סלבס

העתיד, מה הוא אומר לנו? (צילום Shutterstock)

מאמינים בעל טבעי? יש לנו משהו לספר לכם

ההורוסקופ אמר שבקרוב תמצאו אהבה ועוד לא מצאתם? זה לא אתם, זה ההורוסקופ.  

  |   15/08/2015  |    |    | 
(צילום העתיד, מה הוא אומר לנו? (צילום Shutterstock)

ההורוסקופ אמר שבקרוב תמצאו אהבה ועוד לא מצאתם? זה לא אתם, זה ההורוסקופ.  
   
כולנו רוצים לדעת מה צופן לנו העתיד, מה כתב היד שלנו אומר על האישיות שלנו ומה המתים היו אומרים לנו לו רק יכלו לדבר. אסטרולוגיה, סיאנס, קריאה בכף היד - האם יש אמת בשיטות אלה או שמדובר רק באשליות?

אסטרולוגיה  
הו, מפת הכוכבים, לו רק היית מגלה לנו מתי מיילי סיירוס תחזור לסורה... האסטרולוגיה מניחה שהאופי שלנו מושפע מתאריך הלידה שלנו, מהשעה ומתנועת הכוכבים באותו הזמן. אבל אם הדבר היה נכון, הרי תאומים שנולדו באותו היום ובאותה השעה היו זהים גם באופיים. וכל מי שפגש תאומים יודע שאין הדבר נכון, רק תצפו בראיונות עם התאומות אולסן. בנוסף, האסטרולוגיה עובדת על הנחות כלליות מאוד. כמה פעמים קראנו שבעלי מזל מסוים הם אנשים יצירתיים, חכמים, עומדים על שלהם אבל גם נוטים לביישנות? התיאור הזה יכול להתאים כמעט לכל אחד, ואם תשימו לב, כל המזלות מקבלים תיאור כללי שלא אומר הרבה.

ניסוי מעניין נערך בנושא לפני כמה שנים: מתנגד לאסטרולוגיה הלך לאסטרולוגים שונים ושאל אותם אם כדאי לו לעבוד עם ילדים. הוא נתן להם את נתוני הלידה שלו, והמסקנות החיוביות לא איחרו לבוא. כולם אמרו לו שהוא צריך לעבוד עם ילדים, שהוא נותן מעצמו, שהוא מחנך נהדר, שהוא עדין ושאין לו טיפת אגרסיביות. אממה, הבחור בעצם נתן לאסטרולוגים את מפת הלידה של ליצן בשם ג'סי. עדיין נשמע מתאים, נכון? אז זהו, שלא. הליצן ג'סי רצח 33 מבוגרים ובני נוער. הכינוי שלו היה "הליצן הרוצח", הוא הורשע והוצא להורג בשנת 1994.

אז מה עכשיו, לא לקרוא את ההורוסקופ? סך הכל זה כיף לקרוא את התחזית השבועית וגם אם לא מדובר במדע מדויק זה עדיין לא אומר שאסור לקוות. בכל זאת, לא כל יום מבטיחים לנו אהבה מעבר לפינה. 

(צילום Shutterstock) איזה מזל אתם? (צילום Shutterstock)

סיאנס         

זוכרים שניסיתם להעלות באוב את הרוח של סבתא היקרה במסיבת הפיג'מה האחרונה? אם אתם כמונו (כלומר פחדנים) ובחרתם לא להשתתף בטקס כזה, או שאתם משתייכים למגדר שלא עושה בדרך כלל מסיבות פיג'מות, הנה כמה פרטים בסיסיים: סיאנס הוא טקס מיסטי שבו מנסים המשתתפים לתקשר עם רוחות רפאים. כל מה שצריך לסיאנס הם לוח אותיות, כמה נרות, כוס הפוכה ואווירה מסתורית ומפחידה. בתחילת הטקס כל המשתתפים שמים את ידיהם על הכוס ושואלים את הרוח שאלה, והרוח מושכת את ידי המשתתפים לכיוון האותיות הנכונות שמרכיבות את תשובתה. סיאנס הוא טקס שנערך כבר כמה מאות שנים - אפילו הנשיא האמריקאי אברהם לינקולן עשה סיאנס כדי לתקשר עם בנו המת - אבל גם במקרה הזה, עד כמה שהיינו רוצים לדבר עם הרוחות, מדובר אך ורק באשליה.

ניסוי שנערך לאחרונה בדק את אמיתותו של הסיאנס. בשלב הראשון נערך הטקס כרגיל, ואחת המשתתפות שאלה את הרוח של הסבא שלה אם טוב לה. הכוס הפנתה מיד את ידי המשתתפים לתשובה "כן". המשתתפת התרגשה, אמרה שהיא חשה הקלה ושעוצמת הכוס שזזה הרשימה אותה. בשלב הבא ביקש מנחה הטקס מהמשתתפים לכסות את עיניהם. אותה השאלה נשאלה בשנית, והכוס החלה לזוז. אך הפעם לא הייתה שום משמעות לדברים שנאמרו, ונראה שהרוח דיברה ג'יבריש. מתברר שהמשתתפים בסיאנס מזיזים את הכוס לתשובה שתתאים להם באופן בלתי מודע, הרי רוחות רפאים אמורות לענות נכון בלי קשר לכיסוי העיניים של המשתתפים.

https://www.youtube.com/watch?v=PRo8TytvIDw

קריאה בכף היד

הסתכלו על כפות הידיים שלכם, מה אתם רואים? קווים. ואם נגיד לכם שלקווים האלה יש משמעות, תאמינו לנו? ולא רק לקווים אלא גם לצורת האצבעות, לעוביין ולאורכן? מתברר שלגישה הזאת יש הרבה מאמינים. לפי "המומחים", יש כמה קווים בסיסיים בכף ידינו: קו החיים - מסמן את איכות חיינו; קו הראש - מסמן את האינטליגנציה שלנו; קו הלב - מסמן את הבריאות הגופנית והנפשית שלנו; וקו הבריאות - מסמן אך ורק את הבריאות שלנו.

לצערנו, גם כאן אין אמת בדבר. הקומיקאי טיילור פישר החליט לבדוק את העניין. הוא הלך לכמה קוראים בכף היד וביקש שיקראו לו. טיילור נתן תמיד את אותה היד, ובכל זאת כל המומחים אמרו דברים שונים! חלק אמרו שהוא יתחתן בעוד שנתיים, חלק אמרו שזה יקרה בעוד ארבע שנים, חלק עוד עשר שנים, וגם באשר למספר הילדים שלו היו טעויות רציניות.  

https://youtu.be/YjPbXyeC3Ic

גרפולוגיה - קריאה בכתב היד 

שמעתם פעם על ההנחה שכתב היד שלכם אומר דברים על האישיות שלכם? למשל, אם אתם כותבים ח' עם רווח, אתם פטפטנים ומתקשים לשמור על סודות, אם ה-ח' שלכם היא צרה וקטנה, אתם אנשים קרירים וביישנים, ואם ה-ל' שלכם נמשכת יותר מדי לכיוון ימין, אתם בוודאות עצלנים. זה אולי נשמע טוב על הנייר, אבל אין לכך שום בסיס מדעי. מחקרים בדקו את יכולת הניבוי של גרפולוגים ומצאו שהיכולת שלהם באמת להבין את אופי האדם דרך כתב ידו היא מוגבלת מאוד ולא תואמת את המציאות.

המחקר הכי מפורסם בתחום מומן על ידי ארגון הקוראים בכתב היד. הם ביקשו מסוכני נדל"ן לכתוב כמה מילים, ולפי זה הגרפולוגים אפיינו אותם וכתבו מי לדעתם ימכור הכי הרבה דירות. לצערם, לא היה כל קשר בין הנבואות לבין תוצאות האמיתיות בשטח. ארגון הקוראים בכתב היד ניסה לגנוז את המחקר הזה ואף איים בתביעה משפטית אם יפרסמו אותו. אז לא, ה-ל' שלכם כנראה לא אומרת עליכם כלום, אולי רק שאתם כותבים עקום. 

(צילום Shutterstock) לא אומר כלום (צילום Shutterstock)

קריאה בקפה

נס? הפוך? שחור? אתם מסיימים לשתות את הקפה, בתחתית הכוס מופיעה צורה, והצורה הזאת תגלה לכם את עתידכם! האמונה הזאת מתבססת על ההנחה שנשמתו של השותה מתמזגת עם הנוזל בפיו ומופיעה בצורה מופשטת על דפנות ותחתית הכוס. ולמה דווקא קפה? האמת שזה לא חייב להיות קפה, זה יכול להיות גם תה או יין, הכול תלוי במשקה ששותים המקומיים (בדרום אמריקה למשל קוראים בתה).

בשביל טקס קריאה בקפה צריך לשאול שאלה, ללגום לפחות שלוש לגימות וגם קורא בקפה, שיפרש את הצורה. לאחר שהקפה נלגם, הקורא בקפה הופך את הכוס על צלוחית מיוחדת ומסתכל על הצורות. צורת דג יכולה לסמל פיריון, צורת אגס מצביעה על פרנסה וכוח, צורת אביר מרמזת לאהבה וצורת אדמה מסמנת יציבות (לנו, אישית, הכול נראה כמו אדמה, אבל בסדר). לצערנו, גם כאן אין שום הוכחה מדעית בעניין.

עשו ניסוי קטן: שתו כוס קפה, שאלו שאלה והפכו את הכוס. עכשיו בדקו את זה כמה פעמים - האם הצורה היא אותה צורה? לא. האם הרגשתם שהנשמה שלכם השתנתה בין כוס לכוס? לא. עכשיו לכו לשירותים.    

צילום Shutterstock הקפה הזה אומר לנו שהבריסטה מאוהב בך (צילום Shutterstock)

BELIEVE - מזל שעוד לא נמצאו הוכחות שאין חדי קרן. 

(אינה טוקר inna.rosh1@gmail.com)