סלבס

(צילום: ערן לוי)

מעיין רובין רוצה שתדעו שנועה פילטר היא דמות בדיונית, ולא, זה לא באמת הקול שלה

ראיון בלעדי עם מעיין רובין, השחקנית שעושה את נועה פילטר.

 ראש אחד   |   16/06/2016  |    |    | 

 

בין אם צפיתם בערוץ היוטיוב שלה מהרגע הראשון ובין אם נחשפתם אליה רק לאחרונה, אין סיכוי שזו הפעם הראשונה שאתם נתקלים בשם נועה פילטר. וכיוון שנועה אוהבת לצעוק ורגילה לגנוב את כל הפוקוס, החלטנו הפעם לתת את הבמה דווקא למעיין רובין, הבחורה שהעניקה חיים לדמות הכי צבעונית על המסך שלכם.


בואו נחזור רגע אחורה בזמן. השנה היא 2014, יוטיוב עדיין לא הפך לפלטפורמה המועדפת על יוצרי תוכן ישראלים, ולפתע בחורה אלמונית בשם נועה פילטר מתחילה להעלות סרטונים על נושאים מגוונים.


מה גרם לך ליצור את נועה פילטר?


"חבר שלי זרק אותי והחלטתי לצלם על זה סרטון. מלבד זאת, אני שחקנית, ורציתי ליצור לבד, לא להיות תלויה באף אחד. לקחתי הימור, ולמרות שהוא צלח, זה גם היה יכול להיות נורא מביך. הלכתי עד הסוף עם מה שאני מאמינה בו, וזה הוכיח את עצמו".


יש קווי דמיון בינך לבין נועה?


"אני לא חושבת שאפשר לשחק דמות בלי למצוא חיבור אליה, אבל אנחנו מאוד שונות בהיבטים מסוימים".


לדוגמה?


"היא חסרת טקט, אין לה מעצורים. אני הרבה יותר מחושבת, בודקת, הכול מאוד מתוכנן אצלי".


קיבלת תגובות מאנשים בתעשיית הבידור על הדמות הזו?


"נועה הגיעה מהרשת ומההתחלה היה לה המון קהל בכל הארץ, אבל לקח לתעשייה הרבה זמן לשים לב שיוטיוב צומח בארץ ולהבין שיוצרים יכולים להשתלב בעולם הבידור בדרכים נוספות מלבד היכרות עם האנשים הנכונים. אני מאמינה שתמיד צריך לחשוב מחוץ לקופסה. אם נסגרה לך דלת אחת, תנסה דלת אחרת. יש כל כך הרבה דרכים להגיע לאן שאתה רוצה, ולא תמיד מה שמכירים היא הדרך הנכונה בשבילך. בשנה האחרונה התעוררה פתאום התעשייה, ערוץ הילדים הרים את הכפפה והחליט לתת לי במה, וזה לא מובן מאליו. הם פשוט באו ואמרו 'קחי את הבית שלנו ותעשי מה שאת יודעת לעשות'. זה מדהים, ואני מאוד מעריכה אותם על זה".


איפה שיחקת לפני שהתחלת עם נועה פילטר?


"עשיתי כל מיני דברים קטנים, אבל רציתי יותר. שיחקתי מלצרית בפרק הראשון של 'להיות איתה' ונורא התרגשתי, אבל זה לא הספיק לי. רציתי להתחיל לעשות דברים לבד, ולא רק את מה שאומרים לי לעשות".


זה לא מובן מאליו שהעדפת לחשוב מחוץ לקופסה במקום ללכת על פי הנורמות המקובלות.


"אני חושבת שמה שהכי מכשיל אותנו זה הפחד שלנו מכישלון. אנשים פוחדים לפתוח ערוץ יוטיוב ולהעלות סרטונים כי הם חוששים שזה לא יהיה טוב ויצחקו עליהם. אם אתה מאמין בעצמך, לך עם זה עד הסוף. המגננות שלנו והפחד מכישלון משתקים אותנו ולא נותנים לנו להתקדם".

 

(צילום: ערן לוי) (צילום: ערן לוי)


אחרי זמן לא מבוטל שבו בילתה על גבי מסך המחשב שלנו סוללת מעיין את דרכה בעולם הטלוויזיה. היא משתתפת בשלוש תכניות בערוץ הילדים ("מנה מנה", "מנה מנה בריאה" ו"הצלצול האמיתי") ואף תפציע בעונה השביעית של "גאליס".


ספרי לנו קצת על הצילומים ל"גאליס".


"השתתפתי ביום צילומים אחד, והדמות שלי כנראה תופיע רק בפרק אחד. היה מאוד מרגש וכיף להיות על הסט הזה, האנשים שאיתם עבדתי היו מאוד מקצועיים ומיומנים. התפקיד שלי אמנם ממש קטן, אבל היה תענוג גדול".


איך הרגשת לגלם דמות שהיא לא נועה?


"מאוד כיף, מרענן, חדש, אחר. אני מקווה שאוכל לשלב בין דמויות שונות כל הזמן. אני מאוד נהנית לגלם את נועה, ערוץ היוטיוב שלה מאוד חשוב לי ולא הייתי רוצה להפסיק ליצור את הסרטונים האלו, אבל כיף להתפתח לעוד מקומות ולהתנסות בדברים נוספים".


מה מידת ההשפעה שלך על התוכן שאת מצלמת ל"מנה מנה"?


"אני כותבת, משחקת, מצלמת ועורכת, אך מובן שזה עובר אישורים של ערוץ הילדים. אני שולחת טקסטים, מאשרים אותם, ואז אני מצלמת ועורכת. יש התכתבות רבה ביני לבין הערוץ לפני שרואים את המוצר המוגמר על המסך, אבל זה מדהים שאני יוצרת לטלוויזיה פתאום, זה כבוד גדול".


מנין מגיעים הרעיונות לסרטונים? מדובר בדברים שקורים לך ביום־יום?


"קודם כול, אני מסתובבת עם מחברת בתיק וכל הזמן כותבת על כל מיני סיטואציות שאני נתקלת בהן במהלך היום. אני שואבת השראה כמעט מכל מקום שאפשר לשאוב ממנו".


ואז את ממש כותבת תסריט?


"כן, אני כותבת את זה על דף, מצלמת, ואז מגיע החלק של העריכה, שהיא ארוכה ומייגעת. אני נורא פרפקציוניסטית. אני לא מעלה את הסרטון עד שהוא לא מושלם".


איך את מתמודדת עם תגובות רעות?


"קודם כול, צריך לקחת הכול בפרופורציות. אני קוראת טוקבקים, זה מאוד קשה לא לקרוא טוקבקים על דברים שאתה עושה. אבל צריך להפריד בין ביקורת שלילית לבין בריונות ברשת. יש אנשים שסתם מקללים וקוטלים. אני מנסה להילחם בתופעה הזו ואפילו העליתי סרטון על הנושא. מצד אחר, יש ביקורות בונות על תכנים שאני מעלה, והרבה פעמים אני לוקחת אותן לתשומת לבי. חשוב לשמוע ביקורת כדי להשתפר, אבל צריך לדעת להעמיד כל אחד במקומו".

 

???????????????????????????????????? (צילום: ערן לוי)


לא ברור אם מדובר בסוג התוכן או האופן שבו הקהל צורך אותו, אבל הגבולות בין השחקן לבין הדמות שהוא משחק נוטים להיטשטש ביוטיוב הרבה יותר מאשר בטלוויזיה או בקולנוע, והטשטוש הזה לא פסח על מעיין.


איך אנשים הגיבו לך כשנועה "נולדה"?


"בהתחלה כולם היו בטוחים שזה אמיתי. חלק מהאנשים שיתפו את הסרטונים כי הם הזדהו איתם, והיו כאלה ששיתפו אותם כי הם לא הבינו למה היא מדברת ככה. תקופה ארוכה חשבו שהיא אמיתית. היו ניגשים אליי ברחוב ומבקשים ממני לדבר כדי לבדוק אם זה באמת הקול שלי. בהתחלה פנו אליי רק בשם נועה, ובשלב מסוים גם נמאס לי לתקן אותם, אבל היום כבר הרבה אנשים ניגשים וקוראים לי מעיין".


מיהי בעצם מעיין?


"מעיין היא בחורה שטיפחה חלום מילדות, הלכה איתו עד הסוף, לא התפשרה ונלחמה עליו כדי להשיג אותו. אני מנסה למצות את זה עד תום ולא להפסיק ליצור, לחוות וליהנות, כי אם לא נהנים, אז שום דבר לא שווה".


ספרי לנו על משהו הזוי שחווית מאז שהתפרסמת.


"הייתה אימא שאמרה לי 'די, אני לא יכולה! כשאני מגיעה הביתה, הבת שלי רואה אותך בטלוויזיה, אחר כך היא הולכת למחשב ורואה אותך ביוטיוב. אני לא יכולה לשמוע יותר על נועה פילטר'. זה היה מאוד מצחיק. ויש גם חוויות מדהימות; יצרה איתי קשר אחות במחלקה של חולי סרטן וסיפרה שאחת מהמטופלות שלה צופה בסרטונים שלי בזמן הטיפולים הכימותרפיים ושהם מעודדים אותה. זה נורא מרגש לשמוע".


מהי השאיפה הכי גדולה שלך?


"אני חושבת שאני מממשת אותה כרגע - ליצור את מה שאני רוצה ולהתעסק בזה כל יום. זה מה שרציתי כל חיי. אני מקווה שזה רק ימשיך, שזה לא ייגמר לעולם. שחקנים תמיד מתמודדים עם הפחד הזה, 'מה יקרה אם יום אחד אנשים לא ירצו לראות אותי', ובגלל זה צריך לחדש כל הזמן, להתפתח, ללמוד ולנסות עוד דברים וכיוונים".


את חושבת שהיית יכולה לחשוף את החיים האמיתיים שלך כמו יוטיוברים אחרים?


"אני מתעסקת כל הזמן עם השאלה הזו, אם לפתוח ערוץ למעיין. אני בדיוק עובדת על סרטון סיור בדירה שלי, כי עברתי לדירה חדשה והצופים ביקשו לראות אותה. אני רוצה ללכת יותר לכיוון הזה, אבל עדיין מתלבטת אם לחשוף יותר מזה".

"לקחתי הימור, ולמרות שהוא צלח, זה גם היה יכול להיות נורא מביך. הלכתי עד הסוף עם מה שאני מאמינה בו, וזה הוכיח את עצמו"

"אם אתה מאמין בעצמך, לך עם זה עד הסוף. המגננות שלנו והפחד מכישלון משתקים אותנו ולא נותנים לנו להתקדם"

 

(מאת אריאלה אביר)

לערוץ היוטיוב של אריאלה אביר לחצו כאן