מגזין

לא צריך להתבייש (צילום: emojipedia.com)

כל מה שרציתן לדעת (וחששתן לשאול) לקראת הביקור הראשון אצל הגינקולוג

באיזה גיל כדאי להתחיל ומה צריך להביא לביקור? קבלו שבע שאלות נפוצות, רגע לפני שאתן קובעות את התור.

 ראש אחד   |   12/03/2016  |    |    | 

 

 

בגיל ההתבגרות צצות שאלות רבות, ובייחוד בנושא... ובכן, ההתבגרות של הגוף שלנו. מחזור, הפרשות, גרד, טיפול והיגיינה של האזורים האינטימיים - זה יותר ממה שאפשר להתמודד איתו לבד! כאן נכנסים לתמונה רופאי הנשים. הבעיה היא שפחדים וחששות (שבעיקר נובעים מחוסר ידע בנושא) עלולים לגרום לנו לדחות ולדחות את הביקור הראשון אצל הגינקולוג, דבר שלא מומלץ לא לנו ולא לגוף שלנו. כדי לעשות קצת סדר בדברים דיברנו עם חני רוזנברג, אחות גינקולוגיה מוסמכת, שהסבירה לנו בדיוק מה קורה במשרד הרופא.

 1. באיזה גיל צריך ללכת לרופא נשים?
אין גיל מסוים, אך באופן כללי מומלץ ללכת בתקופת גיל הנעורים, מעל גיל 12 (אלא אם חשים שמשהו לא כשורה).

 


2. למה בעצם צריך ללכת?
אפשר למנות ארבע סיבות עיקריות לביקור אצל רופא נשים: הפרעות בתפקוד; וסת חזקה וכואבת בצורה חריגה; התכוננות לפני קיום יחסי מין בפעם הראשונה; בדיקה שנתית המיועדת אך ורק לנערות שהחלו לקיים יחסי מין.

 


3. מה זה אומר, "הפרעות בתפקוד"?
הפרעות בתפקוד מתכוונות לכאבים חזקים מהנרתיק, הפרשות חריגות (בצבע, בריח או בכמות שונה מבדרך כלל), גרד באזור הנרתיק, קושי בהטלת שתן, כאבים בלתי נסבלים בזמן מחזור והפרעות כמו אי־סדירות בקבלת הווסת.

 


4. מה צריך להביא לביקור?
את הכרטיס המגנטי של קופת החולים שלכן (יש רופאים שלא מקבלים מטופלים בלי הכרטיס) וכל מידע רפואי שיכול לעזור לרופא לקבוע אבחנה מדויקת.

 


5. כיצד אפשר להתכונן לביקור?
אין משהו ספציפי שצריך לעשות לפני הביקור, אולם תמיד יש סיכוי שתתבקשו לעבור בדיקת וגינלית (להירגע, נגיע לזה). לכן ההמלצה היא להגיע נקיות ומקולחות. זה יקל גם עליכן וגם על הרופא או הרופאה שיטפלו בכן.

 


6. האם אפשר להכניס מלווה אל תוך חדר הבדיקה?
בהחלט. זוהי זכותכן כמטופלות להביא מלווה אחד שייכנס איתכן לחדר הבדיקה.

 


7. האם חובה לעבור בדיקה וגינלית?
ממש לא. ראשית, הרופאים מוסמכים לזיהוי בעיות. כלומר יש סיכוי סביר שהם יבינו מהי הבעיה רק לפי התיאור שלכן, ללא צורך בהצגת האזור. שנית, יש לכן את מלוא הזכות לסרב לבדיקה וגינלית.

 

 

תהליך הביקור


ראשית ישאל אתכן הרופא למה בעצם הגעתן לבדיקה. זה הזמן שלכן לפרט הכול: בעיות, חששות, כל מה שעולה לכן בראש. ייתכן שאתן עומדות להישאל שאלות שיביך אתכן לענות עליהן, אך אין לכן במה להתבייש! הרופא או הרופאה זקוקים לכל מידע רלוונטי כדי לאבחן בעיות בצורה הטובה ביותר (אם הן קיימות, כמובן).

 


זכרו שעם הגעתכן לרופא הנשים ייתכן שתצטרכו לחשוף את אזור הבדיקה. הבדיקה הווגינלית כוללת חשיפה מוחלטת של האזור האינטימי, ובמסגרתה שוכבים על מיטה מיוחדת שבה מתלים לרגליים. המתלים דואגים שרגליכן יהיו מפושקות וכך תתאפשר זווית ראייה מיטבית לרופא או לרופאה הבודקים אתכן. נשמו עמוק וחשבו על זה כך: רופא אוזניים בודק אוזניים, אורתופד בודק עצמות, ורופא נשים בודק את איברי המין. זה הכול! אף שהבדיקה נשמעת מבהילה, לא כך הדבר. כל עוד תשמרו על רוגע, היא תעבור במהירות.

 


חשוב: דעו שאתן ממש לא חייבות ללכת לבד. טבעי לחלוטין להיבהל או לחשוש בסיטואציה הזאת, ולכן ההמלצה שלנו היא לבוא עם מישהי מנוסה כמו אימא, דודה או אחות גדולה. הן יעזרו לכן להיכנס לפרופורציות ויציעו תמיכה במידת הצורך.

 

 

SO- יש לכן עוד שאלות שהייתן רוצות לשאול בנוגע לביקור אצל הגניקולוג?

 

 

(כת"צ מורן לביא \ moran.rosh1@gmail.com)