סלבס

KISS KISS KISS (צילום: shutterstock)

האם חיות מתנשקות כמו בני אדם?

חשבתם שהצורך להתנשק זה משהו שנולדים איתו? שכל התרבויות בעולם, ואפילו בעלי חיים, נוהגים להתנשק? המחקר הזה אומר אחרת.

 ראש אחד   |   24/07/2015  |    |    | 
נשיקה KISS KISS KISS (צילום: shutterstock)

חשבתם שהצורך להתנשק זה משהו שנולדים איתו? שכל התרבויות בעולם, ואפילו בעלי חיים, נוהגים להתנשק? המחקר הזה אומר אחרת.

כשחושבים על זה, להתנשק זה די מוזר. אתה חולק עם מישהו את הרוק שלך, לפעמים אפילו לזמן קצת ממושך. חוץ מזה שנשיקה אחת יכולה להעביר 80 מיליון חיידקים! קצת איכס. ועדיין, כולם זוכרים את הנשיקה הראשונה שלהם, או מפנטזים על הנשיקה הראשונה שלהם, ואוהבים להתנשק עם מי שהם אוהבים, נכון?

נכון. או לפחות נכון ברוב התרבויות בעולם. רוב הסיכויים שאנשי המערב, זאת אומרת אנחנו, פשוט מניחים שזו התנהגות אנושית אוניברסלית, אבל מחקר חדש אומר שבפחות מחצי מתרבויות העולם נוהגים להתנשק. חוץ מזה, שנשיקות הן ממש נדירות אצל בעלי החיים.

מחקר חדש שחקר 168 תרבויות ברחבי העולם מצא שב-46% מהתרבויות נוהגים להתנשק למטרה רומנטית. השאר לא נוהגות להתנשק ואפילו נגעלות מעצם הרעיון, בשבט מהינקו שבברזיל אפילו קראו לנשיקה רומנטית "מגעילה". נשבעים.  עורך המחקר, וויליאם ג'נקוביאק מאוניברסיטת נבאדה שבלאס וגאס, אומר שהמחקר מוכיח שלהתנשק אינה התנהגות אוניברסלית, אלא תוצר של התרבות המערבית שעבר מדור אחד לשני. 

מסתבר שנשיקות כפי שאנחנו מכירים אותן היום הן המצאה די חדשה. העדות העתיקה ביותר להתנהגות שמזכירה נשיקה נמצאת בטקסטים הינדים מלפני 3,500 שנים, והיא תוארה כ"לשאוף את הנשמה אחד של האחר". בהירוגליפים מצריים (הציורים האלה שהם ציירו על הקירות) אנשים מצויירים קרובים זה לזה, אך מבלי ששפתיהם ייגעו.

נשיקה צרפתית צילום: shutterstock) נשיקה צרפתית (צילום: shutterstock)

אז נשיקות הן התנהגות טבעית ויש תרבויות שפשוט מדחיקות אותה? או שזה משהו שהתרבות המודרנית המציאה?

חוץ משני סוגי הקופים שנוהגים להתנשק (אפילו עם לשון!), אבל לא מסיבות רומנטיות, שאר בעלי החיים אינם מתנשקים, למיטב ידיעתנו. הרבה בעלי חיים אמנם מחככים את אפם זה בזה, אך אינם חולקים רוק, או מקרבים שפתיים. רוב החיות פשוט משחררות ריח שמגיע למרחקים ומספיק להן להריח אותו כדי למצוא זיווג. 

חוש הריח של בני האדם, לעומת זאת, הוא ממש לא מפותח, לכן אנחנו צריכים להתקרב כדי לחוש אם הזיווג מתאים לנו. נשיקות הן דרך מעולה להתקרב מספיק כדי להצליח להריח את בן הזוג, ולחוש האם הוא מתאים לנו. זאת אומרת - להתנשק היא פשוט הדרך המקובלת חברתית להתקרב מספיק כדי להריח.  

אז אם אתם פחות בקטע של נשיקות, אתם יכולים פשוט לרחרח את הקראש שלכם. זה יעיל באותה מידה, אבל אל תבואו אלינו בטענות אם הוא יברח בצרחות.

shutterstock_186981692 אנחנו דווקא חושבים שהכלבים שלנו אוהבים לנשק אותנו! (צילום: shutterstock)

KISS- את מי אתם הכי אוהבים לנשק?

(דנה זקס / danaz.rosh1@gmail.com)