מגזין

צילום: מתוך "גסיקה ג'ונס", הנוקמים", "באטמן נגד סופרמן - שחר הצדק")

לא רק סופרמן ובאטמן: 9 גיבורות על ששינו את ההיסטוריה של הקומיקס

מה שנקרא "גירל פאוור". 

 ראש אחד   |   09/07/2016  |    |    | 

 

בתי הקולנוע מוצפים בסרטים של גיבורים בעלי כוחות על־אנושיים. לא מזמן יצא הסרט "קפטן אמריקה - מלחמת אזרחים", שבו זכינו לראות את הנוקמות החביבות עלינו, האלמנה השחורה ומכשפת השני (כן, זה נשמע יותר טוב באנגלית), וממש לפניו ראינו את גל גדות, הנציגה הישראלית שלנו בהוליווד, כוונדר וומן ב"באטמן נגד סופרמן - שחר הצדק". מה משותף לשלושתן מלבד שיער נהדר ומראה קשוח? בדיוק, ניחשתם נכון, כולן גיבורות על.

גיבור על הוא דמות בדיונית, בדרך כלל של בן אנוש, שהוא בעל יכולות על־אנושיות, והוא משתמש בהן לטובת הכלל. וכן, הוא בדרך כלל לובש טייץ. גיבורי העל הופיעו לראשונה בקומיקס בשנות ה־30 של המאה הקודמת, בתקופת השפל הגדול של ארצות הברית. בגלל המצוקה הכלכלית והחברתית אנשים היו צמאים לטיפת חיוביות, וגיבורי על כמו סופרמן ובאטמן נתנו להם תקווה. גיבורי העל עברו בהצלחה ממדיום הקומיקס למדיום הקולנועי, ולצדם צצו גם כמה נשים חזקות. לדעתנו, לגיבורות העל שחוסות בצל הגברים מגיע הרבה יותר קרדיט ממה שהן מקבלות, ואנחנו שמחים שהתחלנו לראות אותן נלחמות כשוות לגברים בסרטים (כמו בסרט “ליגת הצדק”) ואפילו בתוכניות מצוירות לילדים (למשל הסדרה “הטיטאנים הצעירים”). נקווה שהמגמה הזו תתחזק ושנראה עוד הרבה גיבורות על בקולנוע ובטלוויזיה. קבלו את גיבורות העל המשפיעות במאה השנים האחרונות, בתקווה שבעוד כמה שנים הרשימה תהיה ארוכה יותר.

 

1. פנטומה - 1940


פנטומה, אשת הג'ונגל המסתורית שהופיעה בקומיקס "ג'ונגל #2", היא גיבורת העל הראשונה. פנטומה הגנה על הג'ונגל שלה בעזרת כוחות על־טבעיים שבאמצעותם הענישה את כל מי שאיים על החיות ועל האנשים ששוכנים ביער. כאשר פנטומה השתמשה בכוחותיה, צורת הפנים שלה השתנתה לגולגולת כחולה. את שינוי הצורה המגניב הזה היה אפשר לראות רק בחוברות הקומיקס כי פנטומה יקירתנו לא זכתה לעיבוד למסך הגדול. וואלה, חבל.

 

2. וונדר וומן - 1941


אי אפשר לדבר על גיבורות על מבלי להזכיר את וונדר וומן. נסיכת האמזונות דורגה במקום העשרים ברשימת "50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים" של מגזין הקולנוע הבריטי אמפייר, והיא הייתה גיבורת העל הראשונה שכיכבה בסדרה משלה. וונדר וומן גם הייתה האישה הראשונה ב"חברת הצדק של אמריקה", חבורת גיבורי העל הראשונה שהתאגדו יחדיו כדי ללחום למען צדק. פייר, תותחית, רק חבל שהפטריארכיה הפכה אותה למזכירה - היא שימשה כמזכירת הקבוצה אף על פי שהייתה אחת מחבריה החזקים. לאורך השנים שחקניות רבות שיחקו את דמותה של וונדר וומן, אבל אנחנו נציין את גל גדות, כי היא משלנו (ולא ניתן אותה).

 

3. הקנרית השחורה - 1947


הקנרית השחורה היא אחת מגיבורות העל הראשונות של חברת DC. בדומה לוונדר וומן גם היא הייתה חברה ב”חברת הצדק של אמריקה” והייתה ידועה בקריאת הקנרית שלה, שיכולה לנפץ חפצים ולנטרל אויבים. לצערנו, בעולם הקומיקס לרוב מעדיפים להתייחס בעיקר למיניותה של הקנרית ולתלבושת החושפנית שלה, ואנחנו מבואסים מהחשיבה הסקסיסטית הזאת - מה, אף אחד לא הולך להזכיר את כוחות העל שלה? בכל מקרה, הקנרית השחורה היא עדיין דמות חזקה. הדמות שרה לאנס, מסדרת הטלוויזיה “החץ”, היא גרסה אלטרנטיבית שלה.

 

4. האלמנה השחורה - 1964

 


הביוגרפיה העמוסה של הגברת נטשה רומנובה, האלמנה השחורה, כוללת ילדות במתקן "החדר האדום", שם למדה קרב וריגול, לחימה לצד הנוקמים, עבודה בסוכנות הביון הבדיונית ש.י.ל.ד וציוות לגיבור העל וולברין. האלמנה השחורה מדורגת במקום ה־74 ברשימת "מאה גיבורי העל הגדולים" של אתר הגיימינג IGN, ולדעתנו מגיע לה יותר. מתי נזכה לראות אותה בסרט משלה? כן, מארוול, אנחנו מסתכלים עליכם. לא מזמן ראינו אותה על המסך בגילומה של סקרלט ג’והנסון המהממת, שנראתה מרשימה לא פחות מהסחבקים בני המין השני - בדיוק כמו שצריך.

 

5. האישה הבלתי נראית - 1961

 


תכלס, היינו רוצים שיהיה לנו את כוח הבלתי־נראות הנהדר של סו סטורם מ”ארבעת המופלאים”. ההבדל היחיד בינינו לבינה הוא שסו משתמשת בכוח שלה כדי להילחם בנבלים, ואנחנו היינו משתמשים בו כדי להיעלם במקרים של חצ'קון לא נעים. סו, שמדורגת במקום ה־66 ברשימת "100 גיבורי העל הגדולים" של אתר הגיימינג IGN, לוחמת לצד גברים כמו גדולה בעזרת כוח בלתי הנראות שלה. היא יוצרת שדה בלתי נראה סביבה, מפוצצת בעזרתו מטרות ובאופן כללי די נהדרת. נקודה נוספת לשבח היא שהחליפה של סו די דומה לזו של שלושת המופלאים האחרים - צמודה אבל לא קצרצרה או חושפנית. מצד אחר, האם זו מקריות שדווקא האישה שבחבורה מקבלת כוח שאינו חוזק פיזי או מהירות, תכונות פיזיות שמזוהות בדרך כלל עם גבריות?

 

6. פאוור גירל - 1976

 


פאוור גירל, או קארה זור־אל, בת דודו של סופרמן, נשלחה אף היא אל כדור הארץ מקריפטון וניחנה גם כן בראיית חום, יכולת תעופה וסופר־כוח. אחרי שהתלהבנו מחליפתה של האישה הבלתי נראית, שדי זהה לחליפתם של עמיתיה הגברים, כבר חשבנו ששנות ה־60 הביאו עמן את הדעה ה"קיצונית" שנשים יכולות להיות מעניינות גם בלי להיות אובייקט מיני. לכן החליפה המחפצנת של פאוור גירל (חצאית מיני קצרצרה ומחשוף עמוק) פשוט מעצבנת אותנו. באמת, יוצרי־קומיקס־משנת־1976? ציפינו מכם ליותר. פאוור גירל לא זכתה בגרסה קולנועית או טלוויזיונית משלה, אך הופיעה בסרט המצויר "באטמן נגד סופרמן: אויבים ציבוריים". בוא'נה, הם לא מפסיקים לריב.

 

7. רייבן - 1980

 


רייבן, מייסדת קבוצת "הטיטאנים הצעירים", היא בתם של אם אנושית ואב שהוא שד בשם טריגון. היא מסוגלת לשגר הקרנה חוץ־גופית שלה ולגרום לה להילחם בשבילה. היא גם מבצעת טלפורטציה וטלפתיה כמו גדולה ונלחמת באביה, השד המרושע שמאיים להחריב את הממד שלה. בין לבין היא גם מספיקה לחלוק רגעים רומנטיים עם ביסט בוי, חברה לקבוצת הטיטאנים הצעירים. ויש אותנו, שלא מצליחים ללעוס מסטיק ולנשום באותו זמן. גם רייבן עוד לא הגיעה אל המסך הגדול, לפחות לא בלייב אקשן, אך היא מופיעה בסדרות ובסרטים המצוירים של "הטיטאנים הצעירים" ואפילו מככבת בסרט המצויר "ליגת הצדק נגד הטיטאנים הצעירים".

 

8. רוקט - 1993

 


ראקל ארווין היא גיבורת העל השחורה הראשונה. ראקל נולדה בפאריס איילנד, השכונה הענייה ומלאת הפשע ביותר בדקוטה, ואף ששימשה כסיידקיק של גיבור העל אייקון, גיבור סדרת הקומיקס “אייקון”, היא בעצם הייתה הדמות הראשית בסיפור. מלבד היותה דמות חזקה, רוקט תוארה כ - חכו לזה - אישה ליברלית וככותבת מוכשרת. מה את אומרת, רוקט, תבואי לעזור לנו במערכת? לראות את רוקט, גיבורת על שחורה שמצילה את היום בתלבושת שימושית ונוחה (חליפה ארוכה צמודה שכוללת חגורה השולטת באנרגיה קינטית ונותנת לרוקט סופר־כוח את והיכולת ליצור שדה אנרגיה קינטית) - באמת מחמם לנו את הלב. כנראה שדברים מתחילים להשתנות! רוקט הופיעה בסדרה המצוירת "צדק צעיר", ולדעתנו, היא לגמרי משחקת אותה!

 

9. ג'סיקה ג'ונס - 2001


ג'סיקה קמפבל קיבלה את כוחות העל שלה (סופר־כוח, יכולת תעופה והיכולת לחסום שליטה מוחית) בעקבות תאונת דרכים שבה הייתה מעורבת גם שיירה צבאית שהובילה כימיקלים. ג'סיקה למעשה הייתה מאוהבת בפיטר פארקר (הלוא הוא ספיידרמן), שעמו למדה בתיכון, ואף הייתה בסביבה כשעכביש רדיואקטיבי נשך אותו. לעומתו, היא ויתרה על קריירה של גיבורת על ופתחה סוכנות חקירות. הרפתקאותיה עשו את דרכן למסך הקטן ממש בשנה שעברה, בסדרה “ג’סיקה ג’ונס” של נטפליקס.

 

 

(מאת כת"צ גילי נגר)