מגזין

המנהיגים של המחר. (צילום: סיון פרג')

מנהיגי המחר: דיברנו עם בני נוער שחולמים לעשות שינוי אמיתי

תמיד חלמתם לקדם את הערכים החשובים לכם? הרשו לנו להציג בפניכם את אחד מארגוני הנוער המשפיעים בישראל

 אביב מסיקה   |   11/11/2017  |    |    | 

תמיד חלמתם לעשות משהו משמעותי? לקדם את הערכים החשובים לכם? הרשו לנו להציג בפניכם את אחד מארגוני הנוער המשפיעים בישראל – LEAD. הארגון אחראי על יוזמות חברתיות משמעותיות שצמחו כאן בשנים האחרונות, שלכולן מכנה משותף אחד – מאחוריהן עומדים בני נוער ממש כמוכם.

"מדובר בארגון ללא מטרות רווח, לא פוליטי לחלוטין, שבא במטרה לאתר ולפתח את דור ההנהגה הבא של מדינת ישראל", מסביר לנו מנכ"ל הארגון מזה שמונה עשר שנים, אליאב זכאי, ומוסיף: "התפיסה שלנו אומרת שמנהיגות, כמו כל סוג אחר של כישרון, היא משהו שצריך לפתח - אם לא עוזרים לבן אדם להביא את עצמו לידי ביטוי מקסימלי, הוא עלול לפספס את ההזדמנות".

מדי שנה כ-5,000 בני נוער מכל קצוות הארץ מגישים מועמדות לתכנית, ולאחר מיונים ארוכים מתקבלים אליה 120 נערים ונערות. "אין עוד ארגון בעולם שעושה את מה שאנחנו עושים", מדגיש זכאי ומציין כי "הארגון מלווה את משתתפי התוכנית לתקופה של כמעט 20 שנה, מגיל 16 ועד גיל 35 - אנחנו אף פעם לא מפסיקים ללמוד והתפתח". הנוער שמתקבל למסלול מחולק לצוותים אזוריים בהתאם למיקומם הגיאוגרפי, ונפגש אחת לשבועיים למשך שלוש שעות בליווי של מנחה מקצועי. ההכשרה שהארגון מעניק כוללת מפגשים קבוצתיים, כנסים, סדנאות והתנסות מעשית.

כדי שתוכלו להבין בצורה מעמיקה יותר את מהות הפעילות של LEAD, שוחחנו עם מיכאל שרף, בן 17.5 מירושלים, ורונה נחם, בת 17.5 מקריית ים, שלהם מכנה משותף – שניהם שגרירי הארגון, שלאחר עבודה מרובה הוציאו לפועל מיזם חברתי חשוב, משפיע וגם מרגש, ששינה אותם מקצה לקצה."הרומן שלי עם LEAD התחיל בתחילת כיתה י'א", מספר לנו מיכאל ונפתח: "מאז שהייתי קטן התעניינתי בסביבה שלי, תמיד רציתי לעזור ולהשפיע, אך לא הייתה לי את ההכוונה הנכונה. כשהצטרפתי ל-LEAD הבנתי שהגעתי למקום הנכון, למדתי להעריך את הכוחות שבי ולהבין שלמרות שאני נער, אני יכול להשפיע בצורה משמעותית על הסביבה שבה אני חי ועל הדברים שחשובים לי".


 
רונה הגיעה לארגון דווקא מהתנועה בה היא מדריכה: "הייתי פעילה במש"צים (מדריך של"ח צעיר) במשך הרבה שנים, וחיפשתי פעילות נוספת ושונה שאוכל לתרום בה לחברה ולפתח את עצמי. כשהבנתי שהמסלול ב-LEAD מאפשר לי להקים פרויקט חברתי בעצמי, הבנתי שזה יכול להיות אתגר מדהים".

 

"כל אחד מהמשתתפים בוחר בנושא שקרוב לליבו, לומד אותו לעומק, ומנסה להבין מהם הצרכים הקיימים בנושא ואיך הוא יכול לענות עליהם", מסביר מיכאל. "לאחר מכן נכנס לתמונה הצד המעשי – השגריר (כך נקרא חבר הארגון. א"מ) מתחיל להקים את הפרויקט, ושאר השגרירים עוזרים זה לזה".

כשאנחנו מבקשים מהיזמים הצעירים לספר לנו על הפרויקט האישי שהקימו במסגרת הארגון, רונה מכירה לנו את "גלים של תודעה" - פרויקט המספק מסגרת לילדים בגיל 6-14 על רצף האוטיזם שחיים באזור הקריות. "המטרה העיקרית של הפרויקט היא העלאת המודעות לאוטיזם ויצירת סביבה סובלנית ומכילה יותר כלפי האחר. במהלך הקיץ שעבר החלטתי לפתוח קייטנה לאותם ילדים על הרצף האוטיסטי. זו הייתה חוויה מדהימה לכל האנשים שלקחו בזה חלק, וכמובן שגם לי".

מיכאל מקדיש את הזמן שלו לפרויקט המשלב בין ילדי מבקשי מקלט וילדים ישראליים. "לפני שהצטרפתי לארגון, התנדבתי במשך שנתיים בגן של ילדים מבקשי מקלט, כך שהנושא היה קרוב ללבי". 

עשינו לכם חשק לכבוש את העולם? רגע לפני שאתם מגישים מועמדות, יש למנכ"ל הארגון מסר בשבילכם: "מנהיגות זו לא רק פוליטיקה, מנהיגות היא בחירה בדרך חיים מסוימת, בה אתם קמים כל בוקר הכי טובים שאתם יכולים, ממציאים את עצמכם כל יום מחדש ותמיד מחפשים לשנות את הדברים שמפריעים לכם. המדינה צריכה אתכם כאן ועכשיו! יש לכם מקום, ויש לכם יכולות שלנו, המבוגרים, כבר אין. אם אתם מרגישים שיש לכם את הפוטנציאל הזה ותרצו להביא אותו לידי ביטוי, אנחנו נשמח לתת לכם הזדמנות".

לפרטים נוספים - http://lead.org.il/