מגזין

תבואו!

מארגנת הכנס: "להגיד שבני הנוער לא קוראים או לא החזיקו ספר בחייהם זו טעות״

ביום ראשון הקרוב יתקיים הכנס הרביעי של עמוד הפייסבוק ״נוער קורא - כן, יש דבר כזה״, ואנחנו תפסנו לשיחה את אחת המארגנות. 

 ראש אחד   |   28/07/2016  |    |    | 

 


עמוד הפייסבוק ״נוער קורא - כן, יש דבר כזה״ חוגג ארבע שנים להיווסדו, ואין דרך טובה יותר לציין את האירוע המרגש מכנס ״נוער קורא 2016״! העמוד נפתח כדי לנפץ את הסטיגמה לפיה בני נוער לא קוראים ספרים. עם הזמן הפך העמוד לקהילה של ממש וזכה ליותר מ-9,000 לייקים בפייסבוק - הלייקים של אלפי בני נוער קוראים שאוהבים לכתוב ולדבר על התחביב שלהם.

 

 

הכנס, שיתקיים ביום ראשון הקרוב באודיטוריום סמולרש שבאוניברסיטת תל אביב, נערך זו הפעם הרביעית. ביום אחד מקבצים יחד כל חובבי הקריאה, מזמינים סופרים אהובים להרצות ומקיימים מכירות ספרים מוזלות. עד כה אישרו את הגעתם מאות משתתפים. לקראת האירוע המשמח שוחחנו עם ראשית פרקש (18), ממנהלות העמוד על ספרים, על סטיגמות שנדבקות לבני נוער וכמובן - על הכנס עצמו! 

 

 

כשחושבים על תחומי העניין של בני הנוער כיום, הדבר האחרון שעולה לראש הוא קריאת ספרים. זו טעות לחשוב כך, לדעתך?

 

 

״זה הגיוני מאוד לחשוב כך, מכיוון שבתחנת אוטובוס, לדוגמה, הילדים והנוער לא קוראים ספרים אלא שקועים בסמארטפונים או מאזינים למוזיקה. הספרים בהחלט הפכו יותר נדירים. לעומת זאת, להגיד שבני הנוער לא קוראים או לא החזיקו ספר בחייהם זו טעות״.

 

 

איזה תפקיד תופסת הקריאה בחייך?

 

 

״בשבילי קריאה היא מקום נעים ומחבק; לפעמים בריחה מהמציאות, לפעמים העשרת הדמיון, לפעמים מנוחה - תלוי במצב הרוח. מאז שאני ילדה קטנה העניקה לי הקריאה הרבה מאוד כלים, ואני מרגישה שהם חשובים לי בחיים כאדם בוגר. למשל, היכרות טובה של השפה״.

 

 

מתי ואיך נוצר העמוד?

 

״העמוד צמח מתוך קבוצת האנגרים, הפאנדום של 'משחקי הרעב'. אחת מבנות בקבוצה כתבה שמעצבן אותה שיש סטיגמה שבני נוער לא קוראים ספרים. כבר באותו ערב התגלגל הרעיון לפתוח עמוד פייסבוק שיוכיח אחרת, וכך היה. עכשיו, יותר מארבע שנים אחרי, אנחנו כבר יודעות שניפוץ הסטיגמה זה לא העניין האמיתי. העדיפות הראשונה שלנו היא לטפח ולפתח את בני הנוער הקוראים, ליצור קהילה מגובשת, חושבת, שמרחיבה אופקים״.

 

למה העמוד נעשה כל כך פופולרי, לדעתך?

 

״אני חושבת שהוא הפך לפופולרי מפני שזה נכון – יש בני נוער שקוראים, הם אוהבים להתעסק בזה, ליהנות מספרים, לנהל דיונים בנושא, לצחוק ולבכות ולהתלהב ביחד״.

 

אילו תגובות אתן מקבלות על העמוד?

 

״רובן המוחלט של התגובות הוא חיובי ותומך. כשאנחנו מספרות למבוגרים שהעמוד אכן פעיל, הם מופתעים, מתלהבים ואומרים שיעשו לייק. בני נוער, לעומת זאת, לא באמת מופתעים. הם יודעים שיש בני נוער קוראים, זה מובן להם מאליו. בדרך כלל הם תומכים בדיוק כמו המבוגרים״.

 

ביום ראשון הקרוב יתקיים הכנס הרביעי של ״נוער קורא״. מה בתכנית?

 

״הכנס הראשון נערך שנה לאחר פתיחת העמוד, וכבר בסופו הרגשנו שמתפתחת מסורת. חשבנו שהגיע הזמן לצאת קצת מהאינטרנט וממש להפגיש את הנוער הקורא. ב-31 ביולי יתקיים הכנס הרביעי שלנו. השנה יגיעו להרצות סופרים מוכרים ואהובים – ליאת רוטנר, אשכול נבו, אופיר טושה גפלה ורוני גלבפיש. בנוסף, נשמע גם שלוש הרצאות קצרות שידונו בלימודי הספרות במערכת החינוך הארצית מזוויות שונות – של תלמידה, של מורה ושל עורך בהוצאת ספרים. גם בהפסקות לא ישעמם – ייערך מופע ספוקן וורד בהפקת קבוצת ׳ספוקנוער׳, תתקיים פעילות מיוחדת של הוצאת ׳גרף׳, וגם נחגוג את יום הולדתו של הארי פוטר שחל באותו יום. וכמובן, אין כנס 'נוער קורא' בלי ספרים! ארגנו מכירת ספרי יד שנייה במחירים מאוד זולים, וגם סופרים והוצאות ספרים שונות יקימו שם דוכני מכירות. בסופו של דבר המטרה היא להגיע לכמה שיותר בני נוער קוראים, ולתת לכולם מקום בקהילה שלנו. בואו ליהנות, והחוויה תישאר לכם בלב״.

 

לו״ז הכנס

 

 

READING CLUB - כנס ״נוער קורא 2016״ יתקיים ב-31 ביולי באודיטוריום סמולרש שבאוניברסיטת תל אביב, בשעות 10:30 - 18:15. עלות ההשתתפות היא 30 שקלים. פרטים נוספים ניתן למצוא באיוונט [https://www.facebook.com/events/1048733711871968/] ובעמוד הפייסבוק ״נוער קורא - כן, יש דבר כזה״ [https://www.facebook.com/wedolovebooks/?fref=ts].

 

(כת״צ עילי שמעוני / ilays.rosh1@gmail.com)