מגזין

(צילום: shutterstock)

מדוע בני נוער רבים מסרבים לחגוג השנה את מצעד הגאווה?

מצעד הגאווה בתל אביב ייערך ביום שישי הקרוב, אבל כבר יש מי שהודיעו שהם לא מתכוונים לשתף פעולה בחגיגה.

 ראש אחד   |   30/05/2016  |    |    | 

 

מצעד הגאווה בתל אביב נחשב למצעד הגדול ביותר במזרח התיכון, ומדי שנה משתתפים בו עשרות אלפי אנשים. החגיגה הצבעונית תקבל השנה תפנית מפתיעה - קבוצת בני נוער גאים ותומכיהם הודיעו כי הם מתכוונים לצעוד כגוש מחאתי בצבעי בורדו-שחור.

 

למה זה קורה? לפני כמה שבועות הודיע משרד התיירות שהוא פותח בקמפיין ענק לקידום תיירות גאה, ובמסגרתו אפילו יצבע מטוס בצבעי הגאווה. לא מעט מובילי ומובילות דעה התעצבנו על הקמפיין (אפילו שרעיון המטוס נגנז בסופו של דבר). לדבריהם, הממשלה עושה מאמצים גדולים למשוך לכאן תיירים גאים (שמכניסים כסף לתיירות בארץ), אך היא אינה עושה מספיק כדי לקדם את זכויותיהם של חברי הקהילה הגאה -  מספיק לראות את המספר הרב של הצעות חוק בנוגע לזכויות להט"ב שנפסלו רק בשנה החולפת.

 

״כבר כמה חודשים שברור לכולנו שמשהו השנה צריך להיות שונה. שבזמן האחרון דברים צורמים יותר מדי וכבר אי אפשר להגביר את המוזיקה ולהעמיד פנים שלא שמענו, לא ראינו״, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה אביגייל גבעון, נערה ביסקסואלית מתל אביב, שהייתה מיוזמי המחאה. ״השנה החלטתי שאני לא צועדת בביקיני, לא רוקדת ולא משתתפת בחגיגת העמדת הפנים הזו, כי גם אנחנו כבר לא מאמינים לעצמנו שהכול בסדר״.

 

 

 

אביגייל בת ה-17 חברה ל״איגי״, ארגון הנוער הגאה, ויחד הם הרימו מחאה בשם ״זה הזמן להתעורר״, ובליווי ההאשטאג #תתעוררי. המטרה היא להתנער מהאדישות לאירועים המדאיגים שקורים בישראל בקשר לקהילה. באיוונט שפתחו (ונכון לשעות הבוקר כבר מאתיים אנשים אישרו את הגעתם) נזכרו גם מקרה הרצח של שירה בנקי בת ה-16 במצעד הגאווה בשנה שעברה בירושלים והאלימות שסופגים נערים ונערות בשל נטייתם המינית השונה.

 

התעוררתם? רוצים לקחת חלק במחאה? אשרו הגעה באיוונט בפייסבוק (https://www.facebook.com/events/631736213648707/) או חפשו את הקבוצה ״מאבק הנוער: זכויות במקום מסיבות״ (https://www.facebook.com/groups/119993131738625/).

 

STAY TUNED - סיפורים נוספים של בני נוער להט״בים תוכלו למצוא בגיליון הקרוב, ולאורך השבוע הם יעלו גם בעמוד הפייסבוק שלנו וכאן באתר.

 

(כת״צ עילי שמעוני / ilays.rosh1@gmail.com)