סלבס

(צילום: אימג'בנק \ GettyImages)

למה לחלק מהאנשים יש נמשים ולחלק אין?

מאחר שאנחנו כל כך אוהבים נמשים, החלטנו לבדוק מאיפה הם הגיעו אלינו. 

 ראש אחד   |   15/04/2016  |    |    | 

 

יש פה מישהו שלא אוהב נמשים? כי בעינינו מדובר באחד הדברים הכי יפים שיש על גוף האדם (לא סתם המציאו את קעקועי הנמשים)! האם יש לכם מושג למה חלקנו מנומשים וחלקנו לא? תגידו תודה לעמוד היוטיוב SciShow, שהחליט לבדוק את הסוגיה וסיפק לנו כמה תובנות מעניינות. 

 

אז ככה, נמשים הם בעצם אזורים קטנים על העור המכילים רמה גבוהה של מלנין. מלנין הוא צבען (פיגמנט) חום-שחור שמופרש מתאי עור הנקראים מלנוציטים. המלנוציטים משמשים כקרם הגנה טבעי לעור שלנו, והם מגנים עליו בכך שהם מכהים אותו בעקבות חשיפה מרובה לשמש (כלומר אלה התאים שאחראים לשיזוף שלנו).

 

אז למה לחלקנו יש נמשים ולחלקנו אין? ובכן, התשובה כנראה מצויה באחד הגנים האנושיים, ה- MC1R, שאחראי על צבע השיער והעור שלנו. אם הגן הזה פעיל בגוף שלכם, השיער והעור שלכם כהים. אך אם הגן אינו פעיל בגופכם, השיער והעור שלכם בהירים יותר ותהיה לכם נטייה לנמשים. זה לא אומר שיהיו לכם נמשים בוודאות (המדע עוד לא יודע בדיוק איזה שילוב גנים נחוץ ליצירת הנמשים), אבל זה בהחלט מגדיל את הסיכוי. עוד נקודה מעניינת שגילינו בעקבות הסרטון היא שאף אחד לא נולד עם נמשים - הם מתפתחים אצל בני האדם עקב חשיפה לשמש. מגניב, לא? 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=v2OralTN7ss

 

SMART - מקווים שלמדתם משהו חדש היום! 

 

(אינה טוקר / inna.rosh1@gmail.com)