סטייליש

מעוררת השראה (צילום: Gettyimages il/Evening Standard)

מבוא לפאשניסטה: האישה הזו שינתה את פני עולם האופנה

היא ההגדרה לגירל פאוור

 נעמה מורד   |   12/06/2018  |    |    | 

זה לא סוד שעולם האופנה שאנחנו מכירים כיום שונה ב-180 מעלות מעולם האופנה בעבר. אם בעבר הרזון והפוטושופ היו השחקנים המרכזיים בזירה, היום הפגמים, אי-ריטוש התמונות וקבלת הגוף כמו שהוא הם השולטים במערכה. כמובן ששינוי כזה לא קורה ביום ולא בזכות אדם אחד, אך אושיית האופנה הבאה היא ללא ספק אחד ממובילות התהליך הזה (#גירל_פאוור). הגיע הזמן שתכירו את דיאנה ורילנד - אחת מעורכות האופנה המבריקות, המשפיעות והמעצימות שהתעשייה ידעה.

בואו נחזור אחורה בזמן לשנת 1903 (כן, לפני איזה 100 שנה) – תינוקת בשם דיאנה דלציאל ורילנד נולדה בפריז. דיאנה נולדה למשפחה אמידה ומיוחסת ומאז ומתמיד היתה לה חיבה מיוחדת ליופי ולאופנה. בגיל 19 היא נישאה לאהוב ליבה לריד ורילנד, ולאחר הולדת 2 הבנים שלהם הם עברו ללונדון, שם החלה דיאנה את צעדיה הראשונים בעולם האופנה כאשר פתחה חנות להלבשה תחתונה בכיכר ברקלי.

ב-1937 דיאנה ומשפחתה חזרו לניו יורק, והיא החלה לכתוב טור אופנה קבוע במגזין הנחשב "הרפרס באזאר" (#חלום_שלנו). בזכות כתיבתה הקולחת והשנונה היא מונתה במהרה להיות עורכת המגזין. בתפקיד זה החליטה דיאנה לחבר את עולם האופנה לעולם המוזיקה, האומנות, והקולנוע באמצעות הפקות מיוחדות, כתבות ושערים - חיבור שקיים עד ימינו הודות לאומץ שלה. 

לאחר 25 שנים בתפקיד הנחשק של עורכת מגזין "הרפרס באזאר", החליטה ורילנד לעזוב אותו כיוון שלטענתה השכר שלה היה נמוך מדי (אנחנו לא מאמינים שאנחנו אומרים את זה - אבל יש גבול לכמות הפיצות הזולות שאפשר לאכול). אך אל תדאגו לה, זמן קצר לאחר מכן היא כבר כיהנה בתור העורכת הראשית של המגזין המתחרה והיוקרתי "ווג", ושם היא עשתה היסטוריה - בניגוד לעורכות הקודמות של המגזין, דיאנה קידמה את הרעיון שיש יופי בכיעור. היא בחרה דוגמנים בעלי "פגמים" כמו אף לא סימטרי, צוואר ארוך מדי או רווח בין השיניים והורתה לצלמים לא לרטש אותם. זה היה מהלך חדשני ופורץ דרך, רבים עיקמו את האף (#סטגדיש) כשראו את התוצאות הסופיות אבל בסופו של דבר רבים הלכו בעקבותיה ושינו את תפיסת עולם האופנה כלפי אידאל היופי.

בגיל 70 דיאנה עזבה את "ווג" ועבדה בתפקיד היוקרתי בתור יועצת המכון לתלבושות במוזיאון המטרופולין שבניו יורק (הלו, מה עם לנוח קצת?). עורכת האופנה האגדית נפטרה בשנת 1989, ועד היום זוכרים את המורשת ההיסטורית שלה. בחייה, דיאנה עודדה נשים לצאת לעבוד וגרמה לשינויים מהותיים בתפיסת העולם של עורכי האופנה שבאו אחריה. המורשת שהותירה אחריה מלווה את תעשיית האופנה עד ימינו ודיאנה היא בין האנשים שבזכותם העולם שלנו נראה כמו שהיא נראה. #מעריצים_שלה

via GIPHY