מגזין

(צילום: אימג'בנק/ GettyImages)

למה אנחנו מעריצים סלבס ואיך זה קשור לגיל ההתבגרות?

האם ההערצה תורמת לחיינו או שהיא עלולה לפגוע בהם? בדקנו לעומק את תרבות ההערצה ואת הקשר בינה לבין האינסטגרם.

 ראש אחד   |   15/07/2016  |    |    | 

 

כולנו חלק מתרבות ההערצה, בין אם אנחנו מעריצים אדם מפורסם ובין אם אנחנו מעריצים בן משפחה או אפילו סרט. למה אנחנו מעריצים בכלל? ואיך גיל ההתבגרות משפיע על ההערצה שלנו? ”הערצה לאדם אחר נפוצה יותר בגיל התבגרות משום שבגיל זה תהליך בניית הזהות נמצא בשיאו, וההערצה מאשרת למתבגר לקרב אליו את התכונות שהוא מוצא כמועדפות עליו” כך מספר תמיר ליאון, אנתרופולוג מומחה לתרבות בני נוער, שאיתו שוחחנו כדי להבין את תופעת ההערצה לעומקה.

 


ממה נובעת הערצה?


״הערצה היא רגש אנושי - אדם מעריך משהו אחר, כל דבר. הערצה יכולה להיות כלפי אדם, אבל גם כלפי קבוצת כדורגל, כלפי רעיון מופשט או כלפי מותג מכוניות. ההערצה אינה ריאלית משום שהיא אינה רואה - או לכל הפחות מאוד מגמדת - את התכונות הפחות טובות של מושא ההערצה, וזה גם ההבדל בין הערכה להערצה - בהערצה אין תכונות שליליות ולכן היא מכונה 'הערצה עיוורת'. כל אחד צריך לברר למה הוא בעצם מעריץ אדם כזה או אחר, מהי התכונה המרכזית שמושכת אותנו. האם זה אטרקטיביות חיצונית? האם זה כישרון אמנותי או ספורטיבי? האם זאת הילת הפרסום שאופפת את מושא ההערצה?"

 


האם הערצה עלולה להיות שלילית?


״ההערצה מאפשרת למעריץ לחיות במעין חלום בתוך המציאות בכל פעם שעולה מולו הדמות הנערצת. כמו כל התנהגות אחרת גם הערצה הופכת לבעייתית כשהיא נהיית אובססיבית, כאשר היא באה על חשבון התנהגויות אחרות כמו שינה, אוכל, לימודים או פעילות חברתית. הערצה היא בעייתית כאשר המעריץ מבטל עצמו לחלוטין או מגמד את עצמו מול הדמות הנערצת, או כשיש יחסים של ניצול בין מושא ההערצה למעריץ”.


אף שאתה מגדיר את התופעה כ”לא ריאלית”, האם יש לה יתרונות?


״בהחלט. הערצה מספקת תחושה טובה למעריץ; הוא זוכה לחוש מקרוב את התכונות שהוא מגדיר כחשובות ביותר. בנוסף, הוא מרוצה מתחושת השייכות למעריצים אחרים של אותו אדם נערץ״.


בשנים האחרונות גולשת תופעת ההערצה גם לעולם הווירטואלי. האם יש מאפיינים מסוימים להערצה וירטואלית?


״הערצה בעולם הווירטואלי אינה שונה במהותה מהערצה רגילה, אבל היא כן עלולה לסלול את הדרך להפיכת ההערצה לאובססיה. הסיבה לכך היא הקלות שבה ניתן לשקוע בהערצה בעולם הווירטואלי, הקלות שבה ניתן ליצור קשר עם מעריצים אחרים של אותו מושא הערצה או לאסוף עליו מידע. בני נוער רבים עשויים למצוא את עצמם שקועים יתר על המידה במושא הערצתם, עד כדי פגיעה בהתנהלות חייהם הנורמטיבית״.

 

עמודי מעריצים


בימינו הרשתות החברתיות הן חלק בלתי נפרד מחיינו, ותרבות ההערצה מתבטאת באמצעותן ביתר שאת. קיימים עמודי מעריצים באינסטגרם שסוחפים אחריהם עוקבים רבים הצמאים למידע על הסלב שהם מעריצים. נפגשנו עם שתי מנהלות עמודי מעריצים באינסטגרם - רותם עזרא (14), המנהלת עמוד מעריצים לטום באום ולאוריאל יקותיאל, ומאי ואנונו (13), המנהלת עמוד מעריצים לטיילור סוויפט. שוחחנו איתן על המטרה שלשמה הוקמו עמודי המעריצים, על המקום שניהול העמודים האלה תופס בחייהן.


מתי פתחתן את העמוד ולמה?


רותם: ״פתחתי את העמוד בתקופה ששודרה העונה הרביעית של 'המירוץ למיליון'. במהלך התכנית טום ואוריאל הצחיקו אותי והעלו לי חיוך על הפנים, והרגשתי שאני מתחברת לגישה שלהם לחיים״.
מאי: ״פתחתי את העמוד לפני כשנתיים במטרה להראות את ההערצה וההערכה שלי כלפי טיילור סוויפט. אני מעריצה אותה כי בעיניי היא דמות מוכשרת ומוערכת. היא תורמת מעצמה ומההצלחה שלה למען אחרים בהתנדבויות שונות ובפעילויות למען מעריצים״.


מה ניהול העמוד דורש מכן?


רותם: ״ניהול העמוד דורש ממני התמדה רבה ואחריות. כדי שימשיכו לעקוב אחרי העמוד, אני צריכה לעדכן אותו באופן קבוע ולדאוג שהוא יהיה מעניין ורלוונטי״.
מאי: ״בתור מנהלת עמוד אני חייבת להשקיע ולחפש מידע חדש ותמונות באופן יומיומי, ואת האנרגיות להשקעה הזו אני שואבת מעוקבי העמוד, שנותנים לי פידבקים חיוביים״.


האם אתן מרגישות שנוצר קשר חזק ביניכן לבין מושאי ההערצה עקב ניהול העמוד?


רותם: "בעקבות העמוד הכרתי את טום ואוריאל באופן אישי. הם מכירים אותי ואת העמוד ואנחנו נפגשים מדי פעם״.
מאי: ״לגמרי, אני מתעסקת בטיילור המון זמן, וההתעסקות בה גורמת לי להרגיש קרובה אליה. אני מרגישה שאני מכירה חלקים רבים מחייה בעקבות ניהול העמוד״.


במה עוד מתבטאת ההערצה שלכן?


רותם: ״ההערצה שלי אליהם מתבטאת בפגישות איתם, שבהן אני מביעה את ההערצה שלי במילים ולא רק בכתב. ניהול העמוד הוא גם בשבילי, אבל בעיקר בשביל מעריצים אחרים״.
מאי: ״אני אוספת המון מוצרים מסחריים של טיילור, מעצבת תמונות שהיא מופיעה בהן וכותבת לה הרבה באמצעות רשתות חברתיות״.


האם אתן מרגישות שהעמוד תורם לאמנים?


רותם: ״כן, בעקבות עמוד האינסטגרם המעריצים מתעדכנים באופן שוטף בחייהם המקצועיים של טום ואוריאל וכך המעריצים יודעים לצפות בסדרות טלוויזיה ובהצגות שבהן טום ואוריאל משתתפים. באופן כללי, זה משאיר את שניהם במודעות של אנשים רבים״.
מאי: ״לדעתי כן. דרך עמוד האינסטגרם המעריצים בארץ מפגינים הערכה ואהבה כלפי טיילור וכלפי כל מה שהיא עושה. המעריצים נותנים לטיילור המון כוח לעשות את מה שהיא אוהבת".


ובמה העמוד תורם לכן?


רותם: ״אני נהנית מההתעסקות בו, אני נהנית להתעדכן בחייהם של טום ואוריאל ולעדכן מעריצים אחרים״.
מאי: ״אני לומדת על טיילור דברים חדשים כל הזמן ושואבת ממנה השראה. בזכות העמוד הכרתי אנשים מדהימים שגם מעריצים אותה״.


אז אפשר לומר שההערצה היא חלק מחייכן?


רותם: ״כן. אני חברה בקבוצת ווטסאפ של המעריצים של טום ואוריאל, ושם אני מדברת עליהם עם עוד אנשים שמתעניינים בהם. ההערצה שלי כלפיהם ידועה בקרב החברים שלי ואפילו בקרב המורות בבית הספר״.
מאי: ״ההערצה היא חלק מחיי - אני שומעת בעיקר שירים של טיילור סוויפט, מעצבת תמונות ועורכת סרטונים שלה בזמני הפנוי״.

שגרת הערצה


ניהול עמודי המעריצים עשוי להיות עיסוק תובעני מאוד. איך מצליחים לאזן בינו לבין חיי היומיום, עם החברים, הלימודים והמשפחה? “ניהול העמוד הוא חלק בלתי נפרד מחיי, אני מנהלת אותו גם כשאני עם חברים ועם משפחה וגם בימי לימודים", אומרת רותם ומסבירה: "אם לא אפעיל אותו באופן קבוע, התוכן לא יהיה מספיק מעודכן, וכך מטרת העמוד תיפגע. ההתעסקות הקבועה שלי לא פוגעת בזמן עם המשפחה או עם החברים. למשל, אם אני מנהלת אותו בזמן שאני איתם, אני מתעסקת בדברים קטנים יותר כדי שאוכל לחזור במהרה לחבריי ולמשפחה. בימי בית הספר אני מחלקת את הזמן שלי בין הניהול ללימודים”. מאי חושבת אחרת: “לכל דבר יש את הזמן והמקום שלו. אני מפרידה בין ניהול העמוד האינסטגרם לבין בילוי עם חברים ומשפחה. באינסטגרם אני משקיעה בזמן הפנוי שלי, בנפרד משאר הפעילויות שיש לי. כשאני עם חברים או משפחה, אני נמצאת כל כולי ברגע איתם ולא מתעסקת בדברים אחרים”.


מה דעתם של ההורים על העיסוק המסור שלכן?


רותם: “ההורים שלי מאוד תומכים בהערצה שלי. גם החברים שלי מאוד תומכים בי ומפרגנים. החברה הכי טובה שלי, למשל, עוזרת לי מדי פעם עם ניהול עמוד המעריצים, עם השגת תוכן חדש ועם פרסום העמוד. הפרגון של הסביבה הקרובה מאוד משמח אותי”.
מאי: “ההורים והחברים שלי מאוד תומכים בהערצה שלי באופן כללי ובניהול עמוד המעריצים שלי. הם מפרגנים להשקעה שלי ואומרים שבעיניהם אני נותנת יחס מדהים לעוקבים של העמוד. הפרגון שלהם בכלל לא מובן מאליו בעיניי, ואני מאוד נהנית ממנו. התמיכה הזו מעלה בי את המוטיבציה להפעיל את העמוד באופן קבוע”.

 

(מאת: כת"צ עמנואל ברוזה)