מגזין

(צילום: shutterstock)

מסטארבקס ועד דאנקן דונאטס: 5 רשתות מזון שלא הצליחו בארץ

אנחנו עדיין לא מבינים איך זה קרה.

 ראש אחד   |   03/09/2016  |    |    | 

 

כשאנחנו נוסעים לחו"ל, אנחנו עפים על רשתות המזון האלה, אבל דווקא כשהן ניסו לפעול בארץ, הן התרסקו. קבלו חמש רשתות מזון שפשוט לא הצליחו כאן (היי, חבר'ה, אולי תנסו לעשות קאמבק כמו בורגר קינג?).   

 

 

1. קנטקי פרייד צ'יקן – או KFC בקיצור, עשתה את מה שמקדונלד'ס קצת פחות התעמקה בו והתמקדה במכירת מוצרי עוף מטוגנים. הרשת דווקא תפסה לא רע בארץ, ויש האומרים שהיא סגרה את הבסטה בגלל שינויים שנאלצה לעשות לטובת תעודת כשרות, שפגעו בטעם המוצר. טוב, נו, לפחות יש לנו ממה להתרגש כשאנחנו בחו"ל!

 

 

 

2. סטארבקס – כמו ארומה של האמריקאים, עם אין-סוף סניפים. בניו יורק, למשל, אפשר להיתקל בסניפים של הרשת בכל חמישים מטר. רשת בתי הקפה המצליחה ביותר והגדולה ביותר בעולם פתחה גם חמישה סניפים בארץ הקודש, ומדוע מה שעבד בכל העולם עבד פחות טוב במדינת היהודים? אולי כי הסניפים נפתחו בסמוך לפרוץ האינתיפאדה השנייה, שפגעה בעסקי בילוי רבים, אולי זה הקפה בעל הטעם השונה ואולי זאת העובדה שישראל מפוצצת בלאו הכי בבתי קפה. כמובן שגם שהתפריט הדל של הרשת והמחירים הגבוהים למדי היו חלק מסיבות הכישלון. אבל אולי מה שלא עבד ב-2001 יצליח לעבוד 15 שנה מאוחר יותר? מקווים שתהיה לנו ההזדמנות לגלות...

 

 

 

3. הארד רוק קפה – המסעדה שהיא גם חוויה לכל מוזיקאי מציגה לסועדיה מוזאון ובו כלי הנגינה  (גיטרות בעיקר) של מיטב המוזיקאים הבין-לאומיים, והיא מחזיקה גם חנות שמוכרת מזכרות מוזיקליות. בתחילת שנות ה-90 נחתה הרשת לביקור לא ארוך גם בארץ, ובמסגרת פעילותה אף נערכו בה הופעות של מוזיקאים ישראלים (בהם מאיר אריאל ז"ל, לדוגמה). ואולם עד סוף שנות ה-90 נסגרה הרשת בשל חובותיו של הזכיין הישראלי שהפעיל אותה כאן. עכשיו אנחנו תוהים לעצמנו אילו אמנים היו מופיעים בה אם הרשת הייתה מתקיימת עד היום. סטטיק ובן אל, אולי?

 

 

4. סבארו – הרשת שתיזכר לא רק בגלל האוכל האיטלקי המהיר והטעים שהציעה, אלא גם בנסיבות טרגיות ועצובות – ב-2001, בעיצומה של האינתיפאדה השנייה, אירע בסניף הירושלמי של הרשת פיגוע תופת שגבה את חייהם של 15 איש ופצע 140 אנשים. כשלוש שנים מאוחר יותר החליטו בעלי הסניף הירושלמי להעתיק את מקומם למשכן אחר, ועבודות הרכבת הקלה פגעו בהגעת הלקוחות אל הסניף עד שזה נסגר סופית. במרוצת השנים נסגרו בזה אחר זה יתר סניפי הרשת שהתפרשו בארץ. 

 

 

5. דאנקן דונאטס (!!!) – המתחרה העיקרית של סטארבקס בעולם הגיעה הנה כדי למכור לנו בעיקר דונאטס (אבל גם קפה). ב-1996 נפתח ברחוב אבן גבירול בתל אביב הסניף הראשון, ובעקבותיו נפתחו שמונה סניפים נוספים ברחבי הארץ. בתחילת שנות האלפיים החלה הרשת לקרוס, גם בגלל המצב הביטחוני הרעוע שהביאה האינתיפאדה השנייה וגם, כנראה, כי דונאטס אינם מאפים פופולריים במיוחד בישראל. נראה שמה שאהוב על הומר סימפסון לא אהוב על עם ישראל.

 

 

SAD - אולי תנסו לבוא שוב? 

 

 

(כת"צ ארד פז / arad.rosh1@gmail.com)