מגזין

(צילום: shutterstock)

מחויבות אישית: איפה הכי מתאים לכם להתנדב?

שוחחנו עם שישה בני נוער שחלקו איתנו פרטים על המחויבות האישית שלהם.

 ראש אחד   |   24/09/2016  |    |    | 

 

 

רוב התיכוניסטים מקבלים הזדמנות להשפיע לטובה על חייהם של אחרים באמצעות תכנית "מחויבות אישית", שבה הם נדרשים להתנדב במסגרות שונות. מבחר מסגרות ההתנדבות הוא ענק - החל בהדרכת ילדים ונוער בעלי צרכים מיוחדים ועד להצלת חיי אדם! רוצים לתרום, להשפיע ולהוביל שינוי חברתי? לכו להתנדב!

 

 

1. תנועת “כנפיים של קרמבו"

 

https://www.youtube.com/watch?v=eEgeFjsgjAg

 


תנועת נוער המקבצת יחד מתנדבים וילדים ובני נוער בעלי צרכים מיוחדים. בתנועה חברים כ־4,000 פעילים וחניכים, והיא מעניקה יחס שווה לכל אחד. עדן קניג (17.5) מתנדבת בתנועה כשנתיים, והיא סיפרה לנו על החוויה שלה כחונכת.


למה בחרת להתנדב ב"כנפיים של קרמבו"?

"בחרתי להתנדב בתנועה כדי שאוכל להוביל, לשנות וליצור מקום ומשמעות לכל אחד. הרגשתי שהתנועה הזו היא המקום המושלם עבורי לממש את הרצונות האלה".
באיזה רגע הבנת שעשית בחירה נכונה?
"אחת החניכות שלי יושבת בכיסא גלגלים שאליו מחובר שולחן שמיישר לה את הגב. באחת הפעולות היא התעקשה שהיא רוצה להוריד את השולחן מחוסר נוחות, אך לא הסכמנו כי ידענו שהוא חשוב לבריאות גופה. לקראת תום הפעולה ראיתי אותה מציירת בטושים על השולחן והסברתי לה שהשולחן יכול להיות מאוד מהנה והתחלתי לתופף עליו ביחד איתה ולשיר שירי מורל. מאז היא לא ביקשה להסיר את השולחן, ומבחינתי זו התקדמות משמעותית".
מהם הדברים שאת מרגישה שקיבלת בתמורה מההתנדבות?"בתחילת ההתנדבות לא הכרתי אף אחד מהמשתתפים והיה לי מאוד קשה ליצור חיבור ביני לבין החניכה שהייתה באחריותי, אך כיום היא וכל האנשים מסביב הם המשפחה השנייה שלי. זו תנועה מדהימה שבכל פעם מחדש ממלאת אותי באנרגיות חיוביות, ואני מוקפת בחיבוקים של פעילים וחניכים".

 

 

רוצים להתנדב?
www.krembo.org.il

 

2. עמותת “לקראת שבת”

 

shutterstock_184908326 (צילום: shutterstock)

 

 


עמותה המחלקת מארזי מזון למשפחות נזקקות בחיפה. המתנדבים בעמותה מסדרים את מארזי המזון ומסייעים במשלוחי המזון לנזקקים. לינת פייביש (14) מתנדבת בעמותה כחמש שנים, והיא שיתפה אותנו בחוויה האישית שלה.
מה למדת מחוויית ההתנדבות בעמותה?

"רוב בני הנוער לא מבינים את החשיבות שבהתנדבות כי הבגדים שלהם חדשים, יש להם אוכל כשהם רעבים, מזגן שיקרר אותם ושמיכת פוך שתחמם אותם, בעוד לאנשים רבים במדינה שלנו אין את הדברים האלה. תארו לכם מה יקרה אם כל אחד ישקיע טיפה מאמץ ויפעל למען מישהו אחר. אם כל אחד מאיתנו ירים אצבע, נוכל להזיז את העולם".


ספרי לנו על רגע משמעותי שחווית בהתנדבות.

"באחת הפעמים שהצטרפתי לחלוקת מארזים סחבתי ארגז עד לשולחן המטבח של אישה נזקקת לקויית שמיעה וראיתי את העוני שהיא חיה בו. היא פנתה אליי והודתה לי עם דמעות בעיניה, היא סיפרה לי שמאוד קשה לה להתנהל ביומיום ושהמארזים שאנו מחלקים מאוד עוזרים לה ומקלים עליה. באותו הרגע הבנתי את החשיבות של עמותת 'לקראת שבת' ושל התנדבות בכלל".


נתקלת בקשיים במהלך ההתנדבות?

"הקשיים שנתקלתי בהם נגעו בעיקר לשעות בית הספר. היו פעמים שסיימתי ללמוד מאוחר, וזה הקשה עליי להגיע לעמותה, או שהייתי מגיעה מאוד תשושה. אך בסופו של דבר ההתנדבות עצמה תמיד חיזקה אותי".

מה תרצי להגיד לקוראים שמתלבטים אם להתנדב במסגרת כלשהי?

"אל תחששו לנסות, זו חוויה מדהימה. לפני ההתנדבות בעמותה לא הבנתי את הכוונה בביטוי 'לתת זה גם לקבל', אבל עכשיו אני מאוד מזדהה ומסכימה איתו".

רוצים להצטרף?
www.likrat-shabat.org

 

 

3. הדרכה בתנועת נוער

 

(צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)

 

 


תנועות נוער מאפשרות לחולל שינוי חיובי בהדרכה ובחינוך הדור הבא. שוחחנו עם מאי רביד (17), שמדריכה כבר שנתיים בתנועת "בני המושבים", והיא סיפרה לנו על החוויה שלה כמדריכה.

מה המשמעות של תנועות הנוער בשבילך?

"בעיניי, בית הספר מלמד בעיקר ידע טכני ותנועות נוער עובדות על מטרות וערכים שמעבירים לחניכים בדרכים יצירתיות ומהנות".

מהם היתרונות בהדרכה בתנועת נוער?

"במסגרת ההדרכה העברתי לחניכים שלי פעולות שבועיות, וזו הייתה חוויה מדהימה. הידיעה שמדי שבוע אני מקדישה כמה שעות למען אנשים שהם לא המשפחה, החברים או עצמי מאוד העצימה אותי. בנוסף, באמצעות הפעולות השונות המדריכים מקבלים הזדמנות להעביר תכנים וערכים שהם מאמינים בהם באופן אישי וגם זוכים לנהל שיחות אישיות עם החניכים שלהם ולהשפיע עליהם".

שתפי אותנו בחוויה חיובית שעברת בהדרכה.

"בטיול האחרון שהיה לי עם החניכים עברתי הרבה קשיים גם מבחינה לוגיסטית וגם מבחינה אישית. החניכים ראו שעובר עליי משהו ועזרו לי ועודדו אותי לאורך כל הטיול. בתום הטיול הם ניגשו אליי ביחד והודו לי על כל השנה שעברנו ביחד. בהחלט לא פשוט להדריך, אבל זה שווה כל רגע כמו זה שחוויתי".

בררו מהי תנועת הנוער הקרובה אליכם,  הצטרפו והשפיעו!

 

 

4. עמותת "אליפלט" - אזרחים למען ילדי פליטים

 

(צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)

 

 

עמותת "אליפלט" מקימה גני ילדים ומועדוניות לילדי הפליטים המבקשים מקלט בישראל. העמותה מעניקה לילדים בית חם ואוהב ודואגת לצורכיהם הבסיסיים. יעל לוי־דרזנין (17) מתנדבת כשנה וחצי בעמותה, והיא שיתפה אותנו בחוויות האישיות  שלה כמתנדבת.

למה בחרת להתנדב בעמותה הזו?


"באחד הימים אימא שלי ניגשה אליי ואמרה לי שהיא רוצה שנתרום כמה דברים לעמותת 'אליפלט' והסבירה לי עליה בקצרה. הסתקרנתי וקראתי עוד על העמותה והרעיון כבש אותי. הגעתי לניסיון התנדבות ומיד התאהבתי במקום ובמטרה שלו, מצאתי דרך להיות פעילה ולעזור למי שצריך עזרה".


מהי החוויה שלך מההתנדבות בעמותה?

"האווירה בעמותה היא משפחתית וחמה. למרות המצב הקשה שבו נמצאים הילדים הם מעניקים המון חום ואהבה, מה שהופך את ההתנדבות לרצופת רגעים יפים ומרגשים. במהלך ההתנדבות נתקלתי באנשים מדהימים ומיוחדים שאכפת להם מכל אדם ללא הבדלי דת, גזע, מין או דעות פוליטיות. לצערי, אין הרבה בני נוער שמתנדבים בעמותה, למרות שלנוער יש כוח עצום על ילדים, בין אם זה ללמד ובין אם לייעץ. הייתי רוצה שיותר מתבגרים יתנדבו בעמותה הזו".

מתי הבנת את החשיבות בהתנדבות שלך?


"בניגוד לרוב גני הילדים בארץ, בגנים של העמותה אין פינת יצירה או לוח - יש חדר כמעט ריק מלא בילדים. נכנסתי ביומי הראשון לגן, והילדים רצו אליי וחיבקו אותי חזק מבלי להכיר אותי! הם צריכים כל כך הרבה חום ואהבה ולכן הם מרעיפים אהבה עצומה בלי התרעה מוקדמת. כבר ברגע הזה הבנתי שאמנם העזרה שלי לא דורשת הרבה מצדי, אך מבחינתם היא ענקית".

יש לך מסר לקוראים?


"אם אתם בוחרים להתנדב, זכרו שההתנדבות צריכה לבוא מהלב. אין הרגשה טובה מהידיעה שעזרת למישהו אחר בחיים".

רוצים לסייע בגני הילדים?
www.elifelet.org/volunteer

 

 

5. פרויקט "מחוברים"

 

shutterstock_300424922 (צילום: shutterstock)

 

 


הפרויקט מחבר בין בני נוער וניצולי שואה. כל ניצול שואה בפרויקט מקבל מחשב וקו אינטרנט בחינם, והמתנדבים מגשרים בין ניצולי השואה לבין עולם הטכנולוגיה. שוחחנו עם הגר שוחט (15), שמתנדבת כשנה בפרויקט.

מדוע בחרת להתנדב?

"במשך זמן מה ידעתי שארצה להתנדב עם ניצולי שואה, אך לא ידעתי איך ואיפה. באחד הימים הסבירו רכזי הפרויקט בבית ספרי הסבירו על התכנית, וישר ידעתי שאני רוצה להיות חלק מהפרויקט הזה".


ספרי לנו על חווית ההתנדבות שלך.

"במהלך ההתנדבות מתחברים לניצולי השואה, שומעים את הסיפורים שלהם, וזו חוויה מאוד חזקה שאסור לפספס. אני, למשל, נפגשת עם ניצולת שואה בשם שרה, ובניגוד לדעה הרווחת שאנשים מבוגרים בכלל וניצולי שואה בפרט הם אנשים עצובים, שרה היא הבן־אדם הכי שמח שנתקלתי בו בחיי, היא מאוד פעלתנית ואוהבת לטייל".

מה תרצי להגיד לקוראים?

"חשוב מאוד שבני נוער יתנדבו. ככל שאתה פעיל יותר, אתה משפיע יותר על הדור שלך ועל הדור הבא אחריך. ברגע שיותר אנשים יתחילו להתנדב אז הרצון לתרום מעצמנו יתפשט בין אנשים, ורבים יבינו את התחושה המדהימה של נתינה מכל הלב וקבלה של משהו שאינו חומרי אלא רגשי בלבד".

רוצים לתת יד לפרויקט?
www.k-shoa.org

 

 

6. התנדבות במד”א

 

(צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)

 

 


המתנדבים עוברים קורסים למתן עזרה ראשונה, מתלווים לפרמדיקים ומסייעים במתן טיפול רפואי באמבולנסים ובמרפאות. סופיה שנירמן (17) מתנדבת במד"א כשנה, והיא סיפרה לנו שמבחינתה הבחירה בהתנדבות במד"א הייתה ברורה: "רציתי לעזור לאנשים, וכששאלתי את עצמי איך אוכל לעזור באופן הכי משמעותי, מיד עלתה לי התשובה - התנדבות במד"א".


מה את מרגישה שאת מקבלת מההתנדבות?


"פרט לעובדה שההתנדבות מלמדת ומעצימה, היא מספקת מעין מפלט מהמציאות העכשווית הפרטית של כל אחד. עוצרים הכול לכמה שעות ועושים משהו משמעותי למען מישהו אחר, נותנים יד להצלת חיים, ואין עוד תחושה בעולם שמשתווה לתחושת הסיפוק הזו".

אילו קשיים חווית?


"הפחד התמידי שלי הוא שאגיע למצב שלא אצליח להתמודד איתו מבחינה רגשית. הקושי בא לידי ביטוי במקרים קשים כמו למשל החייאות. לי באופן אישי הרבה יותר קשה להתמודד במצבים כאלה. בנוסף, תמיד קיים הפחד שלא אדע איך לעזור במהלך הטיפול".

איך את מתמודדת עם הקשיים האלו?


"קודם כול, התמיכה של הצוות שאיתי מעניקה תחושת הגנה שמעצימה את החוויה. הדבר השני שמחזק אותי הוא לדבר על הפחדים והקשיים שלי בקול רם, לשתף את מי שסביבי ולהקשיב לעצתם".

רוצים לסייע בהצלת חיים? www.mdais.org

 

 

SO -  אפשר גם סתם להתנדב, בלי קשר למחויבות האישית! 

 

 

(כת"צ דפנה ירושלמי)