מגזין

(צילום: shutterstock)

נוצרייה ויהודי יכולים להיות ביחד? בני נוער מספרים על מערכות יחסים כנגד כל הסיכויים

אהבה בין עדות שונות, אהבה בשלט רחוק ואהבה שבה אסור לגעת אחד בשני; 4 זוגות פתחו בפנינו את הלב וסיפרו לנו על מערכות היחסים המורכבות שלהם. 

 ראש אחד   |   19/08/2016  |    |    | 

 

זוגות מקיפים אותנו מכל עבר - מחזיקים ידיים, מתחבקים ועושים את מה שהם יודעים לעשות הכי טוב - לאהוב. אהבה מתבטאת בדרכים שונות, ולא כל חיבור בין שני אנשים הוא מובן מאליו או שגרתי. נפגשנו עם ארבעה זוגות בני נוער לשיחה על אהבה שחיממה לנו את הלב.

 

1. ערבייה נוצרייה ויהודי 

 

מאיה (18) היא ערבייה נוצרייה ואיתמר (18) הוא יהודי, אבל העובדה הזו מתגמדת לאור האהבה של שניהם. הם מספרים על החרם שחוו מצד המשפחה המורחבת של איתמר ועל החלום שיכירו בזוגיות שלהם.


איך הכרתם?


מאיה: "שנינו למדנו במגמת תקשורת בתיכון. ישבנו באופן קבוע זה לצד זה, ועם הזמן החברות בינינו התפתחה. באחד השיעורים הציע לי איתמר לצאת איתו, ומאז אנחנו יחד".


איך הסביבה הגיבה כשראתה שאתם זוג?


איתמר: "המשפחה שלי לא קיבלה אותה ומאוד כעסה על ההחלטה שלי להיות איתה בזוגיות. היו ימים שהייתי צריך לישון אצל סבי וסבתי כי רציתי להימנע מוויכוחים סוערים. היום הכול בסדר, רוב בני המשפחה למדו להסתדר עם המצב, אבל המשפחה המורחבת שלי מסרבת לדבר איתי ולקבל את מאיה בגלל הדת שלה".


מאיה: "בהתחלה היו קצת כעסים ומריבות במשפחה, אבל לבסוף כולם הבינו שאני אוהבת את איתמר. אנחנו מקווים שיום אחד כולם יקבלו אותנו כפי שאנחנו ולא יסתכלו על השוני הדתי בינינו".


השוני הדתי לא עשוי לפגוע במערכת היחסים שלכם?

 

איתמר: "לדעתי אין בינינו שום שוני, שנינו בני נוער וגדלנו על ערכים דומים. אם אנשים מהסביבה רוצים לשים עלינו שתי תגיות שונות ולחשוב שבחיים לא נוכל להיות ביחד, הם טועים ובגדול".

 

יש מסר שתרצו להעביר לזוגות כמוכם?


מאיה: "זה פשוט מאוד, אם התאהבתם ואתם מוכנים להיות במערכת יחסים, אין סיבה שלא תהיה לכם אחת! תזכרו שתמיד האהבה תנצח".

 

 

2.  יהודייה ודרוזי 

 

מעיין (18) ותמיר (18) הכירו דרך חברים משותפים. מעיין יהודייה ותמיר דרוזי, וזה ממש לא הפריע לאהבה לפרוח. 


איך הזוגיות ביניכם התפתחה?


תמיר: "התכתבנו הרבה בהודעות וניהלנו שיחות טלפון באופן יומיומי, שגלשו לפעמים לשיחות של ארבע שעות. לבסוף נפגשנו, נוצר בינינו חיבור חזק ונהיינו זוג".


היו מי שהתנגדו לקשר שלכם?

 

מעין: "כן, אף אחד לא יבין עד כמה זה קשה. להורים שלי אין בעיה שיהיה לי ידיד דרוזי, אבל מבחינתם 'חבר' זה לעבור את הגבול. שנינו חווים בבית ויכוחים מאוד קשים, ההורים שלי היו רוצים שאצא עם יהודי, והוריו היו מעדיפים שיצא עם דרוזית, אבל אנחנו מנסים להתגבר על זה ביחד".


הפער בין גישת הסביבה לגישה שלכם מפריע לכם?


תמיר: "בהחלט, יש אנשים שלא ישנו את דעתם ויעדיפו שלא להקשיב ולהישאר בדעות המיושנות שלהם. יש ימים שאני מותש מההסברה הבלתי־פוסקת על הזוגיות שבחרתי".


מעין: "זה אבסורד שדרוזי לא יכול לצאת עם יהודייה, כולנו בני אדם. אם הריאיון הזה יצליח לשנות את השקפת העולם של אדם אחד לפחות, אנחנו מאוד נשמח".

 

 

3. אהבה במרחק נגיעה 

 

דורין (16) ונאור (17) הם בני נוער דתיים. הם מטפחים זוגיות חזקה וגם שומרים נגיעה, ואם תשאלו אותם, שמירת נגיעה היא הדבר הכי מקרב שיש.


מתי נוצר החיבור ביניכם?


נאור: "הכרנו לפני שנה וחצי בסניף של תנועת הנוער 'בני עקיבא'. זו לא הייתה אהבה ממבט ראשון, אבל לאט־לאט התחלנו להיפגש מחוץ לתנועה ואחרי כמה חודשים הגדרנו את עצמנו כזוג".


לא מפריע לכם שאתם שומרים נגיעה?


דורין: "אנחנו שומעים על הרבה זוגות דתיים שמעדיפים לא לשמור נגיעה, אבל קיבלנו החלטה משותפת לשמור והבנו שזה לא מה שיפריע לנו במערכת היחסים. המילים והרגש מחליפים את תחושה המגע, אני נהנית בחברתו גם מבלי שינשק ויחבק אותי כל הזמן".


יש מקרים שההחלטה שביצעתם מתערערת?


דורין: "כן, הרבה פעמים היו מקרים שרבנו וכעסנו זה על זה ומאוד חסרה לנו האפשרות לבוא לבן הזוג ולקבל חיבוק מנחם".
נאור: "אני מסכים, אבל עם הזמן למדנו איך לגשר על הפערים האלה. הפתרון שלנו היה פשוט לדבר על הכול בארבע עיניים. יצאנו הרבה יותר מחוזקים ככה".


נראה שמבחינתכם הקושי הוא קטן.


נאור: "שלא תטעו, לשמור נגיעה זה לא קל בכלל. אבל אם אתם מאמינים שמערכת היחסים שלכם מבוססת היטב, שמירת נגיעה זה לא הדבר שיפריד ביניכם".

 

 

4. מערכת יחסים בשלט רחוק 

 

 

הילה (17) וגוסטף (18) מתחזקים מערכת יחסים בשלט רחוק - היא גרה בישראל ומדברת עברית, והוא גר בשבדיה ומדבר אנגלית. השניים שומרים על קשר בעיקר באמצעות הסקייפ, ותפסנו אותם לשיחה בזמן שגוסטף הגיע לביקור בהפתעה.


איך הכרתם?


הילה: "אחד מידידיי חי בשבדיה מטעם שליחות של הוריו. לפני שטסתי לבקר אותו, ביקשתי להכיר קודם את חבריו דרך הסקייפ וכך הכרתי את גוסטף".


מה הסוד בשמירה על קשר מרחוק?


גוסטף: "אנחנו מחוברים לסקייפ לפחות שמונה שעות ביום באופן יומיומי. אחת לכמה זמן, בעזרתם של הורינו וחסכונות אישיים שלנו, אנחנו מבקרים זה את זה".


הילה: "קצת מסובך לשמור על קשר שכזה, במיוחד בגלל שאנחנו בני נוער ואין לנו את האמצעים לטוס הלוך ושוב, אבל אין ספק שמאוד עוזר לנו לא לקחת זה את זה כמובנים מאליהם. אנחנו מתקשרים באופן יומיומי ודואגים למצוא את המכנה המשותף".


חוויתם קשיים ביצירת הקשר?


הילה: "השיחה הראשונה בסקייפ הייתה מאוד מביכה ומסורבלת. גוסטף לא מדבר הרבה דרך המחשב והוא לא כל כך ידע איך להתנהל אז בעיקר אני דיברתי. אני זוכרת שבהתחלה היינו נורא מרוחקים ברמה הנפשית ולקח לשנינו זמן להיפתח ולהבין אילו שיחות מדהימות אפשר לנהל באמצעות הסקייפ".


אז איך מסתדרים למרות הקושי?


הילה: "אם יש שני אנשים שמאוד אוהבים זה את זה ומוכנים להתחייב לסוג כזה של מערכת יחסים, המרחק יכול לחזק את הקשר".


גוסטף: "אני חושב שלהפגין כמה שיותר אהבה כלפי בת הזוג מאוד מחזק את מערכת היחסים, וזה חשוב כי לא תמיד תוכלו להיות שם בשביל בן או בת הזוג ברמה הפיזית, אז לפחות שתהיה קרבה ותמיכה נפשית".

 

 

 

LOVE - האהבה מנצחת את הכל.  

 

 

 

(מאת כת"צ עינב לוגסי)