מגזין

(צילום: Shutterstock)

מג'מייקה ועד ישראל: זכויות הלהט"ב ברחבי העולם

לכבוד מצעד הגאווה בירושלים חקרנו את הנושא. הגילויים יפתיעו אתכם.

 ראש אחד   |   21/07/2016  |    |    | 

 

קיימים פערים גדולים בין מדינה למדינה בכל הנוגע לזכויות הקהילה הגאה ולקבלתה בחברה המקומית. חקרנו את הנושא כדי להבין במה מתבטא השוני בין מדינות העולם. אז מה גילינו?

 

 

 


1. קנדהמבחינת החקיקה, קנדה היא הארץ האידאלית בעבור חברי הקהילה הגאה. מדהים לגלות שמונהג במדינה שוויון מוחלט בכל תחומי החיים בין גייז לסטרייטים והכרה בנושאים כמו נישואים חד-מיניים, הליכי אימוץ בזוגות חד-מיניים, הכרה בניתוחים לשינוי מין. כמו כן, יש חוקים ברורים מאוד נגד אפליית חברי הקהילה הגאה. אתר Pewglobal ערך סקר בקרב יותר מ-37 אלף משתתפים מ-39 מדינות שונות ושאל את הנסקרים אם לדעתם החברה צריכה לקבל הומוסקסואליות. קנדה דורגה במקום השלישי (!), לאחר שנמצא כי 80% מהנשאלים הקנדים הביעו תמיכה בעמדה זו.

 

2. ארגנטינה

ארגנטינה היא מדינה המפגינה בחוק סובלנות רבה כלפי טרנסג'נדרים. בית המחוקקים הארגנטינאי קבע כי כל אזרח המדינה יוכל לקבוע את זהותו המגדרית כראות עיניו ולשנות את הסעיף הזה בתעודת הזהות לפי רצונו. ב-2010 אף עבר חוק המתיר נישואים חד-מיניים. במחקר שערך אתר Pewglobal עלה כי 74% מבין הנשאלים הארגנטינאים חושבים שהחברה הארגנטינאית צריכה להכיר בהומוסקסואלים.

 

3. בריטניה


נתוני הסקר של אתר Pewglobal מראים כי הממלכה המאוחדת היא אחד המקומות הטובים והנוחים ביותר לחברי הקהילה הגאה. מערכת החוקים הבריטית משקפת עמדה ברורה נגד אפליה, הומופוביה, טרנספוביה ופשעי שנאה על רקע מיני ומגדרי. הממשל הבריטי הכיר בהומוסקסואלים ובלסביות מאז 1967 וב-2013 התיר נישואים חד-מיניים במדינה.

 

4. ג'מייקה


החזות האקזוטית של ג'מייקה מחפה על מדיניות ממשלתית קיצונית, והיא נחשבת למדינה הומופובית למדי. לפי מדיניותה, אדם בעל נטיות מיניות "שונות" עלול להישלח למחנה עבודה ולהיכלא לעשר שנים.

 

5. אוגנדה


אוגנדה מסיתה נגד הקהילה הגאה ורודפת אותה. המדינה מחייבת דיווח על נטייה מינית ואוסרת דיון ציבורי בנושאים הקשורים ללהט"ב. מאז 2009 פועלים באוגנדה לחוקק עונש מוות להומוסקסואלים. מצמרר.

 

 

 6. ישראל


כפי שכולנו יודעים, עדיין אין חוקים שיגשימו שוויון זכויות מלא בין חברי הקהילה הגאה לבין סטרייטים בארץ, כמו נישואים חד-מיניים. למראית עין נדמה שהחברה מקבלת את הקהילה הגאה בשונה ממדינות אחרות, אך הסקרים מציגים תוצאה אחרת. בסקר שערך אתר Pewglobal נמצא כי מספר המתנגדים לקבלת הומוסקסואלים בחברה עולה על מספר התומכים. הנתון הזה לצד מקרי האלימות קשה כלפי הקהילה הגאה בארץ מוכיחים שאנחנו רחוקים מאוד משינוי משמעותי.

 

עד שיתרחש שינוי חוקתי בארץ, שיוביל לשוויון זכויות מלא, חשוב להוביל למצב בו החברה תקבל את הקהילה הגאה. בסופו של דבר כולנו בני אדם, ולא משנה מהן הנטיות המיניות והזהויות המגדריות שלנו. כשנבין ונקבל אחד את השני, נצליח להילחם באפליה.

 

 

 

PRIDE - איזו מדינה הכי הפתיעה אתכם?

 

 

 

(כת"צ אביב מסיקה - aviv.rosh1@gmail.com)