בידור

(צילום: באדיבות yes)

לא נעים: אולי לא כדאי שתצפו בסרטי דיסני עם האחיות הקטנות שלכם

ידענו את זה בלב ועכשיו יש לנו הוכחות. 

 ראש אחד   |   25/06/2016  |    |    | 

 

 

אתם יודעים שאנחנו מתים על נסיכות דיסני; גדלנו עליהן, התאהבנו בנסיכים שלהן, התרגשנו כשהיה להן סוף טוב וכנראה שאפילו טיפה'לה רצינו להיות כמוהן. לצערנו, כשבגרנו, הבנו שלא כל הנוצץ זהב הוא ושיש בעיות די גדולות עם נסיכות דיסני שאנחנו אוהבים, החל מהעובדה שרובן די פאסיביות (מחכות שהנסיך יציל אותן) ועד לממדי הגוף הלא הגיוניים שלהן.

 

ובכן, בימים אלה התפרסם מחקר באוניברסיטה אמריקאית שמאשש את מה שכולנו כבר ידענו: צפייה בסרטי דיסני ומשחק בבובות של נסיכות משמרים סטראוטיפים מגדריים בחברה שלנו (חייבים לזכור שעל כל אלסה אחת יש עשר סינדרלות). המחקר סקר 198 ילדים בגילי בית הספר היסודי ומצא שלא רק שבנות שצופות בסרטי דיסני נוטות לבחור לשחק בצעצועים יותר "מגדריים" (בובות לעומת משחקי הרכבה), אלא שהן גם נוטות להאמין שלנשים יש תפקידים מוגדרים בחברה, כמו בישול וניקיון. 

 

חשוב לציין שההעדפה לשחק בבובות על פני הרכבת פאזל לא מצביעה על משהו רע בכלל. מה שכן מדליק לנו נורה אדומה הוא שלפי מחקרים קודמים "בנות שמתחברות יותר לסטראוטיפ נשי מרגישות שיש המון דברים שהן לא מסוגלות לעשות", כך טוענת החוקרת שניהלה את המחקר, שרה מ' קוין. בעינינו, זו נקודה ששווה לשים לב אליה.

 

אז מה זה אומר עכשיו, שצריך להפסיק לצפות בסרטי דיסני? ממש לא, אבל תמיד עדיף להיות מודעים למסרים הסמויים שמסתתרים בסרטים ולהסביר אותם לאחים הקטנים שלכם. דרך אגב, המחקר מצא שבנים שצופים בסרטי דיסני נוטים לפתח מודעות גוף בריאה יותר וכן נוטים להגיש עזרה לחבריהם הרבה יותר מבנים שלא צופים בסרטי הנסיכות. החוקרים מסבירים זאת בכך שהדמויות בסרטי דיסני הן ניגוד מוצלח וחזק לדמויות המאצ'ואיות של גיבורי העל, המככבים בסרטים שבנים נוטים להעדיף.

 

NICE - מעניין...

 

(אינה טוקר / inna.rosh1@gamail.com)