל ללא לאות כדי ליצור מרחב בטוח ומוגן לכולם, והגיבוי החיובי של האגודה מוכיחים: ככה חותרים לשינוי חברתי ותפיסתי! בנחישות ובעזרה של קהילה שלמה שנרתמת למאמץ.