סלבס

(צילום: YouTube)

מתברר שמפת כדור הארץ שאנחנו מכירים היא לא מדויקת

רגע, רגע, רגע... מה?!

 ראש אחד   |   27/09/2016  |    |    | 

 

מה אתם אומרים על שיעור גאוגרפיה בכיף בחסות "ראש אחד"? יאללה, בואו נתחיל. 

 

להלן כמה דברים שאתם בטח יודעים: ראשית, כדור הארץ הוא עגול, או לענייננו - תלת-ממדי. אם לא ידעתם את זה, בוקר טוב. שנית, המפות שבהן אנחנו משתמשים הן מפות דו-ממדיות. עד כאן הכול ברור? נמשיך. כשמעתיקים את צורת המדינות מהכדור התלת-ממדי למפה הדו-ממדית, כמעט בלתי אפשרי לדייק ביחסים ובגדלים. זאת מכיוון שמדובר בשני ממדים שונים, כמובן. העובדה הזה די הגיונית בסך הכול, נכון? נכון.

 

 

כדי להעתיק את צורת כדור הארץ למפה משתמשים בהיטל, שיטה לייצוג פני השטח של כדור או צורה תלת-ממדית אחרת על פני משטח דו-ממדי, וליתר דיוק משתמשים ב"היטל מרקטור". השיטה הזאת היא טכניקה לשימור זווית שהמציא הגאוגרף הפלמיגראדוס מרקטור בשנת 1569, והיא נפוצה עד היום להצגת מפות עולם. איך הטכניקה עובדת? על ידי "עטיפת" דגם כדור הארץ בגליל ופריסת הכדור ליצירת מפה מלבנית. וכפי שהסברנו מקודם, בגלל ההבדל בממדים אין דיוק מושלם ביחס של הגדלים והצורות בהעברת המידע שבכדור למפה הדו-ממדית.

 

בנוסף, ככל שמתרחקים ממרכז הכדור - כלומר קו המשווה - קיים עיוות בצורה ובגודל של אלמנטים שונים (לצורך העניין, במפת העולם יש עיוות בגודלן ובצורתן של מדינות).

 

כדי להבין זאת בצורה הטובה ביותר כדאי להכיר את האתר "הגודל האמיתי של...", המאפשר לחפש כל מדינה (כן, כן, גם ישראל על המפה, תרתי משמע) ולהזיזה בכל חלקי המפה כדי להבין את ההיטל ואת המשמעות של העיוות. בעצם, זה מאפשר להבין מהו באמת ההבדל בגדלים בין המדינות.

 

עמוד היוטיוב RealLifeLore שיחק עם המפה ועם המדינות שנחשבות גדולות ושינה את מיקומן במפה. התוצאה: מבלבלת. צפו בסרטון המדהים, ועצה שלנו - שחקו עם האתר, אתם עשויים להיות מופתעים מה"שינויים" של המדינות כשמזיזים אותן לאורכה ולרוחבה של המפה. מעניין מאוד!

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=lPNrtjboISg

 

 

מה ההפתעה הכי גדולה שלכם מהגילוי?

 

 

(עומר טסל - omert.rosh@gmail.com)