מגזין

(צילום: shutterstock)

מה זה דיאטות כאסח ולמה הן מסוכנות לנו כל כך?

דיאטות כסאח, שמטרתן ירידה מהירה במשקל, מפתות בני נוער רבים, שלרוב כלל אינם מודעים לסכנות הטמונות במהלך הקיצוני.

 ראש אחד   |   22/07/2016  |    |    | 

 

 

דימוי עצמי מושפע מאוד מנורמות חברתיות, המכתיבות לנו מה נחשב יפה ונכון. בדרך כלל אנחנו סופגים את הדימויים האלה מסרטים, פרסומות וסדרות טלוויזיה, המציגים אידאל יופי לא מציאותי ומציבים רזון קיצוני כתנאי הכרחי לקיומו. כשהרזון הופך למטרת העל, אנחנו מחפשים את הדרך המהירה ביותר להגיע אליו וכך עלולים לפצוח בדיאטה קיצונית. הבעיה בדיאטת כסאח היא שאנחנו פוגעים בבריאות שלנו בתהליך ההורדה במשקל ושוכחים את הדבר החשוב באמת - לאהוב את עצמנו. נפגשנו עם יעל כהן, דיאטנית ונטורופתית, כדי להבין כיצד דיאטות כסאח מסכנות אותנו ואיך אפשר לרדת במשקל בדרך שתיטיב עמנו.

 

מה זה בעצם דיאטת כאסח?

 

דיאטות כסאח הן דיאטות קיצוניות ולא בריאות שמטרתן להוריד במשקל בדרך המהירה ביותר באמצעות אכילה מועטה באופן קיצוני ביחס לכמות האנרגיה שנדרשת לגוף. "אני שמעתי על דיאטות כסאח שמבוססות על אכילת מזון אחד בלבד, למשל דיאטת אבטיח, דיאטת אורז, דיאטת בננות ודיאטת שוקולד", אומרת יעל. "בדיאטות האלה צורכים מעט מאוד קלוריות, כארבע מאות קלוריות ליום - כמות השווה לכארבעה חטיפי אנרגיה - ואילו ההמלצה לבני נוער היא לאכול 1500¯1800 קלוריות ביום!

 

דיאטת כסאח נמשכת תקופת זמן קצרה, בדרך כלל בין שבוע לחודש. הירידה במשקל אמנם מהירה, אך היא מהירה מדי, ובמילא התוצאות לא נשמרות לאורך זמן. הרבה פעמים מצליחים להתמיד בתפריט רק כמה ימים ספורים כי הדיאטה מתחילה לשעמם כיוון שהיא מבוססת על מזון אחד, וגם מופיעות תופעות לוואי כמו עייפות וסחרחורות. במקרים הגרועים אפשר להתעלף, כיוון שהאוכל הדל שצורכים לא מספיק לתפקוד הגוף. בדרך כלל אחרי שמפסיקים את הדיאטה, חוזרים להרגלי האכילה הישנים, והגוף משלים את מה שהיה לו חסר. לדוגמה, אם מישהו עשה דיאטת כסאח והוריד עשרה ק"ג, יש סיכוי גדול שאחר כך הוא יעלה בחזרה עשרים ק"ג! כיוון שהגוף חווה סטרס וטראומה, הוא כל הזמן רעב והוא לא אוכל בצורה מאוזנת. לאחר שהוא 'משתחרר מהכלא', הוא משתולל, וזה מה שמוביל לעלייה במשקל".

 

 

בעצם, למה בני נוער מתפתים לעשות דיאטות שמזיקות להם?

 


"יצא לכם לראות לאחרונה שלט חוצות או פרסומת בטלוויזיה שמציגים אנשים בעלי מבנה גוף מלא? כנראה שלא, כי החברה הרגילה אותנו ש'רזה זה יפה', ומי שלא רזה - אין לו מקום בחברה. זה מאוד משפיע על הדימוי העצמי של אנשים, ובעיקר על בני נוער, שנמצאים בגיל מעבר בין ילדות לבגרות. מתבגרים חווים הרבה שינויים, גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית, ובגיל הזה מתחילים לגבש זהות עצמית. בעקבות הפרסומות שמציגות אידאל יופי שקרי של גוף רזה, עור חלק ובגדים יקרים (פרסומות שכבר מזמן לא מופיעות רק בעיתון או בטלוויזיה, אלא גם ברשתות החברתיות) בני נוער רואים בדוגמנים ובדוגמניות מודל לחיקוי וחושבים שאם הם ייראו כמוהם, החיים שלהם יהיו מושלמים. מלבד זאת, נוצרת מעין תחרות על המשקל כיוון שכולנו רוצים לספר שהצלחנו להוריד הרבה מאוד משקל בתקופת זמן קצרה. הלחץ החברתי משפיע מאוד על בני נוער, ובגללו הם מתבלבלים ונקלעים למעגל איום ונורא של הרס עצמי".

 


האם דיאטות כסאח מסוכנות לבני נוער במיוחד?

 


"בהחלט. הדיאטות האלה עלולות לפגוע בצמיחה של הגוף, להסב נזק חמור לכליות ולערער את המאזן ההורמונלי. בקרב נערות ונשים, למשל, הווסת עלולה להשתבש. אז נכון, ויטמינים, לדוגמה, אפשר להחזיר לגוף בתוספים וככה לאזן את הגוף מחדש, אבל את הצמיחה ואת התפקוד התקין של הכליות אי אפשר להשיב למסלולם התקין - זו פגיעה בלתי הפיכה. מלבד זאת, דיאטת כאסח עלולה לגרום לחולשה, עצירות ושלשולים, חוסר ריכוז, נדודי שינה, נשירת שיער ומראה עור לא בריא. דיאטות כסאח הן פשוט לא מומלצות!"

 

במקום דיאטות כאסח, אורח חיים בריא

 


אין פסול ברצון להוריד במשקל במידת הצורך, אבל חשוב לזכור שהמטרה העיקרית והחשובה מכול היא לא להיות רזים - אלא בריאים. לא כל אדם רזה הוא בהכרח בריא, וחשוב להבין זאת ולעשות את ההפרדה. גוף בריא הוא גוף שמקבל את כל אבות המזון וצורך כמות אנרגיה הזהה עד כמה שאפשר לזו שהוא מוציא. כלומר ככל שאתם פעילים ומתאמנים יותר, כך תצטרכו לאכול יותר, כי הגוף מנצל אנרגיה רבה. כדי להוריד במשקל במטרה להשיג גוף בריא, צריך להתאזר בסבלנות ולנקוט דרכים בריאות ונכונות שישפיעו לטובתו של הגוף לטווח הארוך.

 


אז מהי הדרך הבטוחה לעשות דיאטה?

 


"חשוב מאוד לקבל עצה וליווי מאיש מקצוע - תזונאי קליני או נטורופת - שמבין את הקושי האישי של האדם המגיע אליו לטיפול ומספק לו ייעוץ וליווי אישי בתהליך. יש לזכור כי התפקיד של אנשי המקצוע האלה הוא בראש ובראשונה לאזן את הגוף ולאו דווקא להוריד במשקל, ולכן לא תמיד הולכים לתזונאים בגלל השמנת יתר, אלא גם בגלל בעיות עור, כאבים בזמן קבלת הווסת או פשוט כי רוצים לשמור על הגוף בריא. כדי לרדת במשקל צריך לחולל שינוי בהרגלי התזונה, וזה ההבדל המהותי בין דיאטה שפויה ובריאה לדיאטת כסאח - דיאטת כסאח לא מנסה להקנות לנו הרגלים נכונים, ואילו דיאטה שפויה משמעותה לאמץ אורח חיים בריא ונכון".


אף שמומלץ להסתייע בליווי צמוד של איש מקצוע, האם יש לך טיפים כלליים לשמירה על אורח חיים בריא שתקפים לכולנו?

 


"אני דוגלת בפעילות גופנית, וזו יכולה להיות כל פעילות שמשמחת אותנו - ריצה, ריקוד, טניס, שחייה - כל מה שאוהבים. מלבד זאת, חשוב ללמוד את הצרכים של הגוף ולרכוש ידע וכלים לאכילה נכונה - ומכאן החשיבות של ליווי מקצועי ומוסמך. לבסוף, חשוב מאוד לצרוך את כל אבות המזון, לתת לגוף את כל מה שהוא צריך ולא לחסוך ממנו דברים חיוניים".

 

תאהבו את עצמכם 

 

שורה אחת מהשיר של ג'סטין ביבר Love yourself מסכמת בצורה הטובה ביותר את המסר העיקרי שלנו - כל אחד מאיתנו יפה ומיוחד בדרך שלו, ואם אתם מתפתים לפצוח בדיאטת כסאח, שתזיק לכם יותר משתועיל, חפשו את הדבר היפה בכם וחשבו אם הייתם רוצים להרוס אותו ולגרום לגוף שלכם נזק בלתי הפיך. בסופו של דבר, הכי חשוב שתקבלו את עצמכם כמו שאתם - מבלי להתחשב בהכתבות חיצוניות - וזכרו שמי שלא מקבל אתכם לא צריך להיות חלק מחייכם, והגיע הזמן ללכת לאכול פיצה עם מישהו אחר.

 

 

EAT - רוצים לדעת עוד? הדיאטנית והנטורופתית יעל כהן זמינה לשאלות שלכם במייל yaelnatur@gmail.com

 

 

(מאת כת"צ אביטל וסרמן)